Spomin na Katar: Dve tekmi, dva odmevna spora

Nogomet 28. Mar 202210:00 0 komentarjev
Takratni predsednik NZS Ivan Simić je leta 2015 bil medijsko vojno z reprezentanti.

Slovenijo jutri v Dohi čaka tretji obračun s Katarjem. Na prvih dveh obračunih proti tokratnemu tekmecu, seveda sta bila oba prijateljskega značaja, je enkrat zmagala in enkrat izgubila. Pokukali smo v preteklost in preverili, kaj se je takrat dogajalo. Pestro je bilo, pa ne zaradi dogajanja na igrišču.

Katar, prvič: vojna med NZS in reprezentanti

Prvič sta se Slovenija in Katar pomerila v začetku marca 2010. To je bila prva tekma slovenskih nogometašev po uvrstitvi na svetovno prvenstvo tistega leta in prvi povratek v Ljudski vrt štiri mesece za tem, ko so tam prišli do nepozabnega uspeha.

Slovenija, ki je bila takrat na visokem 27. mestu lestvice Fife, je Katarce odpihnila brez težav. Pod vodstvom zdajšnjega selektorja Matjaža Keka je bila boljši nasprotnik od prve do zadnje minute in že po dobre pol ure vodila s 3:0.

Najprej je po veliki napaki obrambe gostov v 14. minuti zadel Milivoje Novaković, v 30. minuti je zadel Boštjan Cesar po podaji Andraža Kirma, ta se je med strelce vpisal že štiri minute za tem. Slovenija je bila boljši nasprotnik in nizala priložnosti, čeprav so do konca polčasa Katarci znižali zaostanek, končni izid pa postavila v 67. minuti. Takrat je svoj edini gol v stotih reprezentančnih nastopih zabil Bojan Jokić.

Kapetan Robert Koren v akciji na tekmi proti Katarju.

Toda precej bolj zanimivo je bilo takrat pred tekmo kot pa pred njo. Najboljši slovenski nogometaši so medijski prostor polnili zaradi spora z vodstvom Nogometne zveze Slovenije glede izplačila premij. Šlo je celo tako daleč, da se je govorilo o bojkotu tekme, ki pa so ga potem nogometaši na čelu s kapetanom demantirali.

“Z velikim veseljem smo se spet zbrali. Zato so neresnične vesti v določenih medijih v zvezi z bojkotom katere koli tekme državne reprezentance do nas žaljive in ponižujoče. V preteklosti smo namreč pokazali, kaj nam pomeni igranje v dresu z državnim grbom. Do nastale situacije na relaciji s predsednikom je prišlo zaradi nespoštovanja že sklenjenih dogovorov,” je takrat povedal Robert Koren.

“V IO smo sklenili, da izpolnimo vse zahteve igralcev, ki so na naš naslov prispele do ponedeljka zvečer. Reprezentanti so nam včeraj zagotovili, da novih zahtev ne bo in da je to to, čeprav sem že danes zjutraj po elektronskem sporočilu spet prejel nove zahteve, ker so ‘nekaj’ pozabili. Toda tega ne moremo več upoštevati. Dogovor je bil takšen, igralci imajo zdaj pred seboj dokumente, kjer manjkajo njihovi podpisi,” je dan za tem odgovoril takratni predsednik NZS Ivan Simić.

Spor, ki se je v naslednjih mesecih nadaljeval, se je končal z njegovim odstopom na dan prijateljske tekme proti Gruziji v Kopru novembra istega leta.

Slovenija – Katar 4:1 (3:1)

Prijateljska tekma, 3. marec 2010. Stadion Ljudski vrt v Mariboru, gledalcev 5000, sodniki: van Boekel, van der Ven in Olthof (vsi Nizozemska).

Strelci: 1:0 Novaković (14.), 2:0 Cesar (30.), 3:0 Kirm (34.), 3:1 Montesin (40.), 4:1 Jokić (67).

Slovenija: S. Handanović (od 70. Šeliga), Brečko (od 65. Ilić), Šuler, Cesar (od 78. Kelhar), Koren, Birsa (od 65. Šišić), Novaković, Jokić, Dedić (od 56. Ljubijankić), Kirm, Radosavljevič (od 65. Krhin).
Katar: Burhan, Al Ghamin, Kasoula, Al Zakiba, Abdul Raab, Cesar Montesin (od 68. Yasser), Mohamed, Khalfan (od 46. Haroon Jama), Al-Binali, Afif (od 68. Ismaeil), Soria.

Katar, drugič: spor med Katancem in Iličićem

Drugič se je Slovenija s Katarjem pomerila tam, kjer se bo tudi jutri, v Dohi.

Tudi takrat pred tekmo v ospredju ni bil nogomet, ampak spor med takratnim selektorjem Srečkom Katancem in enem izmed glavnih zvezdnikov Josipom Iličićem. Ta se je na takratni reprezentančni akciji, v kateri so Slovenci tri dni pred tekmo v Katarju v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2016 doma s kar 6:0 premagali San Marino, v izbrano vrsto vrnil po polletni odsotnosti.

Josip Iličić in selektor Srečko Katanec sta imela nesoglasja, ki sta jih potem zgladila.

Spomnimo, kaj se je dogajalo. Po hladni prhi na začetku tistih kvalifikacij, ko je septembra 2014 Slovenija v Stožicah izgubila proti Estoniji z 0:1, se je Katanec odločil, da za oktobrski tekmi proti Švici in Litvi ne bo računal na Iličića.

“Rabimo lačne, željne igralce, ne pa slavnih,” je svojo odločitev, zakaj ni vpoklical Iličića, pojasnil selektor, a takoj dodal, da takratnega zvezdnika Fiorentine še naprej računa. Iličić je potem sporočil, da pod Katančevim vodstvom za Slovenijo ne bo več igral ter izpustil tudi novembrski tekmi proti Angliji in Kolumbiji.

Potem je pri zgladitvi spora posredoval takratni predsednik NZS Aleksander Čeferin in Iličić se je vrnil v reprezentanco, v naslednjih letih pa postal njena gonilna sila. Vrnil se je z golom proti San Marinu, proti Katarju pa ni zaigral. V Doho namreč ni odpotoval, podobno je veljalo tudi za Boštjana Cesarja, Milivoja Novakovića in tudi Samirja Handanovića, ki je bil takratna slovenska številka ena.

V Dohi je tako med vratnici stopil Jan Oblak, ki je takrat že branil za Atletico Madrid, a je za Slovenijo v Katarju zaigral šele petič. Še četrtič je izgubil. Tekmo, v kateri so bili slovenski nogometaši veliko boljši nasprotnik, a niso znali izkoristiti priložnosti, je odločil gol Abdulkarima Hassana na začetku drugega polčasa.

Katar – Slovenija 1:0 (0:0)

Prijateljska tekma, 31. marec 2015. Stadion Lekhwiya v Dohi, gledalcev 200, sodniki: Kim, Choi in Park (vsi Južna Koreja).

Strelec: 1:0 Hassan (46.).

Katar: Al Sheib, Hassan (od 71. M. Mohammed), Hatem, Mohamed, Muftah, Asadalla (od 74. Ibrahim), I. Mohammed (od 89. Traore), Tresor, El Sayed (od 85. Ali Hussain), Muntari (od 82. Ahmed), Abakar.
Slovenija: Oblak, Stojanović, Anđelković, Maroh (od 65. Krajnc), Struna (od 77. Brečko), Rotman (od 55. Bezjak), Mertelj, Verbič (od 77. Kirm), Lazarević (od 59. Omladič), Kampl, Matavž (od 46. Berić).

Rumena kartona: El Sayed; Kampl.

Tekmo med Slovenijo in Katarjem si boste v torek ob 19.30 lahko ogledali v neposrednem prenosu na SK.