Peter Slatnar o skakalni pravljici: Gre za zgodovinske reči

Peking 2022 15. Feb 202212:00 > 14:51 1 komentar
Peter Slatnar
Foto: Uroš Skaza

Slovenski smučarski skakalci se od olimpijskih iger v Pekingu poslavljajo s srebrnim odličjem, ki so ga osvojili na ponedeljkovi ekipni tekmi. Kar trije od štirih slovenskih orlov je uspeh doseglo na smučeh Petra Slatnarja, ki ne skriva navdušenja nad nastopi celotne slovenske reprezentance.

Števec slovenskih kolajn je po enajstih dneh olimpijskih iger v Pekingu že pri številki sedem. Za kar štiri so poskrbeli v skakalni reprezentanci, ki je odličja osvojila na posamični tekmi deklet (2) in na mešani (1) ter moški ekipni preizkušnji (1).

“To je nekaj enkratnega. Vsaka kolajna, ki jo osvojimo, ni ne zlata, ne srebrna ali bronasta, temveč diamantna. Ogromno pomenijo za ves slovenski šport. Ne nazadnje tudi lesena Petra Prevca, čeprav je nehvaležna,” je po zaključenih nastopih slovenskih skakalcev in skakalk poudaril Peter Slatnar.

Prekrasen izkupiček

Tudi nekdanji smučarski skakalec in inovator je prispeval pomemben košček v mozaik olimpijskega uspeha slovenskih skakalcev, saj so medalje osvajali na njegovih vezeh, Lovro Kos in Peter ter Cene Prevc pa tudi smučeh.

Slovenski skoki so v Pekingu doživeli zgodovinske mejnike. Foto: Aleš Fevžer/OKS

“Če smo malce požrešni, bi lahko bilo kolajn tudi šest. Možnosti so bile,” v šali pripomni Slatnar in spomni, da je Peter Prevc na srednji napravi za pol točke zgrešil bron, blizu zmagovalnemu odru pa je bil tudi Timi Zajc, ki je na veliki skakalnici po prvi seriji branil tretje mesto.

“Osvojili so štiri fantastične medalje, a tudi če bi jih bilo manj, bi bil še zmeraj zadovoljen. Imamo tako dobro generacijo, da je sposobna mešati štrene v samem vrhu. Prekrasen izkupiček,” je poudaril sogovornik.

Peter dokazal, da je športnik z velikimi začetnicami

Zanimivo, po zaključku intervjuja, ki smo ga z njim opravili decembra, nam je zaupal, da utegne v Pekingu največ pokazati prav najstarejši od bratov Prevc. Njegove napovedi so se izkazale za preroške, saj se 29-letnik v domovino vrača z zlatom in srebrom.

“Peter je star lisjak z ogromno izkušnjami. Na olimpijskih igrah je že osvajal kolajne, zato je lahko predvidel, kaj ga čaka. Poleg tega je ogromen borec in garač. Le zares velika smola bi ga oddaljila od uspeha. V Pekingu so se mu zvezde postavile v vrsto. Osvojil je dve medalji in bil zelo blizu tretji. Če bi imel še malo več sreče in bi skočil pol metra dlje, mu tudi sodniške ocene ne bi prišle do živega,” je povedal, a hitro pristavil, da je javnost vselej težko zadovoljiti.

Peter Prevc ima skupno že štiri kolajne z OI. Foto: Aleš Fevžer/OKS

“Mi, ki tekme spremljamo s kavča, smo požrešni in si vedno želimo še več. A na olimpijske igre pride ogromno število športnikov in vsi z le enim ciljem. Štejejo le odličja! Peter je dokazal, da je športnik z velikimi začetnicami. Postal je eden redkih Slovencev s štirimi medaljami na olimpijskih igrah. Gre za zgodovinske reči.”

Bojazen, da se uspehi ne bi ponovili, odveč

Kako velik dosežek je uspel Slovencem se bo javnost bržkone zavedala šele čez čas. Podobno razmišlja tudi Slatnar, ki pa verjame, da se bodo naši tekmovalci tudi v prihodnosti z olimpijskih preizkušenj še vračali z leskom okoli vratu.

Foto: Anže Malovrh/STA

“Brez vedeževalke se nič ne ve, a verjamem, da so dosežki ponovljivi. V Sloveniji se dobro dela. Imamo dobre pogoje za treninge, čeprav se lahko nekatere države pohvalijo s še boljšimi. Slovenci smo narod talentov, ki nas odlikuje pridnost in vztrajnost. Mladi imajo sedaj idealne vzornike. Ni strahu, da se uspehi ne bi ponovili. Morda ne bo toliko medalj naenkrat, a zadovoljni moramo biti z vsem.”

Nobena novost tako posebna, da bi prinesla očitno razliko

Predvsem na tekmi mešanih ekip so sicer ogromno prahu dvignile diskvalifikacije norveških, japonskih, avstrijskih in nemških tekmovalk, ki so nastopile z neprimernimi kombinezoni. Celotno dogajanje je z zanimanjem pospremil tudi Slatnar in poudaril, da je bilo o tej temi prelitega že toliko črnila, da je škoda izgubljati besede.

“Za tiste, ki uporabljajo neprimerne drese, se sprašujem, kako se počutijo, ko pogledajo svoje medalje, ki so premazana z blatom. Po drugi strani pa si mislim, da morajo imeti kar nekaj med nogami, da z neprimernimi dresi nastopijo in tvegajo diskvalifikacijo.”

Kot je dejal, bi se lahko zgodilo, da bi v Pekingu pod drobnogled vzeli tudi njegovo opremo, ne nazadnje se je prav to zgodilo na zadnji tekmi pred olimpijskimi igrami v Willingenu.

“Tam smo imeli težave, ker je bila naša smučka pod nogo za 0,3 milimetre preširoka. Stefan Horngacher, Alexander Stöckl in še eden od Avstrijcev so se pritožili in protestirali, ker je bil Cene Prevc po uvodni seriji prvi. Napako smo odpravili, a ko smo pozneje vzeli pod drobnogled smučke konkurenčnih znamk, smo ugotovili, da so na nekaterih mestih odstopale še veliko bolj kot naše,” je razkril Slatnar in dodal, da je bil tudi to eden od razlogov, da Slovenci v teh dneh niso nastopali z nekaterimi novostmi, ki so jih zanje pripravljali prav za tekmovanje pod petimi krogi.

Peter Slatnar
Foto: Uroš Skaza

“Čeprav je bila oprema odobrena, pa je bil pritisk tako velik, da bi ta fante povsem dekoncentriral. Preveč bi bilo pritožb, stalno bi bili na kontrolah, kar bi prineslo več škode kot koristi. Ne nazadnje pa je bilo tudi premalo časa, da bi vse novosti preizkusili. Da bi novitete vsiljevali le zato, da bi v glave tekmecev vstavljali črve, pa bi bilo brezpredmetno. Za nameček bi ob tako dobri formi, kot jo kažejo sedaj, lahko kateremu kvečjemu škodili. Nobena novost ni bila tako posebna, da bi prinesla očitno razliko,” je zaključil Slatnar, ki je bil v času tekmovanja vseskozi v stiku z reprezentanco in ji je za uspehe tudi že čestital.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje