Senzacija v Stožicah, Slovenija “povozila” Cristiana Ronalda

Nogomet 26. Mar 202422:37 4 komentarji

Slovenija je na prijateljski tekmi v polnih Stožicah z 2:0 ugnala zvezdniško Portugalsko, na čelu z njenim kapetanom Cristianom Ronaldom, in tako vpisala enega največjih skalpov v zgodovini slovenskega nogometa. Zadetka za veliko zmago in popotnico pred junijskim evropskim prvenstvom sta dosegla Adam Gnezda Čerin in Timi Max Elšnik.

V slovenskem strokovnem štabu so po remiju na Malti pričakovano proti eni najboljših reprezentanc na svetu v ogenj od prve minute poslali najmočnejšo zasedbo, ki jo trenutno premore Slovenija. Morda edino presenečenje je izbor na levem krilu, kjer je pred Janom Mlakarjem prednost dobil Sandi Lovrić, ki je bil za ta dvoboj celo močno vprašljiv.

Sicer pa se je selektor Matjaž Kek, ki ga zaradi družinskih razlogov znova ni bilo na klopi Slovenije in ga je nadomeščal Boštjan Cesar, odločil za pet sprememb. V vratih je začel kapetan Jan oblak, v zadnji vrsti Žan Karničnik, Miha Blažič, Jaka Bijol in Erik Janža, v vezni vrsti Lovrić, Timi Max Elšnik, Adam Gnezda Čerin in Petar Stojanović ter spredaj naveza Benjamin Šeško – Andraž Šporar.

Portugalci so po visoki zmagi nad Švedsko (5:2) precej prvokategornikom omogočili vrnitev v klube, a kljub temu je lahko selektor Roberto Martinez računal na izjemno zasedbo, ki je vključevala tudi prvega zvezdnika Cristiana Ronalda. Ta je bil ob vsaki akciji deležen glasnih ovacij. Ob omembi imen kot so Joao Felix, Ruben Neves, Vitinha, Pepe in Joao Cancelo ni potrebno izgubljati besed, kdo je bil pred obračunom v Stožicah velik favorit, ki pa ni upravičil tega naziva.

Slovenija - Portugalska

Slovenija v prvem polčasu nevarnejši tekmec

Prvi so pred kazenski prostor nasprotnika že v 2. minuti resda prišli gostje, a je ostalo brez nevarnosti. Takoj je po lepem preigravanju in podaji v prostor s strani Elšnika zapretila tudi Slovenija, ter preko Šeška tudi prva sprožila, a je bil njegov strel blokiran, žoga pa končala v kotu.

Pričakovano so Portugalci zagospodarili na povsem novi zelenici stadiona Stožice. Z izjemo nekaj nevarnih predložkov, ki jih je slovenska obramba brez težav ukrotila, sicer niso prihajali do priložnosti.

V 17. minuti so imeli naslednjo celo Slovenci z oddaljenega prostega strela, a je podajo z glavo odbil Ronaldo, Janža pa z rumenim kartonom prekinil protinapad Portugalske.

Minuto pozneje je na drugi strani Bijolu pobegnil Otavio in skoraj prišel sam pred Oblaka, a izgubil ravnotežje. Tako zatem se je na drugi strani podobno pripetilo še Šporarju, ko je bil vratar Diogo Costa celo že premagan, a je Ljubljančanu zmanjkal zaključek.

V 26. minuti je znova zapretila Slovenija. Po lepi kombinaciji je z desne v kazenski prostor pritekel Karničnik in žogo poslal pred gol, a sta bila tako Šeško kot Janža prekratka.

Medtem ko je Ronaldo zaradi pomanjkanja uporabnih žog postajal vse bolj nervozen, se je v 32. minuti izkazal z izjemno podajo s prsmi do Cancela, ki je na drugi strani zaposlil Felixa, a je iz nevarnega položaja meril visoko čez gol. Po več kot 30 minutah igre še nismo videli stela v okvir gola.

Cristiano Ronaldo

Zadišalo po enajstmetrovki

V 38. minuti so imeli Slovenci srečo, ko je v kazenski prostor znova prodrl Cancelo in ga je z iztegnjeno nogo spotaknil Elšnik. Sodnik Irfan Peljto ni zapiskal, na srečo Slovenije pa na tej tekmi ni bil na voljo VAR. Bilo je zelo na meji.

S prvim polčasom je lahko bila bolj zadovoljna Slovenija, ki je resda imela precej manj žogo v svoji posesti, a je bila nevarnejša. Portugalska je zmogla vsega en strel, še ta visoko nad gol, Ronaldo pa ni prišel do priložnosti.

Gnezda Čerin šokiral Portugalce

Medtem ko so Slovenci nadaljevali z enako enajsterico, je Martinez ob polčasu opravil dve menjavi. V slačilnici je pustil Otavia in veterana Pepeja, vstopila sta Antonio Silva in Francisco Conceicao.

V 52. minuti smo končno videli strel v okvir, ko je ob nespretni gostujoči obrambi kot brzovlak skozi sredino potegnil Šeško in močno sprožil, a se je z obrambo izkazal Costa.

Nato smo vendarle dočakali tudi Ronaldov strel. Najprej je rezervist Conceicao spregledal povsem samega Felixa, naposled je žoga v kazenskem prostoru našla Cristiana, z nakazanim strelom je na tla položil Bijola, ki je predtem z napako tudi zakuhal nevarnost, a meril mimo Oblakovega gola.

V 66. minuti je prvič menjal tudi Cesar. Šporarja in Lovrića sta na zelenici nadomestila Benjamin Verbič in Žan Celar. Že kmalu se je znova v nevarnem položaju znašel Ronaldo. Tokrat je desno odlično zaposlil Dioga Dalota, še enkrat več pa so Portugalci žogo poslali visoko čez slovenski gol.

To ni bil večer Cristiana Ronalda. Foto: AP Photo/Darko Bandić

Sledil je šok za Ronalda in druščino. V 73. minuti je Slovenija odlično kombinirala po desni strani, Celar je žogo vrnil proti sredini na Šeška, biser slovenskega nogometa jo je “s prve” poslal v prostor vtekajočemu Gnezdi Čerinu, ta pa rutinirano po tleh v daljši kot. Slovenija – Portugalska 1:0!

Elšnik dokončal posel

V 78. minuti je po hitrem napadu v okvir meril še Celar, a strel je bil prešibak, da bi premagal Costo. De minuti pozneje je znova zadišalo po enajstmetrovki za Portugalce, ko je v kazenskem prostoru padel še Ronaldo, a sodnik se znova ni oglasil.

Zato pa je na drugi strani udarilo še drugič! Nekoliko z desne je s kakšnih 12 metrov močno udaril Elšnik in zadel v bližnji zgorni kot gola. Neubranljivo za 2:0! Slovenija je bila pred zgodovinsko zmago.

Ronaldo je nato poskušal znižati s prostega strela, ko je iz njegova “patentirane” revolveraške drže močno udaril čez živi zid, a je bil na mestu Oblak, ki tokrat proti pričakovanjem res ni imel veliko dela.

Težko verjeti, a Slovenci so v Stožicah z 2:0 porazili nogometno velesilo Portugalsko in hkrati povsem omejili učinek Cristiana Ronalda.

Slovenija : Portugalska 2:0 (0:0)

Stadion Stožice, gledalcev 16.432, sodniki: Peljto, Ibrisimbegović, Beljo (vsi BiH).
Strelca: 1:0 Gnezda Čerin (72.), 2:0 Elšnik (81.).
Slovenija: Oblak, Janža, Bijol (od 86. Drkušić), Blažič, Karničnik, Lovrić (od 67. Verbič), Elšnik, Gnezda Čerin, Stojanović, Šeško (od 86. Gorenc Stanković), Šporar (od 67. Celar).
Portugalska: Diogo Costa, Cancelo (od 89. J. Silva), Inacio, Pepe (od 46. A. Silva), Dalot, Danilo, Vitinha, Ruben Neves (od 89. J. Neves), Otavio (od 46. Conceicao), Felix, Ronaldo.
Rumeni kartoni: Janža, Stojanović; Inacio, Conceicao.