Kljub vmesnemu zdrsu prepričljiva zmaga nad Bolgari

Odbojka 7. Jul 202218:55 > 20:12 0 komentarjev

Slovenska odbojkarska reprezentanca je na deseti tekmi letošnje izvedbe Lige narodov v Gdansku prišla še do pete zmage. S 3:1 je porazila Bolgarijo in se tako zelo približala uvrstitvi med najboljšo osmerico.

Varovanci selektorja Marka Lebedewa so na drugi tekmi zadnjega turnirja lige narodov upravičili vlogo favoritov in premagali Bolgarijo. Poleg tega pa so pomembno zmago slavili tudi Italijani, ki so proti Iranu slavili s 3:1 v nizih. S tem so Iranci ostali pri 14 točkah in zdaj za osmo Slovenijo zaostajajo za točko. Zmaga v petek ob 17. uri prav proti azijskemu predstavniku bi tako Slovencem že na široko odprla vrata do Bologne, kjer bo zaključni turnir na sporedu med 20. in 24. julijem.

Dvorana Ergo, glavni sodnik: Paul Alexi Szabo (Romunija)
Bolgarija: Karjagin, Čavdarov, Kolev 8, Atanasov 15, Gocev 8, Dimitrov, Saganov 2, Asparuhov 4, Parapunov 7, V. Ivanov, Valčinov, S. Ivanov 1, Petkov, Nikolov 13.
Slovenija: T. Štern 18, Pajenk 9, Kozamernik 8, Gasparini, Košenina, Vinčić, Koncilja, Kovačič, Ž. Štern 2, Videčnik, Ropret 1, Urnaut, Čebulj 14, Možič 14.

Junak današnje zmage nad Bolgarijo je bil Tonček Štern, ki je dosegel 18 točk. Po 14 sta jih dodala Klemen Čebulj in Rok Možič. Z devetimi je bil razpoložen Alen Pajenk, eno manj je dosegel Jan Kozamernik. Pri Bolgarih je bil najučinkovitejši Martin Atanasov (15 točk).

“Za nami je tekma, ki smo jo morali dobiti. Mislim, da smo vanjo dobro vstopili in pokazali, kako moramo igrati. Nato smo se malce sprostili in nasprotniku dovolili, da je prišel do več točk prednosti. Zato smo tudi izgubili drugi niz. Bilo je nekaj naših napak, nismo držali fokusa. Na koncu smo tekmo uspešno pripeljali do konca, kar je bistveno za naš rezultat. Gremo naprej, jutri je nova tekma, nov izziv. Rezultat bo zelo pomemben, nadejam se, da se danes spočijemo in pridemo pripravljeni na nov izziv ter še eno tekmo pripeljemo nam v prid,” je po tekmi dejal Jan Kozamernik.

Z njegovo oceno se je strinjal tudi selektor Lebedew: “Kot pravi kliše, gremo tekmo po tekmo. Včeraj smo igrali, kot smo si želeli, danes pa je bilo težje. Morali smo narediti nekaj sprememb, da smo lahko spočili glavne igralce. Vesel sem, da smo znova osvojili tri točke. Jutri nas čaka Iran, priložnost, da naredimo velik korak k postavljenemu cilju. Zdaj je pred nami počitek in se pripravimo na to veliko tekmo.”

Dober začetek, slabše nadaljevanje …

Prvi niz je bil kljub dobremu začetku Slovencev presenetljivo dolgo časa izenačen. Mlada bolgarska zasedba je vseskozi držala stik z dvakratnimi zaporednimi evropskimi podprvaki in vodila še pri 20:19. Nato je vendarle bolje začel delovati tudi slovenski blok, po odličnem napadu Roka Možiča pa je bilo po treh zaporednih točkah hitro na semaforju 22:20.

Tudi drugi niz je bil od začetka izenačen, ekipi pa sta se vseskozi menjavali v vodstvu. Po bolgarski prednosti za točko, so Slovenci s tremi zaporednimi uspešnimi napadi znova prešli v vodstvo (16:14), a nato popustili in dovolili Bolgarom vodstvo z 20:19. Tudi zaključek niza ni bil na ravni prvega in Bolgari so dvoboj izenačili.

… vrhunski zaključek

Izguba drugega niza je Slovence predramila. Po boljšem začetku so hitro povedli s 5:2, nato povečali prednost (9:4) in si zagotovili mirno končnico ter niz s 25:18 po odličnem udarcu Tončka Šterna. Četrti niz je bil od začetka še izenačen, Slovenci pa so s serijo točk po asu Tončka Šterna povedli s 15:10, po bloku Alena Pajenka pa tudi z 18:11 in dokončno strli odpor tekmecev.

Po petkovem obračunu proti Iranu Slovenijo čaka še zadnja tekma ligaškega dela, v Gdansku bodo izzvali domačine Poljake, ki so na lestvici četrti s sedmimi zmagami in dvema porazoma.