Portugalska klasika, polna drame na in ob zelenici

Nogomet 13. Feb 202312:30 1 komentar

Čeprav derbi med Sportingom in Portom ni najpomembnejša tekma na Portugalskem, ta čast pripada tekmi Benfica-Porto, pa to ne spremeni velikega naboja, ki ga prinaša obračun. Gre za veliko več kot rivalstvo med dvema od treh največjih klubov v državi, gre za rivalstvo med Lizbono in Portom, severom in jugom države.

Tekme med Sportingom in Portom veljajo za klasike portugalskega nogometa, tako zmaji kot levi so sestavni del velike trojke.

Rivalstvo med kluboma se je začelo v finalu portugalskega prvenstva leta 1922, ko je Porto premagal Sporting s 3:1. Takrat so levi sprva prekinili stike z zmaji s severa, nato so jih leta 1924 obnovili. Toda veliki derbi presega športni okvir — predstavlja politične in regionalne razlike med Lizbono in Portom.

Vsekakor ni presenetljivo, da še iz ostankov preteklega režima lahko slišimo, da so na portugalskem svete tri stvari: fado, nogomet in Fatima.

Odprta tekma sprva brez zadetkov

Nedeljska tekma v naelektrenem ozračju se je sicer začela precej mirno. Ob melodiji pesmi My Way, ki jo je populariziral Frank Sinatra na glasbo francoske pesmi “Comme d’habitude”, se je začela tekma, ki bi lahko močno vplivala na razplet državnega prvenstva.

Morda so nekoliko več sprva poskušali domačini, ki so si pripravili nekaj manjših priložnosti, toda še najbližje zadetku so bili gostje iz Porta v 34. minuti srečanja, ko je Ivan Marcano stresel okvir vrat.

Priredba melodije My Way (O Mundo Sabe Que)

Do konca prvega polčasa smo še naprej spremljali atraktiven obračun med tekmecema, ki pa navijačev nista razveselila z zadetkom. Kljub neodločenemu izidu so gledalci lahko spremljali tekmo, na kateri sta obe ekipi želeli vpisati tri točke.

Burno dogajanje ob zelenicah

Portugalske navijaške skupine v zadnjem obdobju razburja nov zakon, ki ga je sprejela vlada. V znak protesta se tako prvih 12 minut tekem navijaških skupin praktično ne sliši.

“Z zavedanjem naše poti, ki jo vodi potreba po okrepitvi odpora, ki smo ga ustvarili za obrambo prihodnosti naših tribun, smo pripravljeni žrtvovati še 12 minut podpore našim klubom zaradi skupnega dobrega za vse nas,” so zapisali na družbenih omrežjih pri eni izmed Sportingovih navijaških skupin.

Po mnenju navijačev se lahko prihodnost tako imenovanih ultrasov zaščiti le, če navijaške skupine zmagajo v bitki proti predsodkom vlade, ki po njihovem mnenju še naprej diskriminira in stigmatizira. Navijači v prvi vrsti nasprotujejo procesu saniranja, ki po njihovih besedah uničuje vzdušje na tribunah.

Med drugim je prepovedana uporaba pirotehničnih sredstev, kar pa ni preprečilo, da bi na nedeljskem derbiju videli in slišali kar nekaj pirotehnike. Za kršenje tega je sicer predvidena huda kazen, navijačem se lahko prepove vstop na stadione za 600 dni ali celo izreče zaporna kazen do petih let.

Praktično prazen sektor, kjer so ponavadi najzvestejši navijači Sportinga. Foto: SK

Vlada Antónia Coste je sprejela tudi, da lahko navijači uporabljajo bobne, megafone in zastave le na posebej določenih območjih.

Kljub temu, da so navijaške skupine po večini združene v boju proti vladi, pa to ni preprečilo, da na tekmi ne bi prišlo do manjših izgredov.

Pred začetnim žvižgom tekme med Sportingom in Portom je policija ustavila navijače Porta, ki so skušali vdreti na tribuno, rezervirano za domače navijače.

Tekma se je v drugem polčasu povsem razživela

V drugem polčasu smo dobili še veliko boljšo tekmo kot v prvem. Poleg konstantnega dogajanja smo dočakali tudi zadetke. Sprva se je zdelo, da bodo nogometaši Sportinga izkoristili pobudo, gol je visel v zraku, toda vodilnega zadetka so se razveselili gostje. Manjšo zmedo v obrambi zeleno-belih je v 60. minuti srečanja izkoristil Mateus Uribe.

Veselje gostujočih navijačev ob prvem zadetku Porta:

Sledil je pritisk domačih levov, ki so še naprej zapravljali lepe priložnosti. Za eksplozijo navdušenja na stadionu Jose Alvalade je v 90. minuti srečanja poskrbel Yousssef Chermiti, toda veselje ni trajalo dolgo. Glavni sodnik srečanja Artur Soares Dias je s pomočjo VAR-a dosodil prepovedan položaj in zadetek razveljavil.

Za popolno zmagoslavje zmajev je v 94. minuti z rutiniranim zaključkom poskrbel Brazilec Pepê.

Do tolažilnega zadetka so na koncu vendarle prišli tudi nogometaši Sportinga, znova je zadel Chermiti, njegov zadetek je tokrat obveljal, toda za kaj več je na koncu zmanjkalo časa.

Domači navijači so hitro zapustili stadion. Foto: SK

Pred tekmo bi lahko dejali, da so oboji potrebovali zmago, če bi še želeli upati na morebiten naslov državnih prvakov. S porazom se zdi, da je Sporting zaključil z idejami, da bi še lahko mešal štrene na samem vrhu, kjer letos prevladuje Benfica, za katero sedaj Porto zaostaja pet točk. Levi pa za večnimi mestnimi rivali zaostajajo za ogromnih 15 točk in zasedajo šele četrto mesto, pred njim je še letos odlična Braga.

Os Leões bodo imeli po nedeljskem derbiju ogromno razlogov za poslušanje fada, prav tako pa ni izključeno morebitno romanje v Fatimo, saj bi le še čudež prinesel lovoriko v vitrine Alvaladeja.

Tudi trener Sportinga Rúben Amorim je bil po tekmi razočaran s porazom zeleno-belih in priznal, da so tekmo odločile podrobnosti.

“Mislim, da gre za malenkosti, ki so odločale, na koncu pa smo tekmo izgubili. Včasih ne dosežemo zadetka, ko bi ga morali, in manjka nam nekaj konkurenčnosti v primerjavi s Portom. Spet smo izgubili in zdaj moramo misliti na naslednjo tekmo,” so bile uvodne besede trenerja lizbonskega kluba.

“Vemo, da je bilo leto težko, da se ni dobro začelo, vendar je treba še veliko narediti. Tukaj se pot ne konča. Očitno gredo vse ekipe skozi slabe čase. Mi jih doživljamo zdaj. Težko se bomo dvignili, izgubljamo v podrobnostih, a je veliko tudi dobrih stvari,” je zaključil.

Trener Porta je bil lahko zadovoljen s predstavo svojih varovancev. Foto: Profimedia

Porto na drugi strani ohranja upe na naslov državnih prvakov, hkrati pa so pred njimi še nastopi v izločilnih bojih lige prvakov. Že prihodnjo sredo jih čaka zahtevno gostovanje v Milanu, kjer bodo poskušali izločiti Inter.

“Pri ekipah, ki se poznajo, so podrobnosti pomembne, a katere? Manjkalo nam je veliko igralcev. Nisem se pritoževal, ekipo sem sestavil z igralci, ki sem jih imel na voljo. Vedno znova sem spreminjal stvari. Mislim, da je bila to uravnotežena tekma, v kateri smo dosegli odlična zadetka in tudi Sporting je dosegel zadetek, in sicer prek izredno kvalitetnega mladega igralca. Na koncu smo dobili izenačeno tekmo, a po mojem mnenju je bila to zaslužena zmaga moje ekipe,” je dejal trener Porta Sérgio Conceição.