Sanjsko leto 2021: Handanović z Interjem podiral rekorde

Nogomet 23. Dec 202117:00 > 17:23 3 komentarji
Samir Handanović. FOTO: Guliverimages.

Samir Handanović je z Interjem leto 2021 zaključil na najlepši možen način, z zmago brez prejetega zadetka. Milančani so z 1:0 premagali Torino, prišli do sedme prvenstvene zmage v nizu, še šestič tekmo končali brez prejetega zadetka in postavili rekord. Za črnomodrimi je sanjsko leto 2021.

Inter je že pred sredino zadnjo tekmo proti Torinu vedel, da bo v leto 2022 vstopil kot prvouvrščeni. Z zmago z 1:0 nad Torinom je to le še potrdil, ob tem pa se razveselil spodrsljaja Napolija, ki zdaj zaostaja že za sedem točk. Milan na drugem mestu ima tri manj.

Interju poleti kljub temu, da je bil branilec naslova, ni pripadala vloga prvega favorita. Jasno je, zakaj.

Milančane je zapustil glavni snovalec prve prvenstvene lovorike po 11 letih čakanja, trener Antonio Conte. Ob njem je v Manchester United za kar 115 milijonov evrov odšel z naskokom najboljši strelec ekipe Romelu Lukaku, medtem ko je odličnega bočnega branilca Achrafa Hakimija 60 milijonov evrov odneslo v Pariz.

Simone Inzaghi presegel vsa pričakovanja

Interjeva blagajna je bila poleti polna, v njo je ob še nekaterih prestopih kapnilo krepko pred 200 milijonov evrov, garderoba pa precej izpraznjena.

Za nameček je namesto enega najbolj priznanih trenerjev na svetu na klop prišel trenerski zelenec Simone Inzaghi. Pri Laziu je resda opozoril nase in osvojil tudi italijanski pokal, a se za najvišje cilje ni boril.

Simoneju Inzaghiju gre z Interjem odlično. FOTO: Guliverimages.

Danes, pol leta pozneje, je jasno, da je bila izbira iz igralskih časov manj znanega od bratov Inzaghi zadetek v polno. Inter se je prvič po desetih letih uvrstil v izločilne dele Lige prvakov, sijajno pa gre Milančanom tudi v italijanskem prvenstvu.

V prvi polovici sezone po natanko polovici odigranih tekem, 19, so pri učinku 46 točk. Izgubili so le enkrat, pred več kot dvema mesecema, ko so prav pri Inzaghijevem zadnjem klubu, Laziu, v Rimu izgubili z 1:3, potem ko so domači nogometaši do preobrata prišli v zadnje pol ure tekme.

To je bilo 16. oktobra v 8. prvenstvenem krogu. Potem je sledil remi z Juventusom, zmagi nad Empolijem in Udinesejem, remi na milanskem derbiju in zdaj še niz sedmih prvenstvenih zmag.

Pred Interjem so padali Napoli, Venezia, Spezia, Cagliari, Salernitana in za konec leta še Torino.

Handanović na poti do novega rekorda

Niz sedmih zaporednih zmag za Inter ni rekorden, je pa zato rekord postavil Samir Handanović, ki ni premagan že šest tekem v nizu. To se Interju v 113 letih obstoja ni zgodilo še nikoli.

Handanovića, kapetana Interja, je nazadnje v 13. krogu pri zmagi Milančanov s 3:2 v 82. minuti tekme premagal belgijski zvezdnik Napolija Dries Mertens. Potem je Handanović zaklenil svoja vrata in poskrbel, da gola ni prejel že 552 minut.

Zanimivo, to je Interjev rekord, a slovenski veteran je v prvi italijanski ligi brez gola zdržal še dlje. V sezoni 2010/11 med vratnicama Udineseja gola ni prejel 618 minut.

Handanović bo imel priložnost, da niz podaljša, čez dva tedna, ko ga čaka gostovanje pri desetouvrščeni Bologni. Če bo brez gola zdržal 66 minut, bo postavil nov mejnik.

Handanoviću gre v tej sezoni sicer odlično in je med najboljšimi vratarji v ligi. Pri Opti so ga uvrstili v idealno enajsterico prvega dela sezone, izračunali pa tudi, da je njegov visok odstotek obramb (77,9) najboljši med vsemi vratarji v najboljši italijanski ligi.

Sofascore, drugi priznani ponudnik nogometnih statističnih podatkov, ga je po povprečni oceni uvrstil na drugo mesto. Boljša sta le vratar Venezie Sergio Romero in David Ospina in Napolija.

Ospina (14) je tudi edini med vratarji v prvi italijanski ligi, ki je v prvi polovici prejel manj golov od Handanovića (15).

Kaj vse je Interju še uspelo?

• Inter je s 49 goli tudi z naskokom najbolj učinkovita ekipa v ligi. Od drugega najboljšega napada v ligi, tistega Milanovega, so nogometaši Interja zabili kar devet golov več. V zadnjih 60 letih je več golov v polovici sezone dosegla le Atalanta v sezoni 2019/20.
  • Navijačem Interja se smeji tudi ob pogledu na statistiko golov v letu 2021. Inter jih je dosegel kar 104. Le Milanu (105 leta 1949 in 120 leta 1950) in Torinu (111 leta 1947 in 114 leta 1947) je v enem koledarskem letu v italijanskem prvenstvu uspelo zabiti več golov.
  • Inter je zadel na 38 prvenstvenih v nizu. Nazadnje ni zadel v začetku leta, 23. januarja, ko je z Udinesejem remiziral z 0:0. Od takrat naprej je zabil 93 golov.
  • Inter je v letošnjem letu zbral kar 32 prvenstvenih zmag. Edini, ki mu je v zgodovini lige v enem koledarskem letu uspelo zmagati večkrat, je Juventus. Leto 2016 je končal s 33 zmagami.
  • Inter je posebej učinkovit pred domačimi navijači. Na svojem San Siru je v letu 2021 zbral 19 zmag. Le dvema ekipama do zdaj je uspelo zmagati še večkrat. Spet Juventusu (20 leta 2016) in Torinu (20 leta 1948).

Peklenski začetek leta 2022

Inter že na začetku leta 2022 sicer čaka zelo naporen razpored. Po gostovanju v Bologni se bo v štirih dneh pomeril z Laziem in Atalanto, potem ga čaka tekma z Venezio in 6. februarja veliki milanski derbi, ki bo v luči boja za naslov prvaka tokrat še toliko bolj vroč. Že teden za tem se bo Inter podal v vroči Neapelj.

Vmes Inter čaka še superpokal proti Juventusu in pokalni obračun z Empolijem, že štiri dni po derbiju z Napolijem pa prva tekma osmine finala Lige prvakov proti Liverpoolu. Ni kaj, peklensko bo, a če bo Inter še naprej videti tako dobro, kot je zdaj, so lahko njegovi navijači optimisti …