Slovenke po zasuku do prve zmage v ligi narodov

Liga narodov 1. Dec 202320:22 0 komentarjev
Slovenska ženska nogometna reprezentanca
Zala Kuštrin se je podpisala pod oba zadeka Slovenije. (Foto: Aleš Fevžer)

Slovenska ženska nogometna reprezentanca je na peti tekmi lige narodov v Kopru premagala Bosno in Hercegovino z 2:1 (0:1). Izbranke Saše Kolmana bodo zadnjo tekmo proti Češki v gosteh odigrale v torek.

Ko se je zdelo, da bodo slovenske igralke znova kaznovane za neučinkovitost pred vrati tekmic, je Zala Kuštrin z dvema zadetkoma v zadnjem delu dvoboja poskrbela za preobrat in prvi komplet točk v drugem rangu lige narodov.

Na lestvici to pomeni, da so Slovenke zdaj pri šestih točkah in so vsaj za zdaj v boljšem položaju za obstanek v tem rangu lige narodov. Dvoboj med Belorusijo in Češko je bil tik pred začetkom prestavljen zaradi neustreznega igrišča v madžarskem Györu, kjer domače tekme igra Belorusija.

Varovanke Saše Kolmana so imele v v prvih 15 minutah številne priložnosti. Kuštrin je iz zahtevnega položaja z desne strani zadela vratnico, ista igralka pa je v 15. minuti slabo sprožila z neposredne bližine, podobno kot Mateja Zver nekaj minut prej z leve.

Predstavnice BiH so v 19. minuti zadele iz prve nevarne situacije. V kazenskem prostoru je žogo slabo ustavila oziroma izbila Sara Gradišek, odbito žogo pa je za hrbet Zale Meršnik poslala Maja Jelčić.

Slovenke so v 27. minuti znova izigrale obrambo tekmic, a je Kuštrin žogo poslala daleč prek vrat. Zver je v 33. minuti s škarjicami prav tako zgrešila cilj.

Drugi polčas so bolje začele gostje, ki so takoj zapretile prek prostega strela Melise Hasanbegović.

Najlepšo priložnost do tedaj je v 59. minuti zapravila Kuštrin. Po lepi podaji Zver v osrčje kazenskega prostora je bila povsem sama, a je slabo streljala in zadela Jeleno Gvozderac v vratih BiH. Tudi odbito žogo pa je Lara Prašnikar poslala naravnost v roke vratarke tekmic.

Kuštrin je bila po lepi potezi iz obrata ter z volejem nenatančna tudi v 62. minuti. Kaja Korošec pa je v 68. minuti po podaji s kota oplazila prečko. Enosmerni promet proti vratom gostij se je nadaljeval, sadove pa obrodil v 74. minuti, ko je po podaji Mateje Zver z veliko sreče zadela Kuštrin.

Napadalka Bologne je dobri dve minuti kasneje prodrla po desni strani ter mimo dveh branilk in pod nogami Gvozderac zadela za 2:1. Tudi v zadnjih 15 minutah so prevladovale Slovenke, o čemer je pričalo tudi razmerje v strelih proti vratom (17:3). Zadnjega slovenskega je sprožila Dominika Čonč in izzvala še eno obrambo vratarke BiH.

V ligi B je skupaj v štirih skupinah 16 ekip. Zmagovalke skupin bodo napredovale v ligo A, drugouvrščene se bodo v dodatnih kvalifikacijah merile s tretjeuvrščenimi iz lige A za preboj v najvišji rang tekmovanja, najboljše tretjeuvrščene iz lige B pa bodo igrale za obstanek s tremi najboljšimi drugouvrščenimi iz lige C. Najslabša tretjeuvrščena ekipa iz lige B bo neposredno izpadla v najnižjo ligo C.

* Stadion Bonifika, sodnice: van der Helm, Snoeren, de Haan (vse Nizozemska).
* Strelki: 0:1 Jelčić (19.), 1:1 Kuštrin (74.), 2:1 Kuštrin (77.).
* Slovenija: Meršnik, Eržen, Gradišek, Golob, Kolbl, Zver (od 78. Čonč), Korošec, Makovec, Janež (od 78. Zajmi), Kuštrin (od 90. Rogan), Prašnikar (od 90+4. Križaj).
* BiH: Gvozderac, Kapetanović, Hasanbegović, Milinković, Šabanagić, Hadžić (od 89. Valetanlić), Slišković (od 46. Spasojević), Ekić, Kršo (od 79. Krajnić), Jelčić (od 79. Gačanica), Nikolić.
* Rumena kartona: Kršo, Nikolić.