Velik dan za Ljubljano, Olimpija z zmago na derbiju postala prvak

Nogomet 16. Apr 202319:31 3 komentarji
Veliko veselje nogometašev in navijačev Olimpije v Stožicah. FOTO: Uroš Skaza.

Olimpija je na večnem derbiju v Stožicah z 2:0 premagala Maribor in si pred skoraj deset tisoč gledalci pet krogov pred koncem sezone 2022/23 Prve lige Telemach zagotovila naslov prvaka.

Po tem, ko Celjani v soboto niso premagali sežanskega Tabora, je postalo jasno, da ima Olimpija sijajno priložnost za potrditev naslova na največji tekmi slovenskega nogometa. Za njo je potrebovala zmago, po njo pa krenila v kulisi, kakršne pri nas še kako pogrešamo. Pred dobro zapolnjenimi tribunami, ob huronskem navijanju z obeh strani.

Gledalcev na največjem slovenskem stadionu je bilo po uradnih podatkih 9.129, pred prvim žvižgom glavnega sodnika Mateja Juga pa so domači navijači pripravili veličastno koreografijo.

Koreografija navijačev Olimpije. FOTO: Uroš Skaza.

Zelo dinamičen prvi polčas

Zelo razburljivo je bilo tudi dogajanje na igrišču, na katerem so se priložnosti ob dinamični igri obeh ekip vrstile ena za drugo. Olimpija je prvič streljala v četrti minuti, ko je prvi gol v letošnjem letu skušal doseči Svit Sešlar. Ni uspel.

V osmi minuti je imel nekaj težav s strelom Jana Repasa od daleč Matevž Vidovšek. Dve minuti za tem je po preigravanju Josipa Iličića v kazenskem prostoru do strela prišel najboljši strelec lige Žan Vipotnik, ki pa tokrat ni zadel. Meril je v blok.

V 11. minuti je bila spet nevarna Olimpija. Od daleč je malce mimo desne vratarjeve vratnice meril Mario Kvesić. V 16. minuti je bilo pred vrati Ažbeta Juga spet vroče, kombinirala sta Sešlar in Aldair, pred golom pa je do strela prišel Rui Pedro. Tudi on je meril v blok. V 20. minuti je od daleč streljal Ivan Brnić, tudi on ni zadel. Že nekaj trenutkov za tem je na drugi strani preigraval Aljaž Krefl in prišel do strela. Vratar Maribora se je izkazal z odlično obrambo.

V 25. minuti je bil povsem blizu vodstva Maribor. Po kotu Brnića z leve strani je avtogol skorajda dosegel Djordje Crnomarković. Žogo je preusmeril proti mreži Olimpije, toda na golovi črti jo je stran odbil Krefl. Oplazila je vratnico, ostalo je pri rezultatu 0:0. V 26. minuti je Vidovšek posredoval nekoliko nespretno na robu kazenskega prostora in v mednožje zadel Vipotnika, žoga pa se je odbila do Brnića, ki je s strelom od daleč skušal zadeti nebranjeno mrežo Olimpije. Vidovšek se je odkupil s super obrambo.

Medtem je Vipotnik v bolečinah ležal na tleh, Olimpija je igrala naprej in nastalo je nekaj vroče krvi. Tekma je bila po petelinjenju nogometašev obeh ekip za nekaj trenutkov prekinjena.

V 31. minuti je s strelom od daleč poskusil kapetan Olimpije Timi Max Elšnik, ki je na tokratnem derbiju odigral 100. tekmo v dresu Ljubljančanov. Jug ni imel težav.

Za nekaj minut so tekmo v 35. minuti prekinili domači navijači Green Dragons, ki so s koreografijo stadion zavili v dimno zaveso. V 39. minuti je s strelom od daleč poskusil tudi Iličić. Ni zadel.

Portugalec s prvencem Olimpiji utrl pot do naslova

Ko je že kazalo, da bosta ekipi na odmor odšli brez zadetkov, pa so Stožice eksplodirale. Kombinirala sta Portugalca Pedro in David Sualehe, ki je stekel proti nasprotnikovemu golu in s strelom od daleč z levico presenetil vratarja Maribora. Jug se je žoge dotaknil, a je ni uspel preusmeriti izven okvirja svojih vrat. Olimpija je v idealnem trenutku s prvencem portugalskega bočnega branilca v 31. nastopu v zelenem dresu prišla do vodstva in prekinila kar 337 minut trajajoč niz brez doseženega gola.

Ob polčasu trenerja – Damir Krznar pri gostih in Albert Riera, ki je pri domačih tokrat nekoliko presenetljivo niti na klop ni uvrstil Mustafe Nukića -, nista menjala. Uvodne minute drugega dela igre so bile malce bolj umirjene, tako da smo na prvi strel čakali do 55. minute, ko je od daleč poskusil Elšnik. Kapetan Olimpije je meril po sredini, Jug v vratih Maribora ni imel težav. Tri minute pozneje je na drugi strani iz podobnega položaja poskusil Marko Tolić. Žoga je zletela le malce mimo vrat Vidovška.

V 63. minuti je bil Maribor že skorajda na kolenih. Do žoge je prišel Aldair in močno streljal od daleč in zadel Jugovo desno vratnico. Od te se je odbila v mariborskega vratarja in v kot. Po tem je do strela z glavo prišel Marcel Ratnik, ki pa je meril čez gol.

Dimna zavesa v Stožicah. FOTO: Uroš Skaza.

Brezzobi Maribor, mladi rezervist potrdil zmago in naslov

Sledile so minute igre med obema kazenskima prostoroma, prevladovala pa je Olimpija, ki Mariboru ni dopuščala nobenih možnosti. Čakali smo, če se lahko gostje prebudijo, v 76. minuti pa je bilo vse odločeno. Sešlar je na desni strani z eno potezo iz igre vrgel obrambo Maribora in prišel do strela. Jug je žogo odbil, toda v sredini je do nje prišel mladi Admir Bristrić, ki je na igrišče vstopil le nekaj trenutkov pred tem, in jo spravil v gol.

Gol je padel ravno pod severno tribuno, na kateri je bila nastanjena domača navijaška skupina Green Dragons. Nekaj njenih članov je vdrlo na igrišče in za nekaj minut prekinila tekmo. K sreči brez hujših posledic, čeprav je bilo pred vrati Juga vroče. Tudi po zaslugi vratarja Maribora, ki je z igrišča brcnil navijaški šal Olimpije.

Bosta večna tekmeca obračunala tudi za drugo lovoriko?

Do konca tekme se izid ni spremenil in Olimpija je prepričljivo prišla do naslova. Pet krogov pred koncem ima pred najbližjim zasledovalcem in največjim tekmecem Maribora 15 točk prednosti. Ker ima v tej sezoni boljši izkupiček z medsebojnih tekem, je že prvak. Naslov so skupaj z nogometaši proslavili navijači Olimpije, ki so po zadnjem sodnikovem žvižgu vdrli na igrišče in preplavili zelenico največjega slovenskega stadiona.

Kapetan Olimpije Timi Max Elšnik ima priložnost, da v zrak dvigne kar dve lovoriki. FOTO: Uroš Skaza.

Maribor je nadaljeval s slabimi rezultati na derbijih v Stožicah. Odkar je oktobra 2019 tukaj zmagal s 4:2, je šestkrat izgubil in enkrat remiziral. Na zmago v Ljubljani čaka že tri leta in pol.

Olimpija je še sedmič postala slovenski prvak, v nadaljevanju sezone pa ima lepo priložnost, da osvoji tudi dvojno lovoriko. V pokalu je namreč v polfinalu, prav lahko pa se zgodi, da bo tudi tam končna odločitev padla na večnem derbiju.

Če Ljubljančani premagajo Bistrico, Maribor pa Aluminij. Naj ob tem spomnimo, da sta oba nasprotnika največjih slovenskih klubov drugoligaša. Čeprav je prvenstvena dirka za naslov že odločena, nas torej čaka zanimiv zaključek sezone …

Spremljanje srečanja v živo:

NK Olimpija : NK Maribor 2:0

KONEC SREČANJA
96. minuta: Po levi strani je v kazenski prostor ob spremstvu enega izmed branilcev smuknil Bristrić, poskusil spet premagati Juga ter pomeril ob levi vratnici mariborskih vrat.

76. minuta: GOOOOOOOOOOOOOOL! Četrti gol sezone za Admirja Bristrića, ki je v mrežo Maribora pospravil “odpadek” Svita Sešlarja. Bosansko-hercegovski nogometaš je zadel po le treh minutah “uradovanja” na zelenici.

71. minuta: Spet je na delu krilni igralec iz Gvineje-Bissau. Z leve strani je prodiral proti golu, se odločil za strel in ogrel pesti Juga.

63. minuta: Aldair bi skoraj povečal prednost zeleno-belih, na majhnem prostoru je prišel do žoge in pomeril z roba kazenskega prostora. Nastreljal je vratnico, od koder se je žoga odbila v Juga in nato v kot za zmaje.

47. minuta: Laušića je pohodil Agustin Doffo in si prislužil rumeni karton.

POLČAS

44. minuta: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Prvi gol za Davida Sualeheja v dresu zmajev in to na kakšni tekmi. Portugalec je krenil v napad, odigral dvojno podajo z Aldairjem Baldéjem, se odločil za strel z leve strani in presenetil Juga. Olimpija vodi!

37. minuta: Srečanje je prekinjeno! Navijaška skupina Green Dragons je z baklami in glasno pirotehniko dvoboj začasno zameglila.

31. minuta: Žogo je na sredini kakšnih 20 metrov od gola sprejel Timi Max Elšnik, sprožil z levico in dodobra namučil Juga. Ostaja 0:0.

27. minuta: Matevž Vidovšek se je zapletel na robu kazenskega prostora, vrata pustil nekaj časa prazna, a pravočasno vskočil, da reši svoj gol.

20. minuta: Spet lepa priložnost za Olimpijo. Do strela z desne strani na robu kazenskega prostora je prišel Aljaž Krefl. Žogo je vstran odbil Jug.

15. minuta: Grob štart Marina Laušića nad vezistom Mariem Kvesićem, sodnik Matej Jug je članu štajerske zasedbe nemudoma pokazal rumeni karton, obstajajo pa tudi sodniki, ki bi za tak štart s hrbta pokazali pot v slačilnico.

4. minuta: Svit Sešlar je v kazenski prostor prodrl diagonalno od vrat vijoličastih, z levico pomeril proti vratom, strel po tleh je Ažbe Jug zlahka ukrotil.