Po epskem preobratu Štajercev slovenski finale v Pliberku

Odbojka 16. Mar 202422:45 0 komentarjev
Sebastijan Škorc

Odbojkarji i-Vent Maribora so v drugem polfinalu zaključnega turnirja srednjeevropske lige v Pliberku po preobratu premagali domačo Zadrugo Dob s 3:2 (-26, -22, 18, 19, 12). V nedeljskem finalu se bodo za lovoriko udarili s kamniškim Calcitom.

V nedeljskem finalu zaključnega turnirja srednjeevropske lige bosta igrali slovenski ekipi Calcit Volley in i-Vent Maribor, tako da je jasno, da se bo tradicija slovenskih zmag v tem tekmovanju nadaljevala. Bo pa zmagovalec nov, saj doslej ne Kamničanom ne Mariborčanom lige še ni uspelo osvojiti. Letos sta bili najboljši že v rednem delu, v polfinalu pa upravičili status favorita.

Mariborčani težje kot Kamničani. Kazalo je, da bodo gostitelji, igralci Zadruge Doba, izkoristili domače igrišče, povedli so z 2:0, toda varovanci Sebastijana Škorca so spet dokazali svoj značaj, se vrnili v igro in zasukali rezultat v svojo korist.

Štajerci so imeli priložnost, da dobijo že prvi niz. Vodili so s 23:21 in 24:22, a po zaslugi blokov in tudi dobrih servisov v odločilnih trenutkih je niz pripadel gostiteljem. S tem so pridobili psihološko prednost, prišli do visoke v prednosti tudi v drugem, toda po izidu 13:7 je ta začela kopneti. Gosti so pri izidu 17:18 prišli do vodstva, toda v končnici storili preveč napak, s tem pa se znašli v zaostanku 0:2.

A predali se niso, za kar je sledila nagrada. Začetni udarci Connorja McConnella, bloki Gregorja Pernuša in Janeza Janža Kržiča so tehtnico nagnili na stran Štajercev, ton v napadu je dajal Rok Bračko. Maribor je zanesljivo dobil tako drugi kot tretji niz, večjih težav pa ni imel niti v “tie breaku”. Po izidu 5:5 so dosegli tri zaporedne točke, dve od njih Bračko, kar je bilo ob zanesljivi igri v napadu v nadaljevanju dovolj za zmago.

Calcit Volley
Calcit Volley Foto: Klemen Brumec

Kamničani pometli s Spartakom

Odbojkarji Calcita Volleyja, najboljše moštvo rednega dela lige, so prvem polfinalu opravičili vlogo favorita in še drugič v sezoni premagali Spartak. Če so na turnirju rednega dela v Komarovu s Slovaki še imeli nekaj težav, saj so zmagali s 3:2, so bili tokrat bolj prepričljivi. Z izjemo začetkov nizov so tekmeca nadigrali, predvsem po zaslugi blokov, ki so tudi zaščitni znak kamniške ekipe. Z njim so dosegli kar 12 točk, pet jih je prispeval Uroš Pavlović.

V prvem nizu so se Slovaki enakovredno borili le do izida 6:6, da bodo niz izgubili, je bolj ali manj postalo jasno, ko so Kamničani z dvema zaporednima blokoma povedli z 19:13. V drugem so se Slovaki upirali nekoliko dlje, do izida 16:17, nato pa po seriji Slovencem dovolili štiri zaporedne točke, po katerih vrnitve ni bilo več. V tretjem je še bilo 13:13, as Luke Lazarja in blok Lazara Bruneta pa sta dokončno končala odpor Spartaka, ki je do konca osvojil le še tri točke.