Šesti krog Prve lige Telemach je znova zaprl usta tistim, ki pogosto na ves glas razglabljajo o tem, da slovenska nogometna liga ni zanimiva. A tokrat žal iz napačnih razlogov. Koper in Rogaška namreč nista odigrala tekme tega kroga, razlog pa se skriva v dejstvu, da novinci v ligi v svojem kadru niso imeli dovolj doma vzgojenih nogometašev in s tem niso zadostili novim kriterijem, ki jih je pred sezono določila Nogometna zveza Slovenije. Še večja zagata pa se skriva v tem, da se je črno-belim to zgodilo že v prejšnjem krogu, ko so iztržili prvo točko sezono proti Mariboru, a tega nihče ni opazil. Kako je to mogoče in ali je prvenstvo sploh še regularno?
V sezoni 2023/2024 je v slovenski svet vstopila velika novost. Izvršni odbor NZS je za novo tekmovalno obdobje namreč sprejel novost oziroma evolucijo, katere namen je bil zagotoviti učinkovitejši razvoj slovenskih nogometašev.
V prvi vrsti je bila pomembna sprememba ta, da mora imeti z novo sezono vsaka ekipa na začetku tekme na igrišču nogometaša, ki ima pravico nastopa za mlado slovensko reprezentanco. Še bolj pomembno oziroma v tem primeru usodno pa je bilo drugo pravilo. Ekipo za tekmo mora sestavljati osem doma vzgojenih igralcev, ki na dan tekme izpolnjujejo pogoj o doma vzgojenih igralcih.
“Doma vzgojeni igralec je igralec, ki je bil med 15. letom starosti ali v začetku sezone, v kateri je dopolnil 15. let in 21. letom starosti ali pred koncem sezone, v kateri je dopolnil 21 let in ne glede na njegovo državljanstvo ali starost, v svojem trenutnem klubu (t. i. »club-trained« igralec) ali drugem slovenskem klubu (t. i. »association-trained« igralec) neprekinjeno ali prekinjeno registriran za obdobje najmanj treh tekmovalnih sezon, oziroma 36. mesece.” Tako se glasi uradna opredelitev nogometašev, ki ustrezajo prej omenjenemu kriteriju. In tu se je včeraj še kako zataknilo.
Kaos v Kopru, tekma za zdaj uradno zgolj prekinjena
Rogaška je namreč v Koper pripeljala ekipo, v kateri je bilo deseti Slovencev. A med njimi sta bila dva šestnajst- oziroma sedemnajstletnika, vratar Žan Lorber in Miha Križan, ki še ne ustrezata omenjenim kriterijem. Odkar je bila na koledarju sezona, v kateri sta dopolnila 15 let, namreč enostavno še ni minilo 36 mesecev. Iz tega pravila pa je izpadel tudi Žan Benedičič, ki kot najstnik ni odigral treh sezon v Sloveniji, saj se je kot rosno mlad fant iz Kranja preselil v akademijo slovitega Milana. Ker s tem črno-beli niso izpolnjevali kriterija osmih doma vzgojenih nogometašev v kadru, je bila tekma prekinjena, njena usoda pa se rešuje za zeleno mizo.
Pri Rogaški sicer ne bežijo od svojega dela odgovornosti za napako, ki pa se jim ne bi smela zgoditi. A verjetno se je smiselno vprašati tudi o precej nenavadno zastavljenih pravilih. Tako denimo nekateri zares talentirani rosno mladi fantje niso vključeni v kvoto domačih igralcev. Posledično se bodo v kadru tekme prve ekipe morda znašli malce starejši, a manj talentirani nogometaši. Zgolj zato, ker so od njihovega dopolnjenega 15. leta že minila tri leta in so torej v osmerici tistih, ki ustrezajo novim pravilom.
Vsaj malce nenavadno je tudi to, da nogometaši, kot je Žan Benedičič, ki je bil član praktično vseh mlajših selekcij slovenske reprezentance, ne ustrezajo temu kriteriju. In so torej na nek način enakovredni, če ne celo podrejeni tujcem. Za doma vzgojenega nogometaša denimo velja nogometaš Kopra Bede Osuji, ki je v Slovenijo iz Nigerije prišel kot najstnik. Benedičič pač ne. Po hitrem izračunu je denimo tudi slovenski reprezentant Timi Max Elšnik, ki se je pri sedemnajstih letih preselil iz Aluminija v Derby County, za las ujel kriterije doma vzgojenega igralca.
Po naših informacijah so člani trenerske organizacije izvršni odbor celo opozorili o tem, da bi se pri novih pravilih v praksi lahko pojavile določene težave. Kot kaže so njihova opozorila naletela na gluha ušesa.
Rogaška želi ponovitev tekme
A pravila so pravila in zdaj so takšna, kakršna so. Predvsem pa morajo biti enaka za vse. Pri tem pa se je pojavila velika težava. Pravila so bila namreč že kršena. To so sami priznali celo v NK Rogaška. Športni direktor kluba je tako po tekmi Nino Ivačič je tako po prekinjeni tekmi v Kopru prek družbenih omrežij zapisal naslednje.
“Pretekli krog proti NK Maribor smo odigrali z enakim številom (10) slovenskih igralcev, kot smo jih prijavili za predvideno današnjo tekmo v Kopru. Še več, trije igralci, ki po mnenju delegata ne ustrezajo pravilu, so na tekmi proti Mariboru ustrezali. To je potrdil delegat tekme na sami tekmi in tudi komisija NZS, ki je tekmo ustrezno registrirala. Ker je za nas odločitev NZS edini pravilen podatek, smo za današnjo tekmo prijavili iste igralce, toda pravila so se očitno spremenila. Ob tem poudarjamo, da po mnenju Nogometne zveze Slovenije naša dva igralca, stara 16 let in 17 let, ki od sedmega leta starosti neprekinjeno igrata v našem klubu in jim dajemo priložnost na prvoligaškem prizorišču, ne ustrezata kriteriju slovenskega igralca in imata enak status kot naš igralec iz Jamajke. Pričakujemo delegiranje tekme v kasnejšem terminu in povračilo stroškov obema ekipama s strani NZS.”
Že Maribor bi moral tekmo dobiti za zeleno mizo
Namero in pričakovanja športnega direktorja Rogaške razumemo, njegova naloga je zaščita interesov kluba. Dejstva sicer držijo, prišlo je do napake, a interpretacija je, spet razumljivo, pristranska. Rogaška je res na obeh tekmah v svoj kader uvrstila deset slovenskih nogometašev. V primerjavi s prejšnjo tekmo proti Mariboru je Dejana Kantužerja tokat zamenjal Nejc Gradišar. Oba ustrezata kriteriju doma vzgojenih nogometašev in to ne spremeni ničesar. Lorber, Križan in Benedičič so bili v kadru obeh tekem.
Ugotovitev Ivačiča je torej pravilna v tem, da je Rogaška tudi prejšnjo tekmo pravzaprav igrala z le sedmimi doma vzgojenimi nogometaši. Pa je seveda ne bi smela. Kdo je tu storil napako, težko sodimo. Delegat tekme je bil Danilo Kacijan, sicer tudi podpredsednik NZS. Tekma pa je bila v resnici registrirana kot povsem regularna in brez posebnosti v zapisnikih. Mediji nimamo vpogleda v delegatove postopke preverjanja registracij in ustreznosti igralcev, glede novega pravila pa imajo po naših informacijah v sistemu nogometaši rdeče oziroma zelene oznake o tem, ali so doma vzgojeni nogometaši ali ne. Kje se je tu zataknilo, lahko zgolj ugibamo.
V vsakem primeru se je torej v prejšnjem krogu zgodila velika napaka. Le Rok Pirtovšek, Rene Rantuša Lampreht, Jan Majcen, Dejan Kantužer, Matic Marcius, Alen Korošec in Žan Flis so na tekmi z Mariborom, ko je Rogaški uspel sijajen preobrat in so novinci osvojili prvo točko v sezoni (2:2), ustrezali pravilniku NZS o doma vzgojenih nogometaših. Tekma torej ne bi smela biti odigrana, registrirana bi morala biti kot zmaga Maribora s 3:0.
Kakšno bo pojasnilo in kakšna bo odločitev NZS?
Zakaj je torej ogrožena regularnost prvenstva? Absolutno ni naš namen favoriziranje kogarkoli, a Maribor je na tekmi, ki ne bi smela biti odigrana, osvojil le točko. Po tekmi pa so padale težke besede, v vselej zahtevni mariborski nogometni javnosti je zaokrožil val negativizma ob nepričakovanem spodrsljaju, vse skupaj pa je zagotovo vplivalo na pripravo na tekmo z Domžalami, ki je Maribor prav tako ni dobil (1:1).
Če smo pošteni, so Mariborčani za večino svojih težav krivi sami, a o tem več kmalu. Tokrat pa se poraja vprašanje, kako se je lahko zgodil takšen zaplet in kako bo NZS na vse skupaj odreagirala. Bo Maribor zdaj naknadno dobil novi dve točki, Rogaška izgubila eno, tudi Koper pa bo imel vpisano novo zmago? Se bosta morda ponovili celo obe tekmi? In kdo bo prevzel odgovornost za nedopustno napako? Novinarska vprašanja smo zvezi že poslali, ko dobimo odgovore, jih seveda objavimo.
Opisani temi se bomo seveda podrobno posvetili tudi v naši nogometni oddaji Pod prečko, ko bosta naša gosta Oliver Bogatinov in Oskar Drobne.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje