Slovenijo pred novim porazom reševal okvir vrat

FIFA Svetovno Prvenstvo 1. Sep 202122:30 > 02. Sep 2021 0:33 0 komentarjev
Slovenci so remizirali proti Slovakom, a so bili bližje porazu kot zmagi.

Slovenija je v četrti tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2022 v Stožicah z 1:1 remizirala s Slovaki. Ti so bili bližje zmagi, saj so kar dvakrat stresli okvir vrat slovenskega kapetana Jana Oblaka, imeli pa še dve veliki priložnosti, ki ju niso izkoristili. Tudi Slovenija je imela eno. Jan Mlakar je v prvem polčasu zapravil nemogoče.

Malo zaradi pogojev PCT za vstop na stadion, malo pa zaradi slabih rezultatov Slovenije je bil pogled na tribune Stožic precej klavrn. Eno najpomembnejših tekem leta za slovenski nogomet si je prišlo v živo ogledati zgolj štiri tisoč navijačev, kar znaša ubogo četrtino kapacitete največjega slovenskega stadiona.

Trije “debitanti” v začetni enajsterici

V začetni enajsterici so videli kar tri novince na kvalifikacijskih tekmah. Sploh prvič, ko šteje za pomembne točke, so od prve minute zaigrali mladi, komaj 18-letni Benjamin Šeško v napadu, kar je glede na njegovo klubsko formo pričakovano, na sredini igrišča je kaznovanega Jasmina Kurtića nadomestil nogometaš Empolija Leo Štulac, še morda največje presenečenje pa je, da se je na levem krilnem položaju v sistemu 4-2-3-1 znašel napadalec splitskega Hajduka Jan Mlakar.

Slovenski navijači v Stožicah.

Slab začetek, na tribuni tudi Luka Dončić

Selektor Matjaž Kek se je torej odločil za precej ofenzivno postavo, kar pa se v uvodnem delu tekme ni poznalo. Slovenija je bila večji del prvega polčasa neprepoznavna in slaba.

Na igrišču se je je dogajalo bore malo, igra pa je bila počasna. ’’Gremo hitreje, fantje,’’ se je nekje po 15 minutah igre, v katerih se ni zgodilo prav nič, zadrl slovenski kapetan Jan Oblak.

V 18. minuti smo videli prvi strel na tekmi. Na levi strani kazenskega prostora Slovakov je prekršek izsilil Miha Zajc, Sandi Lovrić pa je streljal čez gol.

“Luka Dončić, Luka Dončić!” se je s tribun zaslišalo malo za tem. Tekmo si je namreč v živo z VIP tribune ogledal tudi najbolj slaven in po novem tudi najbogatejši slovenski športnik.

Že malo za tem so bili prvič nevarni Slovaki. V 20. minuti je z globinsko žogo slovensko obrambo – Jure Balkovec je povsem pozabil na slovaškega napadalca – preluknjal najnevarnejši slovaški reprezentant Juraj Kucka, Robert Boženik pa je povsem osamljen le za las zamudil in priložnost za goste je splavala po vodi.

V 29. minuti je Kucka, vezist angleškega Watforda, streljal od daleč. Žoga je odletela mimo Oblakovih vrat.

V 31. minuti je poskusil še vezist Napolija Stanislav Lobotka. Meril je prek vrat.

Veselje Slovakov po golu Roberta Boženika. foto: Guliverimage.

Slovaki so zadeli enkrat, lahko bi tudi dvakrat

V 32. minuti so Slovaki prišli do vodstva. Petra Stojanovića je na desni strani preigral Vladimir Weiss, poslal sijajen predložek v kazenski prostor Slovenije, tam pa je z glavo sijajno po žogi udaril Boženik – ob njem je bil Miha Mevlja -, in premagal Oblaka. Hladna prha za slovenske nogometaše, ki bi jih le nekaj trenutkov za tem skoraj zalila še drugič.

Josip Iličić, ki je tudi tokrat igral na desni strani slovenskega napada, je v 37. minuti na sredini igrišča izgubil žogo, do nje je prišel njegov stari znanec z italijanskih nogometnih zelenic Marek Hamšik, odlično z leve strani na desni našel Boženika, ki je ušel Mevlji in Balkovcu, rutinirano umiril žogo in z volejem udaril po njej. Ta je švignila mimo Oblaka in se od desne vratnice odbila nazaj v igrišče.

Veselje po golu Petra Stojanovića.

Slovenci so se po vratnici gostov prebudili

Slovenija je bila vse do tega trenutka slaba, potem pa se je prebudila in pokazala povsem drugačen obraz. V zadnjih minutah prvega dela igre je močno stisnila Slovake in prišla do izenačenja, lahko pa bi tudi vodila.

Najprej je Šeško v 40. minuti na levi strani preigral Lubomira Šatka in stekel v kazenski prostor, Šatko je potem blokiral njegov strel, ki pa je skoraj presenetil rezervnega vratarja gostov Mareka Rodaka. V nadaljevanju akcije se je žoga odbila do Mlakarja, ki bi jo moral z enega metra samo potisniti v gol, a se to ni zgodilo. Prehitel ga je slovaški branilec Peter Pekarik in žogo odbil v kot.

V 41. minuti je do žoge na desni strani kazenskega prostora prišel Lovrić, ustrelil, a je bil slovaški vratar na mestu.

V 42. minuti izenačenje. Po podaji Štulca je na vrhu kazenskega prostora do žoge prišel Iličić, ki je bil spet najboljši v slovenski reprezentanci, in v svojem slogu s sijajno podajo našel Stojanovića. Ta je stekel pred gol, se znašel sam pred slovaškim vratarjem in ga premagal.

V 44. minuti je Rodaka po strelu od daleč dodobra namučil Zajc. Polčas se je končal z rezultatom 1:1, maloštevilni slovenski navijači pa so bili lahko po vročih zadnjih minutah zadovoljni.

Jan Oblak je bil premagan četrtič v teh kvalifikacijah.

Slovaki dvakrat blizu novega vodstva

Ob polčasu selektorja nista menjala, že malo po prihodu na igrišče pa bi lahko Slovaki vodili. Iz kota je v 48. minuti podal Hamšik, pred golom pa skočil Boženik in stresel prečko.

Že v naslednji minuti bi lahko Slovenija vodila. Po izjemni akciji Šeška, Iličića in Stojanovića, ki je podal, je mladi napadalec RB Salzburga le za malo zamudil in Slovaki so si lahko oddahnili.

V 59. minuti je po podaji Iličiča z desne strani v kazenskem prostoru do strela prišel Lovrić, močno udaril po žogi, a za malo zgrešil cilj.

V 66. minuti je bil – to je bil, zanimivo, šele prvi rumeni karton na tekmi – zaradi prekrška kaznovan Iličić, ki tako na sobotni tekmi proti Malti ne bo smel igrati, le minuto za tem pa so imeli stoodstotno priložnost za novo vodstvo Slovaki. Po prostem strelu Hamšika z desne strani je pred Oblakovimi vrati povsem osamljen ostal branilec Interja Martin Škriniar, ampak se na srečo se ni izkazal. Streljal je čez gol.

V 74. minuti je spet poizkusil Lovrić, toda njegov slab strel po tleh je bil za Rodaka v vratih Slovakov lahek zalogaj. V 87. minuti so imeli Slovaki še eno sijajno priložnost, do strela v kazenskem prostoru je po lepi akciji povsem osamljen prišel rezervist Robert Mak, ki pa je streljal slabo in po sredini gola. Oblak je žogo brez težav ujel.

Benjamin Šeško je odigral prve minute na kvalifikacijski tekmi.

Slovenci proti Slovaški še šestič niso izgubili

Izid je do konca tekme ostal nespremenjen, tekma se je končala z rezultatom 1:1. Po dveh remijih, treh zmagah v nizu in porazu, ki ga je doživela septembra 2017, je Slovenija na sedmi tekmi proti Slovakom torej še šestič ostala neporažena, čeprav je bila bližje porazu kot zmagi.

V skupini H so s štirimi točkami s štirih tekem Kekovi izbranci trenutno na četrtem in, zanimivo, tudi zadnjem mestu. Štiri točke imata tudi Ciper in Malta.

Maltežani, ki prihajajo v Stožice, so namreč pred domačimi navijači presenetili in s kar 3:0 premagali Ciprčane, medtem ko so Rusi in Hrvati remizirali z 0:0. Hrvati in Rusi imajo na vrhu lestvice sedem točk, Slovaki, ki jih v soboto čaka domača tekma s Ciprom, pa eno manj.

Slovenija : Slovaška 1:1 (1:1)

Stadion Stožice, gledalcev 4034, sodniki: Kovacs, Marinescu in Artene (vsi Romunija).

Strelca: 0:1 Boženik (32.), 1:1 Stojanović (42.).

Slovenija: Oblak, Balkovec, Mevlja, Blažič, Stojanović, Zajc (od 70. Gnezda Čerin), Štulac (od 70. Gorenc Stanković), Mlakar (od 57. Črnigoj), Lovrić (od 83. Bijol), Iličić, Šeško (od 83. Šporar).

Slovaška: Rodak, Holubek, Škriniar, Šatka, Pekarik, Kucka (od 90. Duda), Lobotka, Hamšik, Weiss (od 64. Mak), Schranz (od 76. Strelec), Boženik (od 76. Koscelnik).

Rumeni kartoni: Iličić, Gnezda Čerin; Schranz, Duda.