Izvrstni Slovenci v Riminiju do zgodovinske zmage

Odbojka 29. Maj 202122:40 > 23:34 0 komentarjev
Slovenija je Italijane odpravila po dobri uri in pol igre. (Foto: Fivb)

Slovenska odbojkarska reprezentanca je po porazu proti Srbiji na svoji drugi tekmi lige narodov vpisala zgodovinsko prvo zmago. Na turnirju v Riminiju se je poigrala z nerazpoloženo gostiteljico Italijo in jo premagala brez izgubljenega niza.

Slovenski odbojkarji so se hitro pobrali po včerajšnjem porazu proti Srbiji in na drugi tekmi lige narodov vpisali prvo zmago. Do te so prišli  hitro in na izjemno prepričljiv način, saj so bili od Italije boljši s 3:0 (23, 19, 15). V vrstah razigranih zmagovalcev, ki so toktat nastopili brez kapetana Tineta Urnauta, se je s 13 očkami izkazal Klemen Čebulj, enajst jih je dosegel Tonček Štern, še eno manj pa je prispeval Jan Kozamernik.

Slovenski odbojkarji so tekmo pričeli solidno in tudi na račun tekmečevih napak v uvodnih minutah povedli za dve točki. A Italijani so jih pri izidu 7:7 že ujeli, nato pa nanizali tri zaporedne točke in prišli do vodstva z 10:7. Slovenci so se še pravočasno prebudili in priključek znova ujeli pri 11:11. V nadaljevanju sta pri Sloveniji v igro namesto Mitje Gasparinija in Gregorja Ropreta v igro prišla Alen Šket in Dejan Vinčić, a igrišče zapustila še pred končnico niza, v katero so gostitelji vstopili z dvema točkama naskoka (20:18). Njihova prednost se je hitro stopila, ko je na črto za servis prišel Klemen Čebulj in s tremi zaporednimi asi svoji ekipi priboril prvo zaključno žogo. Čeprav je ni izkoristila pa je bila zato uspešna že v naslednjem napadu, ki ga je s točko za vodstvo 1:0 v nizih zaključil Gasparini (23:25).

Izvrstna predstava Slovenije v zaključku prvega niza se je preselila v začetek drugega. Z dobro igro v napadu in še boljšo v obrambi so igralci selektorja Alberta Giulianija povedli za tri točke, nato pa prestavili v še višjo prestavo in bledim Italijanom, ki so delali številne napake, nasuli kar sedem zaporednih točk (4:11). Visoko prednost, ki je v določenem trenutku znašala celo plus devet (7:16), se je zdela neulovljiva, a so se domači po črnih minutah Slovencev in padcu zbranosti približali le na tri točke zaostanka (16:19). Do zasuka le ni prišlo in Slovenija je niz dobila s prepričljivih 25:19.

Izredna slaba igra povsem nerazpoloženih Italijanov, ki sicer niso igrali v najmočnejši postavi, se je nadaljevala tudi v tretjem nizu. Z izjemo redkih prebliskov so bili proti borbenim in razigrani ekipi na nasprotni strani mreže povsem nekonkurenčni. Slovenci so tako znova zelo hitro prišli do visoke prednosti (2:7), nasprotniku sicer dopustili, da se je približal na točko (8:9), a nato odgovorili silovito in pobegnili na plus osem (19:11). Niz so zlahka pripeljali do konca, ga dobili s kar 25:15, in se veselili zgodovinske prve zmage v ligi narodov.

Žiga Štern: Ne smemo se zaustaviti

“Vesel sem, da smo proti Italiji dosegli prvo zmago in tudi, da smo z rotacijo prišli do zadovoljive igre. Na začetku smo se malo lovili, kar pa je na takšnem turnirju nekaj običajnega. A potrebno je rotirati in imeti v igro vključene vse igralce, saj je turnir zelo dolg. Res sem vesel, da smo odigrali, kot je bilo treba. Ne zgodi se vsak dan, da Italijane premagaš s 3:0,” je po tekmi povedal Jan Kozamernik.

Slovence nova tekma čaka že jutri, ko se bodo ob 19.30 pomerili z močnimi Poljaki. “Vsi vemo za kakšno ekipo gre. Poljaki so ena najmočnejših reprezentanc na turnirju in v Rimini so pripotovali v najmočnejši postavi. Ne smemo se zaustaviti. Imamo svoje adute in mislim, da lahko tudi proti njim odigramo zelo dobro,” pa je dejal Žiga Štern.

Sejmiščna dvorana Rimini, brez gledalcev, sodnika: Gerothodoros (Grčija), Dziewirz (Kanada).

Italija: Gardini, Balaso, Galassi 13, Sbertoli 3, Michieletto 6, Nelli 7, Spirito, Pinali, Cavuto, Vitelli 2, Cortesia 1, Recine 2, Bottolo 5, Federici, selektor: Valentini.

Slovenija: T. Štern, Pajenk 8, Kozamernik 10, Šket, Gasparini 6, Vinčić, Ž. Štern 12, Klobučar, Kovačič, Videčnik, Ropret 1, Urnaut, Čebulj 13, Možič 2, selektor: Giuliani.