Veliko razočaranje: Slovenke brez evropskega prvenstva

Odbojka 15. Maj 202123:35 > 23:40 0 komentarjev
Slovenskih odbojkarice ne bo na evropskem prvenstvu. Foto: CEV

Slovenska ženska odbojkarsko reprezentanca je na kvalifikacijskem turnirju v Zenici v Bosni in Hercegovini v skupini F izgubila proti Češki s 3:0 v nizih (-18, -15, -22) in se krog pred koncem poslovile od novega nastopa na evropskem prvenstvu. Zadnji žebelj v krsto Slovenk so zabile Bosanke, ki so na drugi sobotni tekmi s 3:0 v nizih premagale Latvijke. Slovenske odbojkarice domačink ne morejo več prehiteti.

Slovenija: Mori 4, Grudina 6, Lorber Fijok 3, Janežič, Eržen 4, Bračko, Zdovc Sporer, Zatković 8, Najdič, Velikonja Grbac, Boisa 1, Potokar 5, Mazej, Planinšec 2.

Češka: Kossanyiova 7, Hodanova, Trnkova 9, Orvosova 14, Svobodova, Purchartova 3, Valkova, Dostalova, Mlejnkova 13, Chevalierova, Jehlarova 6, Simanova, Nova, Bajusz.

Napake slovenske vrste v zasedbi Eva Mori, Eva Zatkovič, Monika Potokar, Lorena Lorber Fijok, Tina Grudina, Saša Planinšec in Leja Janežič so Češki že v uvodu v prvi niz prinesle vodstvo s 4:0, zaradi česar je moral italijanski strateg na naši klopi Alessandro Chiappini vzeti odmor. Po njem so se njegove varovanke zbrale ter s točkami Grudine, Zatkovićeve in Lorber Fijokove izenačile na 7:7. As Morijeve je prinesel prvo vodstvo Slovenije pri 8:7, Grk Ioannis Athanasopoulos je zahteval prekinitev. Spremljali smo izenačeno nadaljevanje, ekipi sta bili pri 11:11 še poravnani, nato pa so Čehinje s protinapadi Andree Kossanyiove, Michaele Mlejnkove in Veronike Trnkove pobegnile na 15:12 in razliko še povečale na 18:13. Chiappini je poizkusil z drugim odmorom, a so tekmice ostale v ospredju in z vodstvom z 21:15 vstopile v končnico ter niz zanesljivo dobile s 25:18.

Tudi začetek drugega niza je pripadel Čehinjam, ki so z dobro igro v obrambi ustavile slovenske napade. Pri zaostanku z 1:5 je naša klop posegla po odmoru, a je Gabriela Orvosova še naprej dobro izvajala začetne udarce ter svoji vrsti pri 7:1 zagotovila kar šest točk naskoka. Češke odbojkarice po vodstvu z 11:4 v nadaljevanju niza prednosti niso več povečevale, po točkah Zatkovićeve v napadu in asu Morijeve so se naša dekleta približala na 6:11. Tekmice so zatem spet dvignile raven igre v obrambi in z zaključki v protinapadih povedle s 16:8. Morijeva z varanjem ter Grudina z uspešnim napadom in asom sta bili zaslužni, da se je razlika nekoliko zmanjšala (12:18), a česa več Čehinje našim niso dopustile. Pri 13:21 je Chiappini v igro poslal še podajalko Saro Najdič, vendar so Athanasopoulosove varovanke prepričljivo dobile tudi drugi niz, in sicer s 25:15.

Tako kot že v prvem in drugem nizu so češke odbojkarice takoj na začetku niza prevzele pobudo, zaustavile slovenske napade in Chiappinija pri 1:5 prisilile v prekinitev. Kossanyiova je z blokom dvakrat zapored ustavila Zatkovićevo, italijanski strateg je namesto nje v igro poslal Darjo Eržen, Lorber Fijokovo pa pri 4:10 zamenjal z Najo Boisa. Erženova in Grudina sta uspešno prebijali češko obrambo, a so tekmice izkoriščale svoje napade in ohranjale razliko (9:14). Kljub temu, da so si že včeraj zagotovile uvrstitev na evropsko prvenstvo, je njihov selektor Athanasopoulos vztrajal z večino igralk svoje udarne zasedbe, ki pa je v nadaljevanju vendarle nekoliko popustila. Planinščeva je dobro servirala, razigrana Erženova pa je z nizom točk v napadu in z blokom Slovenijo pripeljala do 18:20. Potokarjeva je bila uspešna v napadu za 19:22, Grudina v bloku za 20:22, a so Čehinje z napadom Orvosove nato izkoristile drugo zaključno žogo za zmago s 25:22.

Poraz je bil na koncu usoden, saj so odbojkarice BiH na drugi sobotni tekmi s 3:0 v nizih premagale Latvijke in si že zagotovile drugo mesto. Slovenke jih ne morejo več prehiteti, zato nedeljska medsebojna tekma štela zgolj za prestiž.

Na žalost se nismo uvrstili na evropsko prvenstvo. Danes je bila tekma zelo težka. Češka je pritiskala, mi pa smo sicer uspeli dobro sprejemati, a smo bili v napadu tako slabi, da so tekmice ves čas nadzorovale potek tekme. Naše možnosti smo zapravili predvsem na prvem turnirju in tudi včeraj, ko smo izgubili niz, ki nam je zelo otežil preostanek kvalifikacij. Jutri imamo še zadnjo tekmo, ki jo želimo odigrati najboljše, kar lahko. Imamo igralke, ki potrebujejo izkušnje in takšne tekme. Na tekmo se bomo dobro pripravili, a bo verjetno motivacija problem, saj smo danes zapravili priložnost, ki smo jo še imeli,” je po porazu s Češko dejal slovenski selektor Chiappini.