Rudonja: V Kopru smo bili zgolj na informativnih pogovorih

Nogomet 7. Jan 20228:40 > 8:45 0 komentarjev
Mladen Rudonja in sodelavci so v nekaj mesecih dela dodobra prevetrili športni del NK Olimpija Ljubljana.

Ko so po daljšem molku v ljubljanski Olimpiji naposled vendarle predstavili (športno) vizijo kluba po prihodu novih nemških lastnikov, je bila daleč najpogosteje izrečena beseda "dolgoročno". V taboru zmajev so prepričani, da je to edina pot v boljšo prihodnost kluba, v katerem so se v zadnjih letih odločitve sprejemale prehitro in brez tehtnega razmisleka. Kot športni direktor bo Olimpijo v novi eri vodil Mladen Rudonja.

Mladen Rudonja je v slovenski nogometni javnosti seveda vse prej kot neznano ime. Legendarni slovenski reprezentant in avtor nepozabnega zadetka proti Romuniji, s katerim je Slovenijo prvič odpeljal na svetovno prvenstvo, je po končani nogometni karieri zasedal različne nogometne-funkcionarske položaje.

V službah po aktivni nogometni karieri je bil vedno tesno povezan z Milanom Mandarićem. Najprej je bil skavt v Portsmouthu, nato predsednik Kopra, v različnih obdobjih je pod Mandarićem deloval kot športni direktor ljubljanske Olimpije. Da je med njima dokončno počilo, je v poslovilnem intervjuju za naš portal priznal tudi Milan Mandarić. A takoj po odhodu srbsko-ameriškega poslovneža, se je Rudonja vrnil v zmajevo gnezdo.

Da je znova športni direktor Olimpije, je bila “javna skrivnost” že nekaj mesecev. Na uradno potrditev in natančno opredelitev njegove vloge pa smo morali počakati do začetka novega leta.

Ravno o tej njegovi vlogi se je v zadnjih tednih razširilo kar precej govoric, informacij in zgodbic. Nekaj izmed njih je pojasnil v tokratnem pogovoru, skozi katerega je med drugim pojasnil novo vizijo športnega dela Olimpije, razložil, zakaj se je ta odločila zamenjati vodjo mladinskega pogona, odgovoril na vprašanje, kakšen je januarski proračun za nakupe nogometašev, razjasnil pa je tudi špekulacije o tem, da je bil skupaj z nemškimi investitorji poleti na pragu prevzema FC Koper …

Mladen Rudonja se je vrnil v zmajevo gnezdo.

V Olimpiji ste delovali kot športni direktor že v obdobju Milana Mandarića. Kaj vse je zdaj v novi eri zmajev drugače, kot je bilo pod Mandarićem?

Drugače je to, da si želimo stvari graditi dolgoročno. In zdaj smo na začetku. O Milanu Mandariću lahko povem samo dobre stvari, povedati ne morem nič slabega. Na žalost pa je imel premalo potrpljenja in vsakih šest mesecev smo bili znova na začetku. Z izjemo enega leta, ko je skozi sezono dovolil, da se ekipa razvija. Takrat smo osvojili prvenstvo in pokal.

Na novinarski konferenci ste razmišljali, da iščete nove rešitve, predvsem v napadu. Bo v tej nameri Olimpija iskala preverjene nogometaše ali bo ekipo dopolnila tudi z mladimi nogometaši, talenti prihodnosti?

Trenutno iščemo uveljavljene nogometaše, ki imajo določene izkušnje in lahko takoj naredijo razliko. Tudi mladi nogometaši so dobrodošli, da naredimo dober “miks” in mladi nogometaši bodo dobili svojo priložnost. Dva ali tri mlade nogometaše bomo vedno potiskali v ospredje. Je pa dejstvo, da resna ekipa potrebuje ustrezno kombinacijo izkušenj in mladosti.

Na začetku bo novo vodstvo Olimpije stavilo predvsem na izkušenejše nogometaše.

Olimpija je včeraj sporočila, da so s pripravami z zamikom začeli tudi Almedin Ziljkić, Eric Boakye in Aldair. Zaradi zdravstvenih težav še vedno manjka Dino Špehar.

Spremembe se dogajajo tudi v mladinskem pogonu, posloviti se je moral Goran Stanković. Lahko nekoliko podrobneje pojasnite to odločitev? Olimpija je vendarle v vrhu mladinskega prvenstva, prvemu moštvu so se v zadnjem letu pridružili številni talentirani mladeniči …

Naj razložim. Zelo težko je delati, ko so razmere nestabilne in si vedno na začetku. Tako kot je bilo s prvo ekipo, je bilo tudi v mladinskih selekcijah. Vodja šole je bil Andrej Razdrh, a je zapustil klub. Enako je bilo s Stankovićem. Enostavno nimamo osebe, ki bi nogometno šolo vodila dolgoročno. Želimo najti osebo, ki bo dlje časa na tem mestu, nekaj let, da lahko postavimo trenersko piramido, vzpostavimo skavtski sistem in razmišljamo dolgoročno. Težava, zaradi katere se sploh danes toliko pogovarjamo o mladinski šoli, je torej ta, da so vsi trenerji hitro zamenjali svoj položaj za mesto glavnega trenerja. Najti moramo osebo, ki bo živela z mladinskim pogonom.

Najprej optimizacija, nato investicije

Na tiskovni konferenci ste omenili, da bosta skupaj z Marinom Skendrom odločitve o nakupih sprejemala v skladu z željami vodstva kluba. Ste določili konkreten proračun, koliko denarja ima Olimpija že v januarju na voljo za okrepitve?

Iščemo kvalitetne igralce. Klub se mora finančno oziroma poslovno optimizirati in stabilizirati. Konkurenčno ekipo gradimo znotraj naših zmožnosti. S časom si želimo izpeljati kakšno donosno prodajo, da bi si sami zagotovili sredstva za nakupe novih nogometašev. Tudi s strani predsednika bomo nato lažje dobili določeno pomoč, da plačamo kakšno odškodnino.

Ampak trenutno je prav, da najprej optimiziramo kader. Imamo šest tujcev, trije lahko igrajo in to ni dobro za nikogar. Najprej moramo rešiti te stvari, zaključiti sezono, nato pa bomo ocenili, kje smo in kaj še potrebujemo ter zastavili nove cilje. Želje pa ne manjka, verjamem, da lahko že letos pridemo na vrh.

V zadnjih letih je Olimpiji zmanjkal predvsem evropski uspeh. Je dolgoročno razmišljanje podlaga ravno za to, da bo Olimpija lahko konkurenčna tudi v Evropi?

To je ključ vsega. Če ponazorim s primerom. Ko sem prišel v klub, je bil trener Igor Biščan. Trdo smo delali, osvojili pokali in prvenstvo, sestavili ekipo skoraj povsem do najmanjših detajlov in prepričan sem, da smo bili pripravljeni na uspeh v Evropi. A sledila je nova sprememba, odšel je trener, odšel sem tudi jaz, prišli pa so novi ljudje s svojo filozofijo in svojimi igralci. To je nenogometno razmišljanje. Olimpija v resnici niti ni imela pravih možnosti, da zgradi uspešno zgodbo v Evropi.

Športni del je takoj prepričal nemške investitorje, zataknilo se je na poslovnem delu

V novi zgodbi Olimpije ste se povezali z nemškimi investitorji in sodelavci iz Hrvaške. Ti so v klub želeli vstopiti že decembra, ko je to spodletelo, ste po naših informacijah skupaj iskali možnost, da se preusmerite v FC Koper. Nato se se jeseni znova vrnili v Ljubljano. Za športne direktorje je precej nenavadno, da ne iščejo službe sami, ampak se povežejo z investitorji in nato gradijo skupno zgodbo, se strinjate?

Zgodba se je začela tako, da je Milan Mandarić oznanil, da prodaja Olimpijo. Ko se je to zgodilo, so novi investitorji preverjali poslovni del kluba, hkrati pa tudi športni del – trenerja in mene, ki sem bil takrat v vlogi športnega direktorja. Z Mandarićem so se torej pogovarjali o poslovnem delu, pri nas pa so preverjali, če se skladamo z njihovo nogometno filozofijo in športnim razvojem.

Po naših pogovorih so bili zadovoljni, ugotovili smo, da imamo skupno idejo in vizijo. Ostali smo povezani. Z Mandarićem so se nato dogovorili o prevzemu kluba, plačali “aro”, nato pa se je vse skupaj zalomilo. Kje? Ne vem. To spada v poslovni del.

Ko je ta zgodba znova postala aktualna, so investitorji znova prišli do nas in izrazili željo po sodelovanju z nami. Takšna je zgodba. Kar se tiče Kopra, je vse skupaj ostalo na ravni informativnih pogovorov in nič drugega.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!