Streznitev v Helsinkih: Finska je Slovence sklatila z vrha (VIDEO)

Nogomet 16. Jun 202319:50 > 19:53 0 komentarjev
Veselje Fincev v Helsinkih. FOTO: Guliverimages.

Slovenska nogometna reprezentanca je po dveh zmagah na uvodnih tekmah kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2024 z 0:2 izgubila v Helsinkih proti Finski, ki je s to zmago ekipo Matjaža Keka zrinila z vrha kvalifikacijske skupine H.

Na Olimpijskem stadionu v Helsinkih, kjer se je že uro pred začetnim žvižgom Španca Guillerma Cuadre gnetlo ljudi, oblečenih v finske drese, se je zbralo več kot 32 tisoč glasnih domačih navijačev.

Po uvrstitvi na evropsko prvenstvo 2020 – sploh prvem nastopu na velikem tekmovanju v več kot 80 letih – so bili prepričani, da se lahko z zmago nad Slovenijo po porazu in zmagi na uvodnih dveh tekmah vrnejo v igro za nastop na turnir, ki bo v Nemčiji čez leto dni. V sploh prvem nastopu na svojem stadionu v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2024 so šli po vse tri točke.

Zelo napadalna enajsterica Matjaža Keka

Slovenija, ki je v Helsinke prišla v sijajni formi – izgubila ni že osem tekem, na zadnjih štirih pa zmagala – je, sodeč po enajsterici, ki jo je od prve minute na igrišče postavil Matjaž Kek na igrišče z zelo, zelo bogato zgodovino, očitno stopila z istim ciljem.

Slovenski selektor se je namreč odločil za precej ofenzivno naravnano enajsterico, v kateri sta mesto ob dveh napadalcih našla tako Sandi Lovrić kot Miha Zajc. Manjše presenečenje je bil David Brekalo, ki je dobil prednost pred Miho Blažičem v obrambi. Vid Belec je med vratnicama pričakovano zamenjal poškodovanega Jana Oblaka.

Takole je Joel Pohjanpalo stekel pred Davida Brekala in zabil vodilni gol. FOTO: Guliverimages.

Finci do vodstva, Slovenci povsem nevidni

V uvodnih minutah na igrišču nismo videli nič zanimivega, v deveti minuti pa je bilo v slovenskem kazenskem prostoru vroče. Teemu Pukki je preigral Žana Karničnika, odigral dvojno podajo z Joelom Pohjanpalom, ta mu je žogo atraktivno vrnil nazaj, k sreči pa je najboljši strelec v zgodovini finske reprezentance streljal zelo slabo in Jure Balkovec je njegov poskus zlahka blokiral.

Na žalost je bilo drugače v 13. minuti, ko sta udarna napadalca Finske zamenjala vlogi. Pukki je z desne po tleh poslal ostro žogo mimo Balkovca, pred golom pa je pred Brekala stekel Pohjanpalo in učinkovito zadel. Belcu je žoga zletela med nogama, Finska se je po prvem strelu v okvir vrat veselila vodstva z 1:0.

Gol Joela Pohjanpala:

Naslednjih 15 minut so Finci zlahka nadzorovali potek dogajanja na igrišču in še naprej imeli pobudo, medtem ko so bili Slovenci povsem anemični in prav nič nevarni.

Hud pritisk Slovenije na žalost ni obrodil sadov

Prvič je vsaj malce po golu Slovenije zadišalo šele v 28. minuti, ko je Žan Karničnik po tleh z desne podal v kazenski prostor Finske, v katerem je do strela prišel Lovrić, a žal zgrešil gol. Žoga je šla precej mimo desne vratnice finskega vratarja.

Teemu Pukki in Adam Gnezda Čerin. FOTO: Guliverimages.

To je bila tudi napoved boljše igre Slovenije, ki je bila v 32. minuti zelo blizu gola. Po globinski podaji Zajca je po desni v kazenski prostor prišel Petar Stojanović, podal pred gol, kjer je do strela prišel Benjamin Šeško in skorajda zadel. Mladi zvezdnik Slovenije se s strelom ni izkazal, se je pa žoga vseeno skorajda odkotalila v gol. Na koncu je ob posredovanju enega od finskih branilcev oplazila vratnico in se odbila z igrišča.

Že dve minuti za tem je po desni strani Fincem pobegnil Andraž Šporar, podal v sredino proti Adamu Gnezdi Čerinu, ki je žogo nesebično podaljšal do Šeška. Ta je do strela prišel kar dvakrat, a obakrat meril v finski blok. Do žoge je v nadaljevanju prišel še Zajc, poskusil s strelom od daleč, žoga pa je na žalost spet zgrešila cilj.

To so bile minute, v katerih so Finci močno trpeli, na žalost pa se izid do odhoda na odmor ni spremenil. Na semaforju je ob polčasu svetilo: Finska 1, Slovenija 0.

Sredi drugega polčasa je bila tekma odločena

Drugi polčas je Slovenija začela tako, kot je končala prvega. V 50. minuti je po sijajni globinski podaji Stojanovića z desne pred gol Finske prišel Šporar, ki pa na žalost ni bil dovolj natančen. Žoga je zletela mimo leve vratnice finskega gola. V 56. minuti je bil spet v akciji Stojanović, ki je prišel do strela znotraj nasprotnikovega kazenskega prostora in meril mimo finskih branilcev, na žalost pa ne tudi mimo njihovega vratarja. Lukas Hradecky se je izkazal z obrambo.

Jure Balkovec je imel veliko dela z Oliverjem Antmanom. FOTO: Guliverimages.

V 58. minuti so imeli prvo priložnost v drugem polčasu Finci. Do strela z desne je prišel zelo razpoloženi krilni napadalec Oliver Antman in le za malo zgrešil slovenski gol.

Šest minut za tem so prišli do povišanja vodstva in v Helsinkih je na tribunah spet završalo. Na desni strani je do žoge prišel Antman, si ob Balkovcu pripravil strel in udaril močno po tleh. Žoga je letela precej po sredini, Belec se jo je dotaknil, a drugega gola v svoji mreži ni mogel preprečiti. Finska je vodila z 2:0.

Gol Oliverja Antmana:

Takoj za tem smo videli kar štiri menjave. Pri Sloveniji sta na igrišče vstopila Žan Vipotnik in Jan Mlakar namesto Lovrića in Šporarja, pri Fincih pa se je, zanimivo, na klop usedel Pukki. V 79. minuti je Kek dvojno menjavo opravil še drugič. Na klop sta se usedla Zajc in Stojanović, v igro pa sta vstopila Timi Max Elšnik in Benjamin Verbič.

Veselje strelca drugega gola za Finsko Oliverja Antmana. FOTO: Guliverimages.

Z Oblakom in razpoloženim Šeškom bi bilo verjetno drugače

Menjave Slovencem niso prinesle prav veliko, Finska je tekmo mirno pripeljala do konca in prišla do pomembnih treh točk, s katerimi je z vrha kvalifikacijske skupine sklatila Slovenijo.

Ta razen v prvem delu prvega polčasa sploh ni igrala tako zelo slabo. Če bi med njenima vratnicama stal Jan Oblak – mimogrede, med tekmo v Helsinkih je spremljal žensko košarkarsko reprezentanco v Stožicah -, Šeško pa bi bil pri strelu, bi osvojila vsaj točko, najverjetneje pa tudi zmagala.

Poraz je boleč, a še zdaleč ne odločilen. Že v ponedeljek, ko bo v Ljubljani gostovala Danska, lahko Kekovi varovanci z morebitno zmago spet pridejo v odličen položaj in jeseni napadejo tako želeno uvrstitev na veliko tekmovanje, na katero zdaj čakamo že 13 let …

Vrhunci tekme:

Finska – Slovenija 2:0 (1:0)

Olimpijski stadion v Helsinkih, 32.000 gledalcev. Sodnik: Guillermo Cuadra (Španija).

Strelec: 1:0 Pohjanpalo 13., 2:0 Antman 64.

Finska: Hradecky; Jensen (od 65. Peltola), Ivanov, Hoskonen, Alho; Niskanen, Schuller (od 79. Kamara), Kairinen, Antman (od 79. Suhonen); Pukki (od 65. Hakans), Pohjanpalo. Selektor: Markku Kanerva.

Slovenija: Belec; Balkovec, Brekalo, Bijol, Karničnik; Zajc, Lovrić (od 65. Vipotnik), Gnezda Čerin, Stojanović; Šporar (od 65. Mlakar), Šeško. Selektor: Matjaž Kek.

Rumeni kartoni: Šporar 55. (Slovenija), Niskanen 66. (Finska)