Po veliki senzaciji Slovenija za polfinale s Češko

Odbojka 13. Sep 202120:42 > 23:03

Slovenski odbojkarji so se pričakovano brez večjih težav uvrstili v četrtfinale EuroVolleyja 2021. V osmini finala so v Ostravi na Češkem s 3:1 v nizih (20, 18, -19, 12) ugnali sosede Hrvate. Za polfinale se bodo v sredo pomerili s Češko, ki je na zadnji tekmi osmine finala senzacionalno izločil olimpijske prvake Francoze.

Slovenski odbojkarji so dvoboj na prvi stopnički izločilnih bojev začeli slabo. Hrvati so povedli s 6:2, a hrvaško opozorilo so Slovenci vzeli resno in se hitro vrnili v igro. Na sedmi točki so bili že skupaj, visok ritem pa so držali tudi v nadaljevanju niza in na koncu gladko osvojili prvi niz s 25:20.

Odličen blok in servis v drugem nizu

Slovenci so bili premočni za nasprotnike tudi v drugem. Hrvate so lovili v bloku, jih rešetali s servisi, prednost pa je le še rasla. Pri 15:8 je slovenski selektor Alberto Giuliani v igro poslal tudi Šketa in Ropreta ter s tem še dodatno povzročil sive lase hrvaškim odbojkarjem. Drugi niz so kapetan Urnaut in druščina dobili še bolj prepričljivo – 25:18. Slovenci so v drugem nizu vknjižili kar pet blokov in dosegli štiri ase.

Slovenski odbojkarji so se četrtič zapored uvrstili v četrtfinale evropskega prvenstva. Foto: CEV
Leo Andrić je skrbel za zastrašujoče začetne udarce. Foto: CEV

Slovenija: prva postava: T. Štern 11, Čebulj 13, Urnaut 9, Vinčić, Pajenk 11, Kozamernik 10, Kovačič (L); rezerve: Šket 3, Štalekar, Ž. Štern, Klobučar (L), Videčnik, Ropret 4, Možič 3

Hrvaška: prva postava: Zhukouski 1, Sedlaček 9, Nikačević 8, Dukić 1, Šestan 9, Andrić 21 (9 asov),  Pervan (L); rezerve: Bakonji, Brčić, Hanžić 2, Mitrašinović, Raić, , Sarčević (L), Zeljković 2

Leo Andrić s servisi ustavil Slovence

Giuliani je v tretji niz vstopil z eno spremembo. Na mestu organizatorja igre je zadržal Ropreta, medtem ko je na korektorsko mesto vrnil Šterna. Hrvati so po zaostanku s 7:10 naredili serijo s 4:0 in prešli celo v vodstvo. Na servisu je zablestel Andrić in zakuhal tretji niz. Izid je bil izenačen do 14:14, ko je as dosegel Pajenk, prednost pa je na dve točki v naslednji akciji povišal Štern (16:14).

Hrvati se niso predajali in držali korak s Slovenci. Pri 19:19 pa je na začetni udarec prišel izjemni Andrić, ki je nanizal pet asov, niz pa je v korist Hrvatov z uspešnim napadom zaključil Sedlaček – 25:19.

Po šoku mirno nadaljevanje in potrditev zmage

Giuliani je tudi četrti niz začel z Ropretom na mestu podajalca, a v tem so Slovenci hitro ušli. Delovali so kar malce jezni po tem, kar se jim je zgodilo v tretjem nizu in pokazali, da je vrag vzel šalo. Hrvati v nadaljevanju niso več nudili pravega odpora, prednost pa je le naraščala. Slovenci so na koncu niz dobili s kar 25:12 in se zanesljivo uvrstili v četrtfinale.

Češki odbojkarji so šokirali Francoze. Foto: CEV

Čehi šokirali olimpijske prvake

Za vstop v polfinale se bodo pomerili s Čehi, ki v prepolni dvorani Ostravar s 3:0 v nizih šokirali olimpijske prvake. Galski petelini so v skupinskem delu nanizali pet zmag, izgubili le en sam niz, sprehod se je pričakoval tudi v osmini finala, a domačini Čehi so olimpijskim prvakom pripravili past in jih po treh nizih poslali domov. Prva dva niza so dobili s 25:22 in 25:19, tretjega pa po pravi drami s 34:32.

Slovenci in Čehi so se na tem prvenstvu že pomerili, na prvi tekmi skupinskega dela so bili Čehi boljši s 3:1 v nizih.

Četrtfinalni dvoboj Slovenije in Češke bo v sredo ob 19. uri.