Rumena podmornica do prve lovorike v klubski zgodovini!

Liga Europa 26. Maj 202123:58 > 27. Maj 2021 0:44 0 komentarjev
GEPA/Piotr Hawalej

V Gdansku na Poljskem sta se v finalu evropske lige srečala Villarreal in Manchester United. Potem, ko je bilo po rednem delu in tudi po podaljških 1:1 so o zmagovalcu odločale enajstmetrovke. Po maratonskem izvajanju enajstmetrovk (11:10) so se končne zmage razveselili španski nogometaši rumene podmornice! Ključno enajstmetrovko je pri Unitedu zapravil vratar David de Gea.

Po 120 minutah velike borbe zmagovalca ni bilo. Španska ekipa je do prednosti prišla v 29. minuti potem, ko se je med strelce vpisal Gerard Moreno, v 55. minuti pa je za izenačenje poskrbel Edinson Cavani.

V prvem in drugem delu podaljška pravih priložnosti ni bilo in zato so o zmagovalcu odločale enajstmetrovke. Junak Villarreala je postal Geronimo Rulli, ki je najprej uspešno izvedel strel z bele točke, nato pa še ubranil poizkus Davida de Gee ter na ta način poskrbel za največji uspeh v zgodovini svojega kluba.

Pred tem je bilo uspešnih vseh deset nogometašev pri obeh ekipah.

Villarreal je tako prišel do zgodovinske prve lovorike, trener Unai Emery pa je prišel še do četrte zmage v finalih evropske lige in s tem potrdil, da je pravi specialist za tovrstno tekmovanje.

Že na začetku dvoboja na Poljskem je bilo jasno v katero smer bo šla celotna tekma. United je imel s posestjo terensko pobudo na zelenici, Villarreal pa je v obrambnem bloku čakal na svoje priložnosti iz protinapadov in prekinitev.

In po prekinitvi so pri rumeni podmornici prišli tudi do vodstva. Dani Parejo je izvedel prosti strel, Gerard Moreno je ušel nasprotnikovi obrambi in ob padcu s sedmih metrov dosegel zadetek.

Adam Warzawa - Pool/Getty Images
Adam Warzawa – Pool/Getty Images

Izbranci Unaia Emerya se tudi po vodstvu niso odrekli svoji igri in to je ekipi Oleja Gunnarja Solskjaerja v prvem polčasu preprečilo, da bi prišli do izenačenja. Rdeči vragi so še naprej prevladovali na zelenici, krožili okrog nasprotnikovega kazenskega prostora, a vselej jim je zmanjkala tista zadnja podaja.

Za odtenek bolj konkretni so bili Angleži na začetku drugega polčasa, a se je obramba Villarreala z vsemi nogometaši za žogo zdela neprebojna.

Če Unitedu zadetka iz igre ni uspelo doseči, jim je to uspelo iz prekinitve. Na odbito žogo po podaji iz kota je stekel Marcus Rashford, nato pa se je prikotalila do Edinsona Cavanija kateremu je ni bilo težko poslati v nebranjeno mrežo.

Kacper Pempel - Pool/Getty Images
Kacper Pempel – Pool/Getty Images

Zgolj nekaj trenutkov kasneje bi Rashford lahko poskrbel za preobrat moštva iz Old Trafforda, a je iz bližine meril nenatančno. Z glavo je poizkusil tudi Edinson Cavani, a je bil prav tako neuspešen. Do konca rednega dela golov ni bilo in zato se je tekma prevesila v podaljšek.

V podaljšku so dvakrat zapretili nogometaši Villarreala in sicer prek Alberta Morena in Paca Alcacerja, ki pa sta streljala krepko prek gola Davida de Gee. Vprašanje o zmagovalcu evropske lige za sezono 2020/21 je bilo tako odločeno po enajstmetrovkah, kjer je bil uspešnejši Villarreal.

Rumena podmornica je bila na poti do finala boljša od Salzburga, Dinamo Kijeva, Dinamo Zagreba in Arsenala. Rdeči vragi pa so premagali Real Sociedad, Milan, Granado in Romo.