Fantastičen vstop Slovenije v tretji teden lige narodov

Odbojka 9. Jun 202116:50 > 10. Jun 2021 9:06 0 komentarjev
(Foto: Fivb)

Slovenska moška odbojkarska reprezentanca je v sedmem krogu lige narodov po Italiji, Poljski, Nizozemski in Argentini premagala še Kanado. igralci selektorja Alberta Giulianija so bili boljši s 3:0 (22, 19, 22).

Slovenska odbojkarska reprezentanca se je po porazu proti Nemčiji vrnila na zmagovalna pota. V sedmem krogu lige narodov v Riminiju v Italiji je bila boljša od Kanade za že peto zmago na sedmih tekmah. Z izjemo manjše krize v zadnjem nizu so evropski podprvaki v celoti upravičili vlogo favorita, saj nasprotniku še na četrtem obračunu elitnega tekmovanja niso oddali niti niza.

Kandaska reprezentanca je zgolj v prvih nekaj minutah vodila, nato pa je pobudo prevzela Slovenija. Ta je zaigrala v zelo podobni postavi kot na preteklih tekmah, saj so na igrišče stopili Tonček Štern, Jan Kozamernik, Alen Pajenk, Klemen Čebulj in Tine Urnaut, mesto prostega igralca pa je zasedel Jani Kovačič. Na prvi tehnični odmor so Slovenci odšli s točko prednosti, na drugega pa z dvema. V nadaljevanju so imeli priložnosti, da vodstvo še povišajo, a je niso izkoristili. In čeprav so jih Kanadčani ujeli pri izidu 20:20, je končnica vseeno pripadla Sloveniji, ki je prvi niz dobila s 25:22.

Tudi drugi niz je bolje pričela Kanada. Povedla je s 3:1, a že kmalu popustila in se znova znašla v položaju, ko je lovila zaostanek. Slovenski odbojkarji so predvsem na račun dobrih začetnih udarcev prišli do vodstva z 12:8, a ga v nadaljevanju tudi zapravili. Po izenačenju na 17:17 je sledil silovit odgovor Slovenije, ki je dosegla pet zaporednih točk. Kanadčani na nalet niso znali odgovoriti in so niz izgubili z 19:25.

Tonček Štern (desno) (Foto: Fivb)
Gregor Ropret (Foto: Fivb)
Jani Kovačič (Foto: Fivb)

Na slovenski strani je odlično delovala naveza Kozamernik-Pajenk, na servisu je bil razpoložen Tonček Štern, točke pa je pridno nabiral tudi Čebulj. Kljub temu se črnim minutam niso izognili. Po dobrem vstopu v tretji niz, ko so vodili s 4:1, je Kanada zaigrala precej bolje in na dobri polovici niza vodila s 14:11. Selektor Alberto Giuliani je tedaj v igro poslal mladega Roka Možiča, Slovenci pa so tudi z njegovo pomočjo prišli do zasuka (17:16). V napeti in izenačeni končnici so evropski podprvaki ostali zbrani in še drugič na tekmi dobili niz s 25:22 za končnih 3:0.

Že jutri proti močnim Francozom

Všeč mi je bilo, da smo ostali mirni, napravili manj napak kot na pretekli tekmi. Po porazu je bilo pomembno, da so fantje odgovorili z zmago,” je bil redkobeseden slovenski selektor. Bolj zgovoren je bil Jan Kozamernik, ki je tekmo tokrat sklenil s štirimi točkami. “Kanadčani so delali ogromno napak in nam omogočili, da smo razvili svojo igro. Postali smo samozavestni, tekmo pa do konca pripeljali s trezno glavo. Z igro sem zadovoljen,” je dejal Ljubljančan.

Že jutri se bodo Slovenci pomerili s Francozi, ekipo, ki jim ni nikoli ustrezala. Z njo so izgubili dve zelo pomembni medsebojni tekmi – finale evropskega prvenstva leta 2015 in tekmo kvalifikacij za olimpijske igre v Tokiu.

Slovenija – Kanada 3:0 (22, 19, 22)

Sejmiščna dvorana Rimini, brez gledalcev, sodnika: Cacador (Brazilija), Mokry (Slovaška).

Slovenija: T. Štern 17, Pajenk 5, Kozamernik 4, Šket, Gasparini, Vinčić, Štalekar, Ž. Štern, Kovačič, Videčnik, Ropret 1, Urnaut 10, Čebulj 12, Možič 3.

Kanada: Sanders 1, Perrin 10, Marshall, Hoag 16, Pereira, Maar, Blankenau, Sclater 1, Vandoorn 3, Van Berkel 5, Vernon-Evans 4, Loeppky, Szwarc 1, Demyanenko.