Čigavi so obrazi, ki vas vabijo, da vržete oko na Pariz?

Pariz 2024 25. Jul 20245:00 3 komentarji
FOTO: Profimedia.

Izbrali smo deset najbolj znanih športnikov in športnic letošnjih olimpijskih iger, ki bodo s slovesno otvoritvijo uradno odprte šele v petek, a so se v resnici z nogometnim turnirjem že začele. Čigavi so obrazi, ki vas vabijo, da v teh dneh vržete oko na Pariz?

Julian Alvarez (nogomet, Argentina)

Zvezdnik Manchester Cityja je eden izmed treh nogometašev v olimpijski reprezentanci Argentine, starejših od 23 let, ki jih je v Pariz popeljal Javier Mascherano. Ta v mladi argentinski reprezentanci začenja svojo pot.

24-letni hitronogi napadalec, ki v zadnjih letih dela družbo Lionelu Messiju v napadu Argentine, se očitno ni naveličal nabiranja lovorik v klubskem in reprezentančnem dresu.

Julian Alvarez. FOTO: Profimedia.

Potem ko je končal klubsko sezono, v kateri je s Cityjem spet postal angleški prvak, je takoj odpotoval na južnoameriški pokal v ZDA in tam z Argentinci – po zmagi na južnoameriškem pokalu 2021 in svetovnem prvenstvu 2022 – še tretjič v nizu na velikem prišel do končne zmage.

Prav veliko časa za slavje po novi lovoriki pa ni imel. Nekaj dni po finalni tekmi proti Kolumbiji se je namreč že priključil argentinski olimpijski reprezentanci, ki je medtem prvi nastop v Parizu že zabeležila.

Simone Biles (gimnastika, ZDA)

S kar 37 medaljami z olimpijskih iger in svetovnih prvenstev je 27-letna Američanka že zdaj z naskokom najuspešnejša telovadka v zgodovini.

Simone Biles. FOTO: Profimedia.

Štirikratna olimpijska prvakinja iz Ria de Janeira, kar je pred osmimi leti postala kot najstnica, je v Tokiu pred tremi leti osvojila “le” eno srebrno in eno bronasto medaljo, potem pa zaradi zdravstvenih težav odstopila od tekmovanj.

Zdaj se na največji športni oder vrača v Parizu, kjer bo skušala nadaljevati svoj zlati olimpijski niz in se še bolj zapečatiti v zgodovino ne samo gimnastike, ampak celotnega športa.

Caeleb Dressel (plavanje, ZDA)

27-letni ameriški plavalec s Floride je v Tokiu pred temi leti navdušil s petimi zlatimi olimpijskimi medaljami in bero medalj z največjega športnega dogodka na svetu povišal na sedem. Vse so zlate.

Caeleb Dressel. FOTO: Profimedia.

Kralj sprinta v bazenu je vsega leto po igrah na Japonskem kar sredi svetovnega prvenstva v Budimpešti po dveh zmagah šokiral s sporočilom, da se zaradi psihičnih težav umika iz športa.

Potem se je vseeno vrnil, v Parizu pa se bo vrnil tudi na največja tekmovanja in branil zlato medaljo v dveh od treh posamičnih disciplin, v katerih je zmagal pred tremi leti. Na 50 metrov prosto in 100 metrov delfin. Na 100 metrov prosto se na letošnje olimpijske igre ni uvrstil.

Mondo Duplantis (atletika, Švedska)

Eden glavnih atletskih zvezdnikov, ki je od leta 2020 najvišji mejnik v skoku s palico premaknil s 616 na 624 centimetrov, kolikor je aprila letos skočil na mitingu diamantne lige v Xiamenu na Kitajskem, kar je bil njegov osmi svetovni rekord.

Mondo Duplantis.

Skorajda zagotovo jih bo v prihodnosti še več, v ZDA rojeni atletski zvezdnik, ki nastopa za Švedsko, je namreč star komaj 24 let.

Do zdaj je bil trikrat evropski prvak na prostem in enkrat v dvorani, dvakrat svetovni prvak (in enkrat srebrn) na svetovnih prvenstvih na prostem in dvakrat v dvorani, ob olimpijskem debiju 2021 v Tokiu pa tudi olimpijski prvak.

Bilo bi veliko presenečenje, če letos zlate medalje ne bi osvojil drugič v nizu. Od drugega najboljšega na lestvici najboljših letošnjih izidov na svetu je namreč boljši za kar 24 centimetrov. Vprašanje je le, ali bo v Parizu padel tudi nov svetovni rekord.

Novak Đoković (tenis, Srbija)

Rekorder po številu posamičnih zmag na turnirjih za grand slam – na OP Avstralije, Francije, ZDA in v Wimbledonu jih je zbral kar 24 – bo v Parizu lovil praktično edino zlato medaljo, ki je v tenisu še nima.

Novak Đoković. FOTO: Profimedia.

Potem ko je pred 16 leti v Pekingu ob olimpijskem debiju osvojil bron, na igrah v naslednjih treh nastopih, tako posamično kot v dvojicah, ni več stal na stopničkah.

Letošnja priložnost je verjetno zadnja, glede na to, da je maja dopolnil 37 let.

Naloga ne bo lahka, a na peščenih igriščih Rolanda Garrosa, ki bo gostil teniška olimpijska tekmovanja, je šel v še precej ostrejši konkurenci trikrat že do konca. Nazadnje lani.

LeBron James (košarka, ZDA)

Le nekaj mesecev pred 40. rojstnim dnem bo še četrtič v karieri na olimpijskih igrah nastopil tudi eden najboljših košarkarjev v zgodovini. Najboljši strelec v zgodovini lige NBA, njen štirikratni prvak in štirikratni najkoristnejši igralec sezone. Eden najbolj priljubljenih športnikov na svetu ta hip.

LeBron James. FOTO: Profimedia.

Zvezdnik Los Angeles Lakers seveda cilja na novo zlato medaljo, potem ko je bil prvak že v letih 2008 in 2012, a na igrah pod petimi krogi doživel tudi eno od največjih razočaranj v zgodovini ameriške košarke. Zraven je bil namreč tudi leta 2004, ko so Američani v Atenah doživeli debakel. Igre so končali na tretjem mestu.

Nikola Jokić (košarka, Srbija)

29-letni zvezdnik košarkarske lige NBA, v kateri je bil od leta 2021 trikrat, tudi letos, izbran za najkoristnejšega igralca v ligi, se na olimpijske igre vrača po letu 2016, ko je ob debiju Srbiji pomagal do srebrne medalje.

Takrat kot košarkar, ki niti v svoji reprezentanci ni imel glavne vloge. V Pariz prihaja kot najboljši košarkar na svetu, za katerega rešitve ne najde nobena ekipa na svetu.

Nikola Jokić. FOTO: Profimedia.

Potem ko je pred zadnjimi igrami po bleščečih predstavah v dresu Denver Nuggets odpovedal udejstvovanje v Tokiu, podobno pa se odločil tudi pred lanskoletnim svetovnim prvenstvom in si v srbski javnosti nakopal kup gorja, se je v reprezentanco vrnil. Jasno je, da ga drugo kot nova olimpijska medalja ne bo zadovoljilo. Srbske navijače pa še manj.

Eliud Kipchoge (atletika, Kenija)

39-letnik je v prvi polovici veličastne atletske kariere blestel na stezi – na svetovnih prvenstvih je bil v tekih na 5000 in 10.000 metrov zlat in srebrn, na olimpijskih igrah pa je osvojil srebrno in bronasto medaljo -, potem pa presedlal na cestne teke in zablestel v maratonu.

Zmagovalec olimpijskega maratona je postal leta 2016 v Riu de Janeiru in v Tokiu 2020. V Parizu, 20 let po olimpijskem debiju v Atenah, bo skušal spisati zgodovino in maratonski olimpijski prvak postati še tretjič v nizu.

Eliud Kipchoge. FOTO: Profimedia.

Tekač, ki je pred nekaj leti veliko svetovne pozornosti požel z (uspešnim) lovljenjem prvega maratonskega teka pod dvema urama, a njegov dosežek na Dunaju, kjer je tekel v posebnih pogojih, uradno ni bil priznan kot svetovni rekord.

Je bil pa z rezultatom 2;01:09, ki ga je tekel na berlinskem maratonu 2022, potem vseeno eno leto svetovni rekorder, dokler ga oktobra z 2;00,35 ni prehitel njegov rojak Kelvin Kiptum, ki je februarja letos umrl v tragični prometni nesreči.

Sydney McLaughlin-Levrone (atletika, ZDA)

24-letna Američanka, ki je v nepozabnem finalu zadnjih olimpijskih iger zmagala s svetovnim rekordom v teku na 400 metrov z ovirami in se iz Tokia vrnila z dvema zlatima olimpijskima medaljama (do zmage je pomagala tudi štafeti 4 x 400 metrov), je celotno lanskoletno sezono in s tem tudi svetovno prvenstvo v Budimpešti zaradi poškodbe izpustila.

Sydney McLaughlin Lavrone. FOTO: Profimedia.

Po tako dolgi odsotnosti dvakratne svetovne prvakinje iz Eugena 2022 je v zraku nekaj časa visel vprašaj, kako dobra bo, ko se bo vrnila. Zelo jasen odgovor smo dobili zelo hitro. Najprej v disciplini, ki ni njena paradna. V začetku junija je 400 metrov pretekla v času osebnega rekorda 48,75, kar je bil do pred nekaj dnevi, ko je bolje tekla Jamajčanka Nickisha Pryce, celo najboljši rezultat sezone na svetu, potem pa še konec junija z novim, že njenim petim svetovnim rekordom v teku na 400 metrov z ovirami. Ta je zdaj postavljen pri 50,65.

Če bo na nizkih ovirah zmagala tudi v Parizu, bo postala prva atletinja, ki ji bo na olimpijskih igrah v tej disciplini uspelo kaj takega. Če po rekordih, ki jih uspevajo, mislite, da ji bo lahko, pa se pošteno motite. Močno ji namreč za ovratnik diha fenomenalna Nizozemka Femke Bol, ki je letos tekla evropski rekord 50,95 …

Rafael Nadal (tenis, Španija)

Teniški kralj peska, ki je na peščenih igriščih Roland Garrosa v Parizu osvojil rekordnih 14 posamičnih naslovov, je izpustil nedavni turnir za grand slam v Wimbledonu, da se bo čim bolje pripravil na olimpijske igre. Jasno je, zakaj. Tam želi početi tisto, česar je bil vrsto let vajen – zmagovati.

Rafael Nadal. FOTO: Profimedia.

Na olimpijskih igrah je 22-kratni zmagovalec grand slam turnirjev, ki je celotno lanskoletno sezono izpustil zaradi zdravstvenih težav, že zmagoval. Leta 2008 v Pekingu je olimpijski prvak postal v posamični konkurenci, leta 2016 v Rio de Janeiru pa v dvojicah.

Letos bo nastopil v obeh, posamično in v dvojicah. Veliko več možnosti za izpolnitev cilja stavnice 38-letniku, ki ima eno zadnjih možnosti za uspeh na največjem odru, pripisujejo v dvojicah, kjer bo moči združil s senzacionalnim mladim Carlosom Alcarazom. Ta je v Pariz pripotoval po novi, drugi zaporedni zmagi v Wimbledonu.

Športniki so razvrščeni po abecednem vrstnem redu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje