Po petkovem plesu kroglic v Nyonu, kjer so bili izžrebani pari za zaključne dvoboje v ligi narodov, evropske reprezentance že pogledujejo proti 13. decembru, ko bo v Zürichu opravljen žreb kvalifikacij za SP 2026. Ta bo postregel z neobičajnim in precej zapletenim protokolom.
Zdi se, kot da je bilo še včeraj, ko so se ljudje po vsem svetu zbrali pred televizijskimi sprejemniki in spremljali, kako je Lionel Messi v Katarju z Argentino postal svetovni prvak. A pogledi se zdaj že usmerjajo proti svetovnemu prvenstvu leta 2026, ki ga bodo gostile ZDA, Mehika ter Kanada in na katerem bo namesto 32 nastopilo kar 48 držav.
Za nastop se bo znova potegovalo tudi štiriinpetdeset evropskih reprezentanc, ki bodo 13. decembra na sedežu Mednarodne nogometne zveze (Fifa) v Zürichu izžrebane v 12 skupin. V šestih bo po pet reprezentanc, v preostalih šestih pa po štiri. V skupinah s po petimi reprezentancami se bodo kvalifikacije pričele prihodnjega marca, medtem ko bo v skupinah s po štirimi uvodni krog na sporedu šele septembra. V prav vseh skupinah se bodo sicer kvalifikacije zaključile novembra 2025.
Za neobičajen koledar je poskrbela liga narodov, zaradi katere bo na žrebu 13. decembra v popolnosti znana sestava le štirih od 12 skupin. V katero skupino so bili izžrebani, ne bo vedelo vseh osem četrtfinalistov lige narodov (Portugalska, Španija, Francija, Nemčija, Hrvaška, Italija, Danska in Nizozemska), saj bodo odgovor na to dobili šelemarca, ko bo znano, katere reprezentance bodo zmagovalke in katere poraženke četrtfinalnih obračunov. Na osmih listkih na decembrskem žrebu v Zürichu tako ne bo napisano ime države, temveč le “zmagovalec” oziroma “poraženec”.
Zaradi razširjenega formata bo na prihodnjem svetovnem prvenstvu sicer namesto 12 nastopilo 16 evropskih reprezentanc. Neposredno se bo na prvenstvo uvrstilo 12 zmagovalcev kvalifikacijskih skupin, dvanajst drugouvrščenih pa bo odšlo v dodatne kvalifikacije. Pri tem velja opomniti, da so dodatna štiri mesta v dodatnih kvalifikacijah namenjena tudi tistim zmagovalcem skupin lige narodov, ki v skupinskem delu kvalifikacij za SP ne bodo osvojili prvega oziroma drugega mesta.
Ker se zmagovalci lige A v ligi narodov zelo verjetno ne bodo odrezali tako slabo, da bi zaigrali v dodatnih kvalifikacijah, bo mesto posledično skoraj zagotovo dobila katera od zmagovalk v ligi B, nemalo možnosti za to pa bo imela tudi ena najboljših zmagovalk skupine iz lige C.
Kaj to pomeni za Slovenijo?
Nogometaši selektorja Matjaža Keka bodo na žrebu na sedežu Fife uvrščena v tretji kakovostni boben, kjer ji bodo družbo delale še Škotska, Irska, Albanija, Severna Makedonija, Gruzija, Finska, Islandija, Severna Irska, Črna gora, BiH in Izrael.
Zanimivo, splet neobičajnih okoliščin bi lahko poskrbel, da bi se Slovenci v kvalifikacijah znova pomerili z nasprotniki iz lige narodov – Avstrijo Norveško in Kazahstanom, bržkone še precej zanimivejša pa bi bila skupina, v kateri bi se srečali s Hrvati, ki bodo žreb pričakali v prvem bobnu, in Srbi, ki so uvrščeni v drugega.
Kakovostni bobni za žreb kvalifikacij za SP 2026:
1. boben: Francija, Španija, Anglija, Belgija, Nizozemska, Portugalska, Italija, Nemčija, Hrvaška, Švica, Danska, Avstrija.
2. boben: Ukrajina, Švedska, Turčija, Wales, Madžarska, Srbija, Poljska, Grčija, Romunija, Slovaška, Češka, Norveška.
3. boben: Škotska, Slovenija, Irska, Albanija, Severna Makedonija, Gruzija, Finska, Islandija, Severna Irska, Črna gora, BiH, Izrael.
4. boben: Bolgarija, Luksemburg, Belorusija, Armenija, Kosovo, Kazahstan, Azerbajdžan, Estonija, Ciper, Ferski otoki, Latvija, Litva.
Kako se kvalifikacije odvijajo drugod po svetu?
Južna Amerika
Za razliko od Evrope so v kvalifikacije že zakorakali na ostalih celinah. V Južni Ameriki so doslej odigrali že 12 od 18 krogov, najbolje pa zaenkrat kaže aktualnim svetovnim prvakom Argentincem, ki imajo na računu 25 točk.
Neposredno na svetovno prvenstvo se bo uvrstilo šest najboljših držav, sedmo pa po zadnjem odigranem krogu, ki je na sporedu novembra prihodnje leto, čakajo dodatne kvalifikacije v medkonfederacijski končnici. Tam bosta nastopile še dve reprezentanci iz Zveze Severne in Srednje Amerike ter Karibov (CONCACAF) in po ena iz preostalih kontinentalnih nogometnih zvez z izjemo evropske.
Severna in Srednja Amerika ter Karibi
V kvalifikacijah Severne in Srednje Amerike ter Karibov imajo nastop na mundialu že zagotovljene gostiteljice Kanada, ZDA in Mehika. Drugi krog kvalifikacij je že v polnem zamahu, v tretjega, ki se bo pričel prihodnjega septembra, pa se bo uvrstilo šest prvo in drugouvrščenih ekip, ki ta čas nastopajo v šestih skupinah.
Tretji krog bo nato sestavljen iz treh skupin s po štirimi reprezentancami, pri čemer bodo zmagovalci skupin neposredno uvrščeni na SP, dve najuspešnejši drugouvrščeni izbrani vrsti pa se bosta pomerili v že omenjeni medkonfederacijski končnici.
Afrika
Že lanskega novembra so se pričele tudi afriške kvalifikacije za svetovno prvenstvo. Sestavljene so iz devetih skupin s po šestimi reprezentancami, pri čemer se zmagovalec iz vsake skupine neposredno kvalificira na SP, štiri najuspešnejše drugouvrščene zasedbe pa se bodo nato med 10. in 18. novembrom 2025 pomerile v polfinalu in finalu. Zmagovalec si bo nato priigral nastop nv medkonfederacijski končnici.
Azija
Azijske kvalifikacije za svetovno prvenstvo vključuje kar pet krogov. V uvodnem, ki je že zaključen, je nastopilo 20 najnižje uvrščenih ekip na celini, polovica pa jih je nato napredovala v drugi del. Ta je sestavljen iz devetih skupin s po štirimi ekipami, pri čemer je vsaka igrala doma in v gosteh. Omenjeni cikel se je zaključil junija 2024, napredovanje kot tudi nastop na azijskem prvenstvu pa sta si zagotovili najboljši reprezentanci iz vsake skupine.
Tretji krog, ki se je pričel 10. septembra in se bo zaključil 10. junija naslednje leto, je sestavljen iz treh skupin po šest, pri čemer si najboljši izbrani vrsti avtomatsko zagotovita mesto na svetovnem prvenstvu. Šest reprezentanc, ki končajo na tretjem in četrtem mestu v vsaki skupini, pa nadaljuje pot v četrti krog, ki jih razdeljen na dodatni dve skupini s tremi ekipami (8. – 14. oktober 2025). V njem se prvouvrščeni ekipi kvalificirata na SP, medtem ko se drugouvrščeni ekipi v petem krogu pomerita za nastop v medkonfederacijski končnici.
Azijske kvalifikacije so za marsikaterega Slovenca letos zanimive tudi zaradi nekdanjega selektorja slovenske vrste Srečka Katanca, ki vodi Uzbekistan. Zaenkrat mu kaže zelo dobro, saj v tretjem krogu kvalifikacij s 13 osvojenimi točkami v skupini A zaseda drugo mesto. S 16 točkami vodi Iran, deset jih imajo tretjeuvrščeni Združeni arabski emirati, četrtouvrščeni Katar jih je doslej zbral sedem, petouvrščeni Kirgizistan tri, še točko manj pa imajo na svojem računu zadnjeuvrščeni Severnokorejci.
Oceanija
V septembrskem prvem krogu kvalifikacij Oceanija so se štiri najslabše uvrščene države pomerile za mesto v drugem krogu, po polfinalu in finalu pa si je napredovanje priigrala Samoa. Drugi krog, ki je sestavljen iz samo dveh skupin s po štirimi reprezentancami, se je zaključil v ponedeljek. Iz skupine A sta napredovala Fidži in Nova Kaledonija, iz skupine B pa Nova Zelandija in Tahiti.
V izločilnih bojih 21. marca se bosta nato v polfinalu pomerila Nova Kaledonija in Tahiti ter Nova Zelandija in Fidži. Zmagovalec finala, ki bo odigran tri dni pozneje, bo nagrajen z neposredno uvrstitvijo na SP, medtem ko bo imel poraženec dodatno priložnost v medkonfederacijski končnici.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje