Slovenija se ne uspe otresti jugoslovanskega kompleksa

Nogomet 4. Jun 20227:00 0 komentarjev
nogometaša

Slovenska nogometna vrsta po porazu proti Švedski svoje nastope v skupini B Lige narodov nadaljuje z nedeljskim gostovanjem v Beogradu. Tekma proti Srbiji bo že 33. proti reprezentancam s prostora nekdanje Jugoslavije. Čeprav statistika proti njim ni najboljša, pa so jo Slovenci pod vodstvom selektorja Matjaža Keka v zadnjih letih malenkostno le popravili.

S tremi uvrstitvami na velika tekmovanja je Slovenija med državami nekdanje Jugoslavije vsaj delno razbila stereotip o tem, da je le narod smučarjev. Kljub temu je statistika proti nekdaj bratskim narodom vse prej kot blesteča. Od 32 tekem, ki jih je slovenska nogometna vrsta v nekaj več kot treh desetletjih odigrala proti njim, je zmago slavila le sedemkrat, še enajstkrat je remizirala in kar štirinajstkrat izgubila. Uspešnost je tako zgolj 22,4-odstotna, a bi bila še precej nižja, če naša reprezentanca ne bi pod vodstvom Matjaža Keka dvakrat premagala Kosova, ki na lestvici Mednarodne nogometne zveze zaseda šele 120. mesto.

Še zanimivejši je podatek, da je prvo zmago proti eni od šestih reprezentanc s področja nekdanje Jugoslavije dosegla v komaj dvajsetem poskusu. Prva žrtev so postali prav Srbi, s katerimi se bodo Slovenci znova srečali jutri v Ligi narodov.

Srbija (6 tekem: 1 zmaga, 5 remijev):

Ker Srbija velja za nogometno naslednico tako Jugoslavije kot poznejše Srbije in Črne gore, smo v statistiko vključili tudi tekme Slovenije proti omenjenima državama. Skupno so Slovenci proti njim odigrali šest tekem, a v spominu slovenskih navijačev je prav gotovo ostala čisto prva, in sicer na evropskem prvenstvu leta 2000 v Belgiji in na Nizozemskem.

Premierni nastop nogometašev selektorja Srečka Katanca na velikem tekmovanju je slovenske navijače po zadetkih Zlatka Zahovića in Mirana Pavlina ter vodstvu s 3:0 pognal v ekstazo, zaradi česar je bilo razočaranje po zadnjem pisku sodniške piščalke še toliko večje. Čeprav je imela Slovenija zmago po 60 minutah igre na pladnju, pa se je morala na koncu zadovoljiti “le” z remijem 3:3, za kar sta v razmiku vsega šestih minut z goli poskrbela Savo Milošević in Ljubinko Drulović.

Reprezentanci sta se znova srečali že v naslednjih kvalifikacijah za nastop na mundialu na Japonskem in v Južni Koreji in obakrat remizirali 1:1. Še posebej infarktna je bila tekma za Bežigradom, saj je neprecenljivo točko domačim s prostega strela v 94. minuti zagotovil Zahović. Slovenija je v skupini pozneje osvojila drugo mesto in si nato prek dodatnih kvalifikacij zagotovila nastop na daljnem vzhodu.

Za vse ljubitelje nogometne zgodovine ima prav posebno mesto v srcu tudi prijateljski dvoboj proti Srbiji in Črni gori leta 2004. Ne le, da se je na njej v vlogi selektorja prvič predstavil Branko Oblak, ki je močno pomladil reprezentanco, to je bila obenem tudi zadnja tekma izbrane vrste na bežigrajskem stadionu. Zadnji “ples“ na njem je bil sicer precej manj razburljiv kot tisti na Euru 2000, saj se je znova končal z neodločenih 1:1.

Srbski nogometaši so bili še zadnjič nasprotnik Slovenije v zanjo uspešnih kvalifikacijah za SP 2010. Spomnimo, da so igralci Matjaža Keka v gosteh igrali 1:1, nato pa v Ljudskem vrtu po zadetku Dareta Vršiča dosegli doslej edino zmago proti Srbiji (1:0).

Se bo uspešna serija nadaljevala tudi v ligi narodov?

Vse tekme med Slovenijo in Srbijo:

– 13. junij 2000 (Euro 2000)

Slovenija – Jugoslavija 3:3

– 28. marec 2001 (kvalifikacije za SP 2002)

Slovenija – Jugoslavija 1:1

– 5. september 2001

Jugoslavija – Slovenija 1:1

– 18. avgust 2004 (prijateljska tekma)

Slovenija – Srbija in Črna gora 1:1

– 7. september 2010 (kvalifikacije za EP 2012)

Srbija – Slovenija 1:1

– 11. oktober 2011

Slovenija – Srbija 1:0

Hrvaška (11 tekem: 1 zmaga, 6 porazov, 4 remiji):

Ni presenečenje, da se je Slovenija največkrat pomerila prav s Hrvaško kot tudi ne, da ima proti njej največ porazov od vseh držav nekdanje Jugoslavije. Nogometaši s Triglavom in šahovnico na prsih so se med seboj pomerili že enajstkrat, a si upamo, trditi, da so v kolektivnem spominu slovenskih navijačev v spominu ostale predvsem štiri.

Še danes za enega najatraktivnejših tekem med sosedoma velja tista v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo leta 1998 v Splitu. Varovanci Zdenka Verdenika so v svojem drugem kvalifikacijskem ciklusu od osamosvojitve osvojili le točko, a to proti hrvaškim zvezdnikom na polnem stadionu Poljud. Še do 65. minute je kazalo na zanesljivo zmago “ognjenih“, ki so vodili s 3:1, vendar je imel strelec dotlej edinega zadetka za goste Primož Gliha drugačne načrte. V le dveh minutah, med 65. in 67. minuto, je kaznoval neodločnost hrvaške obrambe in s svojim drugim in tretjim zadetkoma poskrbel za tedaj senzacionalni remi 3:3.

Hrvaška je Sloveniji doslej zabila že 18 golov. Foto: Aleš Fevžer

Rivalstvo med sosedama je znova oživelo v dodatnih kvalifikacijah za nastop na evropskem prvenstvu leta 2004. Odhajajočo zlato generacijo je vodil Bojan Prašnikar, ki je na prvi tekmi v Zagrebu z zadetkom Ermina Šiljaka iztržil remi 1:1. Le štiri dni pozneje je bilo na Plečnikovem stadionu vse nared za vnovično slavje. Slovenija je v dvoboj vstopila obrambno naravnana, z namenom branjenja gola v gosteh, še precej več upanja na zmago pa ji je vlila izključitev Igorja Tudorja v 59. minuti. A le trenutek neprevidnosti je bil dovolj, da je dve minuti pozneje napako slovenske obrambe kaznoval Dado Pršo, ki je zadel že v Zagrebu, in tako razblinil slovenske sanje o vnovičnem nastopu na evropskem prvenstvu.

Na maščevanje je Slovenija dolgo čakala, a ga le dočakala v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo v Katarju, ko je bila doma na račun zadetka Sandija Lovrića v 15. minuti boljša z 1:0 in dosegla svojo doslej prvo in edino zmago proti aktualnim svetovnim podprvakom.

Vse tekme med Slovenijo in Hrvaško:

– 26. april 1995 (kvalifikacije za EP 1996)

Hrvaška – Slovenija 2:0

– 15. november 1995 (kvalifikacije za EP 1996)

Slovenija – Hrvaška 1:2

– 2. april 1997 (kvalifikacije za SP 1998)

Hrvaška – Slovenija 3:3

– 11. oktober 1997 (kvalifikacije za SP 1998)

Slovenija – Hrvaška 1:3

– 27. marec 2002 (prijateljska tekma)

Hrvaška – Slovenija 0;0

– 15. november (dodatne kvalifikacije za EP 2004)

Hrvaška – Slovenija 1:1

– 19. november (dodatne kvalifikacije za EP 2004)

Slovenija – Hrvaška 0:1

– 20. avgust 2008 (prijateljska tekma)

Slovenija – Hrvaška 2:3

– 24. marec 2021 (kvalifikacije za SP 2022)

Slovenija – Hrvaška 1:0

– 7.september 2021 (kvalifikacije za SP 2022)

Hrvaška – Slovenija 3:0

– 26. marec 2022 (prijateljska tekma)

Hrvaška – Slovenija 0:0

Bosna in Hercegovina (4 tekme: 4 porazi):

Od vseh držav s področja nekdanje Jugoslavije ima Slovenija najslabši izkupiček proti Bosni in Hercegovini, saj jo še vedno ni uspela premagati. Z njo se je pomerila štirikrat in vpisala prav toliko porazov. Prva ničla je prišla pod vodstvom Zdenka Verdenika v poraznih kvalifikacijah za svetovno prvenstvo leta 1998. Tekma v tretjem krogu na stadionu Bežigrad so gosti dobili z 1:2, medtem ko je Elvir Bolić dosegel edini gol za zmago BiH v Sarajevu.

Izbrani vrsti sta se nato še dvakrat pomerili na prijateljskih tekmah, na katerih so nogometaši BiH v mrežo Slovenije poslali kar sedem žog, pa čeprav so obakrat gostovali. Za strelski festival sta moštvi poskrbeli leta 2008 v Ljudskem vrtu, kjer so gledalci lahko videli kar sedem golov in zmago BiH s 4:3. Kot zanimivost velja omeniti, da je goste takrat vodil legendarni Ćiro Blažević, ki je prav v Mariboru vpisal svojo 100. reprezentančno tekmo.

nogomet
Slovenci so proti BiH še vedno brez zmage. Foto: Aleš Fevžer

Še slabše so jo Slovenci odnesli šest let pozneje, na prvem srečanju Srečka Katanca v njegovem drugem mandatu, ki pa se je kljub všečni igri v zasneženih Stožicah končala s klavrnim porazom s kar 0:3.

Tekme Slovenije proti BiH:

– 10. november 1996 (kvalifikacije za SP 1998)

Slovenija – BiH 1:2

– 10. september 1997 (kvalifikacije za SP 1998)

BiH – Slovenija 1:0

– 19. november 2008 (prijateljska tekma)

Slovenija – BiH 3:4

– 6. februar 2014 (prijateljska tekma)

Slovenija – BiH 0:3

Severna Makedonija (7 tekem: 1 zmaga, 4 porazi, 2 remija):

Poleg BiH in Hrvaške ima Slovenijo negativno statistiko tudi proti Severnim Makedoncem. Z njimi se je Slovenija doslej pomerila sedemkrat, a od tega kar petkrat na prijateljskih tekmah. Na njih je Slovenija zmagala le enkrat, in sicer pred šestimi leti, ko je varovancem Srečka Katanca zmago z 1:0 prinesel gol Romana Bezjaka.

Za razliko od omenjenih obračunov sta imela precej večji tekmovalni naboj tekmi v zadnjih kvalifikacijah za nastop na evropskem prvenstvu. Prvi v Stožicah ni prinesel zmagovalca (1:1), drugi v Skopju se je končal z zmago gostiteljev z 2:1. Za Makedonce je v 50. in 68. minuti zadel Eljif Elmas, za Slovence pa Josip Iličić v 90. z bele pike. Reprezentanci sta na koncu v skupini G osvojili celo enako število točk (14), a dodatne kvalifikacije so si zagotovili Makedonci, ki so se nato tudi uvrstili na svoje prvo veliko tekmovanje.

Vse tekme med Slovenijo in Severno Makedonijo:

– 13. oktober 1993 (prijateljska tekma)

Slovenija – Makedonija 1:4

– 23. marec 1994 (prijateljska tekma)

Makedonija – Slovenija 2:0

– 14. november 2012 (prijateljska tekma)

Makedonija – Slovenija 3:2

– 23. marec 2016 (prijateljska tekma)

Slovenija – Makedonija 1:0

– 24. marec 2019 (kvalifikacije za EP 2020)

Slovenija – Severna Makedonija 1:1

– 10. oktober 2019 (kvalifikacije za EP 2020)

Severna Makedonija – Slovenija 2:1

– 1. julij 2021 (prijateljska tekma)

Severna Makedonija – Slovenija 1:1

Črna gora (2 tekmi: 1 zmaga, 1 remi):

Črna gora je edina reprezentanca s področja nekdanje Jugoslavije, s katero so se slovenski nogometaši doslej srečali le na prijateljskih tekmah. S prijateljskih 1:1 se je končala tudi njun premierni obračun v Podgorici, kjer je domače pred 8000 gledalci v vodstvo z bele točke v vodstvo popeljal njihov glavni zvezdnik Mirko Vučinić, končni izid pa je tri minute pred iztekom prvega polčasa postavil Dare Vršič.

Mirko Vučinić je za Črno goro dosegel sedemnajst golov. Enega tudi proti Sloveniji. Foto: Guliverimage

Na novo snidenje ekip je bilo nato treba čakati kar 11 let. Tekma je bila znova odigrana v Podgorici, igrišče pa so zadovoljnejši zapustili Slovenci, ki so zmagali z goloma Bezjaka in Mihe Zajca. Gostovanje v Črni gori je bilo sicer prelomno, saj je Slovenija pod taktirko novega selektorja Tomaža Kavčiča dosegla prvi zadetek in prvo zmago.

Tekmi Slovenije proti Črni gori:

– 22. avgust 2007 (prijateljska tekma)

Črna gora – Slovenija 1:1

– 2. junij 2018 (prijateljska tekma)

Črna gora – Slovenija 0:2

Kosovo (2 tekmi: 2 zmagi):

Slovenija ima proti najmlajši državi v Evropi najboljšo statistiko, a se je, tako kot s Črno goro, z njo doslej pomerila le dvakrat. Obe tekmi sta reprezentanci odigrali pred dvema letoma, ko sta se srečali v ligi narodov, razplet pa je bil identičen – zmaga Slovenije. Prvo tekmo oktobra v Prištini je odločil gol Harisa Vučkića, dober mesec dni pozneje v Stožicah pa sta uspeh gostiteljem prinesla Jasmin Kurtić in Josip Iličić, ki je dvoboj odločil s strelom z najstrožje kazni v 94. minuti. Slovenijo je po uspehu od zmagoslavja v skupini C ločila le še točka, ki jo je nato osvojili v Atenah proti Grčiji (0:0).