Šeško zasenčil Haalanda in v Stožicah sklatil Norvežane

Liga narodov 24. Sep 202219:55 > 19:58 1 komentar
slovenija norveška
Veselje Benjamina Šeška in soigralcev. FOTO: Guliverimage

Slovenska nogometna reprezentanca je v 5. krogu B lige narodov prišla do prve zmage. V skoraj polnih Stožicah je po preobratu v drugem polčasu, ki ga je z asistenco in spektakularnim golom prinesel Benjamin Šeško, z 2:1 premagala Norvežane.

V Stožice, ki jih je napolnil trenutno eden najboljših nogometašev na svetu v gostujočih vrstah Erling Haaland, je prišlo skoraj 15 tisoč gledalcev (14.824). V na trenutke glasnem, sicer pa precej gledališčnem vzdušju, je Slovenija krenila odlično.

Selektor Matjaž Kek se je v primerjavi z zadnjo tekmo na istem prizorišču proti Srbiji po nekaj tekmah vrnil na različico s štirimi branilci, ki jo je na igrišče postavil tudi v drugem polčasu tekme proti Srbom. Spomnimo, Slovenci so po zaostanku z 0:2 zabili dva gola in remizirali z 2:2.

Lovrić je začel na klopi

“Žrtev” te selektorjeve ideje je bil Sandi Lovrić, ki je, kljub dobri formi v majici hita italijanskega prvenstva Udineseja, tekmo začel na klopi. V klasičnem sistemu 4-4-2, na katerega je Kek prisegal v uspešnih časih med letoma 2008 in 2010, je tako na levi strani zaigral Benjamin Verbič, ki je priložnost dočakal kljub temu, da je v klubu v tej sezoni odigral vsega 250 minut.

V obrambi je ob Jaki Bijolu začel Miha Blažič, na desni strani obrambe je od prve minute spet zaigral Žan Karničnik, medtem ko se je bolj ofenzivni Petar Stojanović postavil v zvezno vrsto pred njim. V sredini sta niti slovenske igre v roke dobila Jasmin Kurtić in Adam Gnezda Čerin. V napadu je ob Benjaminu Šešku priložnost dobil Andraž Šporar in ne Žan Celar, kot je bilo na zadnjih tekmah. V primerjavi z začetno enajsterico s tekme proti Srbom izpred treh mesecev je prišlo do treh sprememb.

slovenija norveška v živo
Benjamin Šeško v akciji. FOTO: Guliverimages.

Odličen začetek Slovenije ni obrodil sadov

Slovenija je na začetku pritisnila in si ustvarila dve priložnosti. Najprej je v drugi minuti na levi strani nasprotnikovega kazenskega prostora preigraval Verbič, prišel do strela, ki pa je bil slab. Vratar gostov Orjan Nyland, ki je trenutno sicer brez kluba, ni imel težav.

V četrti minuti je po podaji Gnezde Čerina pred nasprotnikovim golom do strela prišel Šporar. Tudi njegov poskus je bil preblag, da bi ogrozil nasprotnikova vrata.

Po uvodnem naletu Slovencev so gostje prevzeli pobudo, ki se je izkazovala predvsem v posesti žoge, ta je bila krepko na strani Norvežanov. V 11. minuti so se tudi veselili gola, ki pa ga je sodnik zaradi prekrška Lea Ostigarda nad Bijolom po kotu nemudoma razveljavil.

Strel Erlinga Haalanda v prvem polčasu. FOTO: Guliverimages,

Branilec Napolija “teroriziral” Oblaka

V 24. minuti je bilo, spet po kotu, pred vrati Jana Oblaka zelo vroče. Strel je izvajal zvezdnik londonskega Arsenala Martin Odegaard, na bližnji vratnici je z glavo žogo pred gol podaljšal Kristian Thorstvedt, prišla je do Ostigarda, čigar strel pa je Oblak bravurozno obranil.

V 32. minuti je bila pri strelu spet Slovenija, od daleč je z desne strani poskusil Karničnik, toda tudi on ni bil dovolj natančen. Žoga je zletela mimo gola. V 36. minuti je bil pri strelu dotlej precej nevidni Haaland. Zvezdnik Manchester Cityja je švignil po desni strani slovenske obrambe, prišel do strela z leve strani in udaril zelo močno. Žoga je zletela kot raketa, a k sreči zadela zunanji del Oblakove mreže.

V 45. minuti so bili Norvežani nevarni še enkrat, spet so gostje do priložnosti prišli po prekinitvi, tokrat po prostem strelu, spet pa je bil nevaren Ostigard. Na branilca Napolija so slovenski reprezentanti povsem pozabili, osamljen je prišel do novega strela pred Oblakovim golom, toda slovenski kapetan se je izkazal in žogo ujel. Malo za tem je sodnik označil konec prvega dela igre.

Veselje Norvežanov v Stožicah. FOTO: Aleš Fevžer.

Haaland izkoristil veliko darilo Slovenije

Drugi polčas se je za Slovenijo začel katastrofalno. V 47. minuti, po podajanju pred svojim golom med Blažičem, Oblakom in Karničnikom je slednji naredil veliko napako, žogo je nabil v Mohameda Elyounoussija, od tega se je odbila na noge koga drugega kot Haalanda, ta pa je – kaj drugega kot zadel. Hladna prha za že tako tihe slovenske navijače, ki so za tem za nekaj minut povsem utihnili.

Sledilo je 20 minut popolnega mrtvila, nakar je v 64. minuti sijajen prodor uspel Stojanoviću, ki je slalomiral med nasprotnikovimi branilci in ravno v ključnem trenutku, ko je prišel pred gol, padel. Slovenci so zahtevali enajstmetrovko, sodnik je le odmahnil z roko in jih precej razjezil. Zaradi pritoževanja pri glavnem delivcu pravice sta rumen karton prejela kar dva, ob Stojanoviću še Šporar.

Šeško in Šporar prinesla izenačenje

V 69. minuti je prišlo do izenačenja, za katerega je bil najbolj zaslužen mladi Šeško. Komaj 19-letni napadalec RB Salzburga je po levi strani sprintal kot Usain Bolt v najboljših časih, prehitel obrambo Norveške, potem pa podal v sredino, kjer je žogo v mrežo pospravil Šporar. Vzdušje na tribunah se je v hipu popravilo. Malo za tem, v 71. minuti, je na igrišče prišel Lovrić. Zamenjal je Verbiča.

Veselje Slovencev po izenačujočem golu.

V 75. minuti je Šeško spet zasejal nekaj strahu med Norvežane. Tudi tokrat jim je pobegnil s prodorom po levi strani, prišel v kazenski prostor in streljal. Ne dovolj natančno in močno. Vratar Norveške je žogo ujel.

Igra se je razživela, že v 77. minuti je bilo vroče na drugi strani. Najprej je s strelom poskusil Morten Thorsby, Oblak je njegov poskus odbil, do odbite žoge je prišel rezervist Mats Moller Daehli, toda meril čez gol. V 79. minuti je s strelom od daleč poskusil še Lovrič. Ni bil blizu cilja. Žoga je zletela malo mimo norveških vrat. V 80. minuti je do strela z desne strani v kazenskem prostoru Slovenije spet prišel Daehli, tudi v tem primeru žoga ni našla cilja.

Šeško s spektakularnim golom poskrbel za zmago

V 81. minuti gol, in to kakšen! Visoko žogo je, močno oddaljen od gola Norveške, najprej umiril Šeško. Potem je z vso močjo udaril po njej in to storil tako natančno, da je – čeprav je potovala po tleh – premagala norveškega vratarja. Poteza, ki je pokazala, kakšen talent se skriva v nogah tega komaj 19-letnega napadalca, ki je zagotovo prihodnost slovenskega nogometa.

Vrhunci tekme:

Do konca tekme so imeli Norvežani po enem izmed številnih kotov še eno veliko priložnost, ki pa je k sreči niso izkoristili. Slovenci so prišli do zmage, za katero je najbolj zaslužen mladi Šeško, ki je tokrat povsem zasenčil Haalanda, s katerim ga primerjajo, in dokazal, da se lahko v prihodnosti razvije v napadalca največjega svetovnega nogometa.

Slovenci so v petem poskusu prišli do prve zmage v B ligi narodov 2022 in so zdaj pred zadnjim krogom, torkovim gostovanjem na Švedskem, v precej boljšem položaju, kot so bili pred začetkom današnje tekme. Če Švedi, ki jih tekma še čaka, v Beogradu ne premagajo Srbije, jim bo za obstanek zadostoval že remi. Za konec omenimo še to, da je Slovenija z današnjo zmago kljubovala tudi neugodni tradiciji. Prišla je namreč do šele druge zmage na že 11. medsebojni tekmi z Norveško. Ob tem je še trikrat remizirala in kar šestkrat izgubila.

Zadetki:

0:1 Erling Haaland:

1:1 Andraž Šporar:

2:1 Benjamin Šeško:

Slovenija – Norveška 2:1

Stadion Stožice, gledalcev 14.824, sodniki: Visser, Vanyzere in Nijssen (vsi Belgija).

Strelci: 0:1 Haaland (47.), 1:1 Šporar (69.), 2:1 Šeško (81.).

Slovenija: Oblak, Sikošek, Bijol, Blažič, Karničnik (od 90. Brekalo), Verbič (od 71. Lovrić), Kurtić, Gnezda Čerin (od 90. Gorenc Stanković), Stojanović, Šeško, Šporar (od 88. Črnigoj).

Norveška: Nyland, Meling, Östigaard, Hanche-Olsen, Ryerson, Thorstvedt (od 61. Thorsby), Berge, Ödegaard (od 70. Ausrnes), Elyounoussi (od 70. Daehli), Sörloth (od 61. Larsen), Haaland.

Rumeni kartoni: Stojanović, Šporar, Kurtić; Thorstvedt, Thorsby.

KONEC TEKME!

90. minuta: Norvežani so po prejetem zadetku močno pritisnili na nasprotnikova vrata, a so Slovenci zdržali vse nalete in se v nabito polnih Stožicah veselili velike zmage.

Zadetek Benjamina Šeška za vodstvo Slovenije:

81. minuta: GOOOL!!! 2:1 za Slovenijo! Kakšna mojstrovina Benjamina Šeška, ki je z močnim, a natančnim volejem od daleč presenetil slabo postavljenega Nylanda.

Strel Sandija Lovrića:

79. minuta: Pravo bomo je s približno 25 metrov sprožil Sandi Lovrić, ki je le nekaj minut pred tem zamenjal Verbiča, in le za las zgrešil norveška vrata. .

78. minuta: Na drugi strani igrišča je močan strel sprožil Morten Thorsby, vendar je njegov strel po sredini vrat Oblak odbil.

75. minuta: Ni veliko manjkalo in Slovenija bi dosegla še drugi gol. Na levi strani igrišča je v napad stekel Šeško, a je njegov strel po tleh gostujoči vratar ubranil.

Zadetek Andraža Šporarja:

69. minuta: GOOOL! 1:1! Slovenija je izenačila. Z leve strani je prodrl Benjamin Šeško in nato podal v sredino kazenskega prostora, kjer je čakal Andraž Šporar, ki je žogo pospravil v norveško mrežo.

64. minuta: Velika priložnost za Slovenijo. Petar Stojanović je uprizoril slalom skozi norveško obrambo, a še preden je uspel ustreliti, mu je žogo izpod nog odvzel gostujoči vratar Orjan Nyland.

Zadetek Erlinga Haalanda:

47. minuta: GOOOL!!! 1:0 za Norveško, ki je do vodstva prišla po veliki napaki Žana Karničnika. Branilec je želel izbiti žogo iz kazenskega prostora, pri tem zadel Elyounoussija, žoga pa se je nato odbila naravnost do Haalanda, ki mu ni bilo težko zatresti slovenske mreže.

KONEC PRVEGA POLČASA!

Priložnost Lea Ostigarda:

45. minuta: Norvežani so znova zapretili s prekinitve. Po visoki podaji Martina Odegaarda v slovenski 16-metrski prostor je z glavo z okoli šestih metrov streljal Ostigard, a se je znova izkazal Oblak in strel ubranil.

Poskus Erlinga Haalanda:

36. minuta: Norvežani so izvedli hiter protinapad. V slovenski obrambni tretjini je do žoge prišel Erling Haaland, ki pa je zadel le zunanji del mreže.

32. minuta: Na desni strani kazenskega prostora gostov se je prostor odprl Žanu Karničniku, ki je sprožil močan strel, a zgrešil vrata.

30. minuta: Slovencem je po dobrem začetku pošla sapa. Pobudo so prevzeli Norvežani, ki imajo žogo v posesti kar 63 odstotkov igralnega časa.

Priložnost Norvežanov in obramba Jana Oblaka:

24. minuta: Velika priložnost Norvežanov. Po podaji iz kota je bil v skoku najvišji Leo Ostigard, s sijajno obrambo z neposredne bližine pa se je izkazal Oblak. Žoga se je odbila do Jasmina Kurtića, ki je tudi z nekaj sreče razčistil nevarno situacijo pred slovenskimi vrati.

14. minuta: Z roba kazenskega prostora je proti slovenskim vratom strelljal Mohamed Elyounoussi, a je bil njegov poskus preslab, da bi premagal Jana Oblaka.

Priložnost Benjamina Verbiča:

4. minuta: Slovenci so odlično vstopili v tekmo. Najprej je Benjaminu Verbiču strel z roba kazenskega prostora ubranil Orjan Nyland, dve minuti pozneje pa je po podaji s kota nevarno zapretil še Andraž Šporar, a je sodnik dosodil prekršek za Norvežane.