Ultimativni vodnik pred finalom lige prvakov

Uvrstitev v ligo prvakov za manjše klube pomeni rešitev eksistence za nekaj sezon. FOTO: Guliverimages.

Pred današnjim velikim finalom nogometne lige prvakov med Manchester Cityjem in milanskim Interjem, ki bo ob 21. uri v Istanbulu, smo za vas pripravili obširen priročnik, s katerim se boste lažje pripravili na nogometno tekmo letošnjega leta.

IZ TABOROV OBEH EKIP:

Manchester City je v zadnjih treh tekmah zmagal le enkrat, ob tem pa še izgubil in remiziral, a je šlo za nepomembne prvenstvene tekme, saj si je že zagotovil nov naslov prvaka, ki ga je v Angliji osvojil s prednostjo petih točk. Pred tem so sinje modri nanizali 24 tekem brez poraza v vseh tekmovanjih, v katerih so zabeležili kar 20 zmag. Torej je v dobri formi.

Angleži na finalno tekmo prihajajo praktično neokrnjeni, težave s poškodbo ima le hitronogi angleški bočni branilec Kyle Walker, ki pa bo najverjetneje nared. Po poškodbi se je vrnil tudi nizozemski branilec Nathan Ake.

Pep Guardiola. FOTO: Guliverimages.

“Ko prideš do finala lige prvakov, moraš proslavljati, toda finale proti italijanski ekipi nikoli ni lahek. Igrati bomo morali zelo dobro in biti potrpežljivi. Inter bo skušal igrati hitro in nas presenetiti, na kar bomo morali biti zelo pazljivi. Predvsem mentalno moramo biti močni,” pred finalom pravi trener Cityja Pep Guardiola.

Po slabšem začetku sezone je v odlično formo prišel tudi Inter, ki je v zadnjih 12 tekmah nanizal kar 11 zmag. Izgubil je le v prvenstvu proti prvaku Napoliju.

Milančani imajo pred finalom sicer nekaj težav. Zaradi poškodb sta vprašljiva dva pomembna nogometaša, Armenec Henrikh Mkhitaryan in Argentinec Joaquin Correra. Preostali igralci so zdravi in nared.

“Finale je izpolnitev sanj, v katere smo vedno verjeli. Zelo sem ponosen, da smo tukaj. Nihče nam ničesar ni podaril, vse smo si zaslužili s trdim delom. Zdaj nas čaka še zadnja tekma, v kateri lahko pridemo do najpomembnejše lovorike in spišemo zgodovino. Verjamemo, da nam lahko uspe,” pa je veliki finale napovedal trener Interja Simone Inzaghi.

Verjetni začetni enajsterici:

Manchester City (3-4-2-1): Ederson; Ake, Dias, Walker; Grealish, Rodri, Stones, Silva; Gündogan, De Bruyne; Haaland.
Inter Milano (3-5-2): Onana; Darmian, Acerbi, Bastoni; Dimarco, Brozović, Calhanoglu, Barella, dumfries; Džeko, Martinez.

POT DO FINALA:

Manchester City:

Manchester City je do finala prišel brez poraza, zbral je osem zmag in štiri remije. Zabil je kar 31 golov, prejel pa jih le sedem.

V skupini skupaj z Borussio Dortmund, Sevillo in Köbenhavnom je prepričljivo osvojil prvo mesto in bil zelo suveren tudi v izločilnih delih.

RB Leipzig je v osmini finala izločil s skupnim izidom 8:1 in na povratni tekmi, na kateri je Erling Haaland zabil kar pet golov, izenačil najvišjo zmago v zgodovini tekmovanja. V četrtfinalu je Bayern odpravil s skupnim izidom 4:1, v polfinalu pa branilce naslova, nogometaše Real Madrida, s 5:1.

Skupinski del: Sevilla – Man City 0:4, Man City – Borussia Dortmund 2:1, Man City – Köbenhavn 5:0, Köbenhavn – Manchester City 0:0, Borussia Dortmund – Man City 0:0, Man City – Sevilla 3:1.

Osmina finala: RB Leipzig – Man City 1:1, RB Leipzig – Man City 7:0.

Četrtfinale: Man City – Bayern München 3:0, Bayern München – Man City 1:1.

Polfinale: Real Madrid – Man City 1:1, Man City – Real Madrid 4:0.

Inter Milano:

Inter je do finala prišel s sedmimi zmagami, tremi remiji in dvema porazoma. Zabil je 18 golov in jih prejel 10.

V skupini skupaj z Bayernom, Barcelono in Viktorio Plzen je z desetimi točkami pristal na drugem mestu in si pot v izločilne dele kljub dvema porazoma proti Münchenčanom zagotovil krog pred koncem. Odločilne točke je osvajal proti Barceloni, ki jo je doma premagal z 1:0, v gosteh pa remiziral s 3:3.

V osmini finala je z golom Romeluja Lukakuja na prvi tekmi izločil Porto s skupnim izidom 1:0. V osmini finala, v kateri je odpravil še enega portugalskega predstavnika, je bil precej bolj prepričljiv. Benfico je že v Lizboni premagal z 2:0, na povratni tekmi pa remiziral s 3:3, čeprav je še do pet minut pred koncem tekme vodil s 3:1.

V polfinalu je prišel do najslajše zmage, premagal je največjega tekmeca, Milan, ki ga je že na prvi tekmi v vlogi gosta odpravil z 2:0 – oba gola je dosegel v prvih enajstih minutah tekme -, in, z 1:0, zmagal tudi na povratni tekmi.

Skupinski del: Bayern München – Inter 2:0, Viktoria Plzen – Inter 0:2, Inter – Barcelona 1:0, Barcelona – Inter 3:3, Inter – Viktoria Plzen 4:0, Bayern München – Inter 2:0.

Osmina finala: Inter – Porto 1:0, Porto – Inter 0:0.

Četrtfinale: Benfica – Inter 0:2, Inter – Benfica 3:3.

Polfinale: Milan – Inter 0:2, Inter – Milan 1:0.

STATISTIKA IGRALCEV:

Prvo ime Manchester Cityja je seveda Erling Haaland, ki je na 10 tekmah zabil kar 12 golov in je najboljši strelec tekmovanja. Drugi na tej lestvici zaostaja(jo) za kar devet golov. Po trikrat so namreč zadeli Riyad Mahrez, Bernardo Silva in Julian Alvarez.

Z naskokom najboljši asistent je pričakovano Belgijec Kevin De Bruyne, ki je zbral kar sedem asistenc. Drugi je, zanimivo, Joao Cancelo s štirimi, ki pa ga že nekaj časa ni več v klubu. Portugalec je pozimi odšel v Bayern München.

Največ minut igre je zbral portugalski branilec Ruben Dias, in sicer 957. Sledijo mu nemški vezist Ilkay Gündogan (907), španski vezist Rodri (905) in brazilski vratar Ederson (900).

Lautaro Martinez. FOTO: Guliverimages.

Najboljši strelec Interja v ligi prvakov je v tej sezoni bosanski veteran Edin Džeko, ki se tudi pri 37 letih ne ustavlja. Dosegel je štiri gole. Za njim so italijanski vezist Nicolo Barella, argentinski napadalec Lautaro Martinez in belgijski napadalec Romelu Lukaku s po tremi zadetki.

Najboljši asistent je levi bočni branilec Federico Dimarco, ki je zbral kar pet asistenc, zanimivo pa je, da je tudi drugi na tej lestvici branilec, Italijan Alessandro Bastoni je trikrat uspešno asistiral za zadetke soigralcev.

Po številu minut je na vrhu kamerunski vratar Andre Onana, ki je zbral 1.080 minut igre in je na vseh 12 tekmah igral od začetka do konca, kar seveda pomeni, da Samir Handanović ni odigral niti minute. Drugi na tej lestvici je z 915 odigranimi minutami Alessandro Bastoni, tretji pa Lautaro Martinez (912).

Naj igralci:

Najboljši strelec: Erling Haaland (12 golov)
Najboljši asistent: Kevin De Bruyne (7 asistenc)
Največ minut: Ruben Dias (957 minut)

Najboljši strelec: Edin Džeko (4 goli)
Najboljši asistent: Federico Dimarco (5 asistenc)
Največ minut: Andre Onana (1.080 minut)

DOSEŽKI V TEJ SEZONI:

Manchester City je sezono začel slabo in z 1:3 izgubil v angleškem superpokalu proti Liverpoolu.

V prvenstvu je še tretjič v nizu prišel do naslova prvaka, tokrat mu je to uspelo tri kroge pred koncem.

Do konca je šel tudi v pokalu FA, v katerem je pred tednom dni z 2:1 v finalu premagal Manchester United.

Od ligaškega pokala se je po presenetljivem porazu proti Southamptonu z 0:2 tokrat poslovil v četrtfinalu.

V ligi prvakov je na poti do finala zbral sedem zmag in pet remijev. Izgubil ni niti enkrat.

Skupaj je tej sezoni do zdaj Manchester City zbral 43 zmag, 10 remijev in le 7 porazov.

Inter je italijansko prvenstvo končal na tretjem mestu z 18 točkami zaostanka za prvakom Napolijem.

V domačem pokalnem tekmovanju je šel drugo sezono v nizu do konca, potem ko je pred dvema tednoma z 2:1 v finalu premagal Fiorentino.

Do druge lovorike v nizu je prišel tudi v italijanskem superpokalu, januarja je v Savdski Arabiji s 3:0 premagal Milan, tako da imajo v finalu lige prvakov tudi Milančani možnost za tretjo lovoriko v sezono.

V ligi prvakov so do finala zbrali 7 zmag, 3 remije in 2 poraza.

Skupaj so nogometaši Interja v tej sezoni na 35 tekmah zmagali, na 7 remizirali in jih 14 izgubili.

TRŽNA VREDNOST:

Kaj o finalistih letošnje lige prvakov pravi cenjeni Transfermarkt?

Zagotovo ob odgovoru, da ima Manchester City tržno precej bolj vredno ekipo od Interja, niste presenečeni.

Zasedba Angležev je ocenjena na 1,05 milijarde evrov, medtem ko so Italijani vredni “vsega” 534.450 tisoč evrov.

Erling Haaland. FOTO: Guliverimages.

Seveda, tržno najbolj cenjen Cityjev nogometaš je Norvežan Erling Haaland, ki je s 170 milijoni evrov drugi najbolj vreden nogometaš na svetu ta hip.

imajo med najbolj vredno deseterico še enega, Angleža Phila Fodena, ki je vreden 110 milijonov evrov. Potem sledijo Belgijec Kevin De Bruyne, Portugalec Bernardo Silva in Španec Rodri, vsi so vredni 80 milijonov evrov.

Na toliko je ocenjen tudi Interjev najbolj vreden nogometaš, Lautaro Martinez.

Za Argentincem so Italijan Nicolo Barella (70), Slovak Milian Škriniar (60) in še en Italijan Alessandro Bastoni (55), ki je kot zadnji pri Milančanih vreden več kot 50 milijonov evrov. Pri Cityju je takšnih enkrat več, osem.

Če vas morda zanima, Samir Handanović je na pragu 39. leta starosti vreden zgolj okrogel milijon. Včasih je bil 24-krat več.

TRENERJA:

Bolj različna skoraj ne bi mogla biti. Pep Guardiola je že danes eden najbolj uspešnih trenerjev v zgodovini nogometa, osvojil je kar 34 lovorik.

Z Barcelono je bil v letih 2009 in 2011 evropski prvak. Ob Barceloni je vodil še Bayern München, s katerim je osvojil deset naslovov, z nabiranjem srebrnine pa nadaljeval pri Manchester Cityju, ki mu je prinesel že 14 lovorik. Kar pet naslovov prvaka v zadnjih šestih letih v najboljši ligi na svetu, angleški premierligi.

V ligi prvakov je 52-letni Španec v 14 sezonah dvakrat zmagal, dvakrat prišel do finala, šestkrat do polfinala in trikrat do četrtfinala, njegov najslabši dosežek pa je osmina finala na klopi Manchester Cityja v krstni sezoni 2016/17. Je treba dodati še kaj?

Simone Inzaghi. FOTO: Guliverimages.

Pet let mlajši Simone Inzaghi je precej manj izkušen in je samostojno trenersko pot začel leta 2016 na klopi rimskega Lazia, s katerim je v šestih sezonah osvojil tri lovorike. Leta 2019 italijanski pokal in superpokal, ki ga je v zrak dvignil tudi leta 2017. V prvenstvu je z Rimljani najvišje končal na petem mestu.

Leta 2021 je prišel na klop Interja in bil z njim v prvenstvu drugi, zato pa v Milano prinesel pokal, ki ga je letos osvojil še enkrat. Dvakrat v nizu je zmagal tudi v italijanskem superpokalu.

Sezono 2022/23 je v prvenstvu končal na tretjem mestu, v ligi prvakov pa nastopa šele tretjič. Z Laziom je v sezoni 2020/21 prišel do osmine finala, v kateri je lani obstal tudi z Interjem. Lazio je v sezoni 2017/18 popeljal tudi do četrtfinala lige Europa.

Lovorike:

Pep Guardiola:

-Manchester City: 5x angleško prvenstvo (2017/18, 2018/19, 2020/21, 2021/22, 2022/23), 2x angleški FA pokal (2018/19, 2022/23), 4x angleški ligaški pokal -(2017/18, 2018/19, 2019/20, 2020/21), 2x angleški superpokal (2018, 2019).
Bayern München: 3x nemški prvak (2013/14, 2014/15, 2015/16), 2x nemški pokal (2013/14, 2015/16), evropski superpokal (2013), klubsko SP (2013).
-Barcelona: 2x evropski prvak (2008/09, 2010/11), 3x španski prvak (2008/09, 2009/10, 2010/11), 2x španski pokal (2008/09, 2011/12), 3x španski superpokal (2009, 2010, 2011), 2x evropski superpokal (2009, 2011), 2x klubsko SP (2009, 2011).

Simone Inzaghi:

-Inter: 2x italijanski pokal (2021/22, 2022/23), 2x italijanski superpokal (2017, 2019).
-Lazio: italijanski pokal (2018/19), 2x italijanski superpokal (2017, 2019).

ZGODOVINA V LIGI PRVAKOV:

Povečini je vse na strani Manchester Cityja, tukaj pa je obratno. Precej bolj bogato zgodovino ima Inter, ki je bil že trikrat prvak, in sicer v letih 1964, 1965 in nazadnje 2010.

V ligi prvakov oziroma pokalu državnih prvakov nastopa že 23. sezono, v finalu pa je šestič. V letih 1967 in 1972 je izgubil, še trikrat pa se je uvrstil v polfinale.

Veselje Interja ob naslovu leta 2010. FOTO: Guliverimages.

Manchester City ima v najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju precej manj bogato zgodovino. V njem nastopa šele 13. sezono, do leta 2011 pa je v njem zaigral le enkrat.

V zadnjih letih so sinje modri zelo uspešni, pod vodstvom Pepa Guardiole so prišli do osmine finala, trikrat do četrtfinala, enkrat do polfinala in še enkrat do polfinala, v katerem so obstali lani. Prvaki še nikoli niso bili.

SODNIK:

42-letni Szymon Marciniak, ki mu je pripadla častitljiva vloga glavnega sodnika v letošnjem finalu lige prvakov, je trenutno uradno najboljši sodnik na svetu. Letos je Poljaku ta naziv podelil Mednarodni inštitut za nogometno zgodovino in statistiko (IFFHS).

Szymon Marciniak. FOTO: Guliverimages.

Tekma v Istanbulu bo druga zelo pomembna, na kateri bo sodil v zadnjih šestih mesecih. V glavni vlogi je bil namreč tudi decembra lani v finalu svetovnega prvenstva v Katarju med Argentino in Francijo. Sodil je tudi na evropskem superpokalu med Atletico in Real Madridom v Talinu leta 2018.

Značko mednarodnega FIFA sodnika nosi že od leta 2011, od takrat pa je sodil že na 42 tekmah v ligi prvakov, treh tekmah na svetovnem prvenstvu 2022, dveh na svetovnem prvenstvu 2018 in na treh na evropskem prvenstvu 2016. Ob številnih drugih tekmovanjih, seveda.

Pred kratkim se je v središču pozornosti znašel tudi zaradi tega, ker je bil glavni govorec na dogodku, ki ga je organiziral skrajno desničarski poljski politik Slawomir Mentez.

STADION:

Olimpijski stadion Atatürk v Istanbulu je največji športni objekt v državi, ki sprejme 72.000 gledalcev. Ime nosi po Mustafi Kemalu Atatürku, ustanovitelju in prvemu predsedniku Turčije.

Zgrajen je bil leta 2002, od takrat pa že dvakrat prenovljen. Nazadnje leta 2020, prenova pa je stala 140 milijonov evrov.

Stadion Atatürk v Istanbulu. FOTO: Guliverimages.

Na njem tekme igra turška nogometna reprezentanca, od leta 2020 pa ga uporablja turški prvoligaš Fatih Karagümruk.

Pred tem so na njem tekme igrali Bešiktaš (od 2013 do 2016), Kasimpasa (od 2007 do 2008), Istanbul Basaksehir (od 2007 do 2014) in na začetku Galatasaray (od 2003 do 2004).

En finale lige prvakov je ta stadion že gostil, in sicer leta 2005. Turki so ga sicer zgradili za potrebe olimpijskih iger leta 2008, za katere so kandidirali, a jih je potem dobil Peking.

ZANIMIVOSTI:

• To bo sploh prvi evropski obračun Manchester Cityja in milanskega Interja.
  • Manchester City, ki je v tej sezoni že zmagal v angleškem prvenstvu in pokalu FA, ima možnost, da prvič v zgodovini kluba osvoji trojno krono.
  • za Inter so do zdaj igrali trije slovenski nogometaši. Samir Handanović je v njegovi majici od leta 2012 odigral kar 455 tekem in je na desetem mestu večne lestvice nogometašev s številom nastopom v črno-modri majici. Rene Krhin, ki je bil njegov član med letoma 2009 in 2015, je zanj odigral 10. Vid Belec je bil na plačilni listi Interja prav tako med letoma 2009 in 2015, odigral je tri tekme. Za Manchester City Slovenec še ni zaigral.
  • finale v Istanbulu bi moral biti sprva odigran leta 2020, a je bil zaradi pandemije koronavirusa najprej prestavljen na leto 2021, potem pa še drugič na leto 2023.
  • na stavnicah je velik favorit Manchester City, ob zmagi katerega boste na vloženi evro v primeru njegove zmage prejeli le približno evro in pol. Če boste evro stavili na Inter in bodo zmagali Milančani, jih boste dobili kar sedem.
  • vratar Interja Andre Onana je edini nogometaš v tej sezoni, ki je v ligi prvakov odigral vseh 1.080 minut.
  • Inter je na petih od šestih tekem v izločilnih delih te sezone lige prvakov ohranil nedotaknjeno mrežo. Če bo tako tudi v finalu, bo izenačil rekord tekmovanja, ki ga je v sezoni 2005/06 postavil londonski Arsenal.
  • zmagovalec finala lige prvakov bo prejel 20 milijonov evrov finančne nagrade. Poraženec se bo moral zadovoljiti s 15,5 milijona evrov. Lanskoletni prvak Real Madrid je z nagradami v tem tekmovanju v vsej sezoni s strani Uefe na bančni račun z naslova nagrad prejel 83,2 milijona evrov.
  • še petič v zgodovini tekmovanja se bosta za evropski naslov pomerila italijanski in angleški predstavnik. Do letos je razmerje izenačeno. Dvakrat so v finalih zmago slavili Angleži, dvakrat pa Italijani.
  • Čudež v Istanbulu so poimenovali finale leta 2005, ki ga je prav tako gostil stadion Atatürk v Istanbulu, tudi takrat pa sta se za lovoriko pomerila angleški in italijanski predstavnik, in sicer Liverpool proti Milanu. Ta je na tisti tekmi ob polčasu vodil že s 3:0, a na koncu vseeno ostal brez lovorike. Angleži so v drugem polčasu v sedmih minutah zabili kar tri gole in prišli do izenačenja, po enajstmetrovkah pa prišli do zmage.
  • Erling Haaland, ki bo pri vsega 22 letih po sezoni 2020/21, ko je zabil deset golov, skorajda zagotovo še drugič postal najboljši strelec lige prvakov, je v tem tekmovanju neverjetno učinkovit. V 29 nastopih je za Manchester City, Borussio Dortmund in RB Salzburg namreč dosegel kar 35 golov. V tem tekmovanju v povprečju gol doseže na vsakih 63 minut.
  • če bo v finalu zmagal Manchester City, bo postal 23. klub, ki se bo lahko pohvalil z naslovom evropskega prvaka.
  • Italijani so tretja najuspešnejša država v ligi prvakov, letos lovijo 13. naslov. Angleži bodo, če bo zmagovalec Manchester City, prišli do 15. Rekorderji so Španci z 19 naslovi, na četrtem mestu so Nemci z osmimi, potem sledijo Nizozemci (6) in Portugalci (4), Francozi, Romuni, Škoti in Jugoslavija pa se ponašajo s po enim.