Švedi prekinili vladavino Špancev

Reprezentance 30. Jan 202220:00 > 21:01 3 komentarji

Švedska rokometna reprezentanca je nov evropski prvak. V finalu v Budimpešti so s 27:26 ugnali Špance in se veselili že petega naslova evropskega prvaka. Zmago je v zadnji sekundi s sedmih metrov prinesel Niklas Ekberg. Danci so v boju za tretje mesto premagali Francoze s 35:32 po podaljšku.

Španci so v finalu lovili tretji zaporedni naslov evropskega prvaka (zmagali so tako leta 2018 kot tudi dve leti kasneje) in s tem rekord današnjih tekmecev, ki so bili trikrat zapored prvaki Evrope v letih 1998, 2000 in 2002. Odločitev je padla v zadnjih sekundah tekme, celo po izteku rednega dela, ko je Niclas Ekberg izkoristil sedemmetrovko za prvi naslov po 20 letih.

V uvodnih dvajsetih minutah finala, ki se je začel s 15-minutno zamudo, so imeli pobudo Švedi. Na krilih obramb Andreasa Palicke so si nekajkrat priigrali dva gola prednosti, v zaključku prve polovice tekme pa so Španci le vzpostavili ravnotežje in se na odmor podali z najmanjšo možno prednostjo (13:12).

V drugi polovici tekme se je na igrišču odvijal srdit in izenačen boj. Po golih Niclasa Ekberga in Hampusa Wanneja so Skandinavci pobegnili na plus dve (25:23), a se Španci niso predali. V obrambi so strnili svoje vrste, minuto pred koncem izenačili in si priigrali celo napad za zmago, a ga zakockali s tehnično napako, po kateri so izgubili žogo.

Švedi so se dodobra oddolžili za poraz v skupinskem delu, ko so bili Španci v skupini E boljši z 32:28.

Švedska – Španija 27:26 (12:13)

MVM Dome, gledalcev 14.238, sodnika: Schulze in Tonnies (oba Nemčija).

Švedska: Palicka 1, Carlsbogard 2, Darj 1, Ekberg 5, D. Pettersson 2, Wanne 4, F. Pettersson, Claar 2, Pellas, Lagergren 1, Gottfridsson 3, Persson, Thulin, Bergendahl 5, Wallinius, Chrintz 1.

Španija: Perez de Vargas, Corrales, Gurbindo, Pecina, Maqueda 1, Fernandez 4, Sarmiento, Figueras 6, Canellas 1, Casado 1, Gomez 6, Arino, Guardiola 2, Tarrafeta 5, Sanchez-Migallon, Odriozola.

Sedemmetrovke: Švedska 7 (4), Španija 4 (4).

Izključitve: Švedska 6, Španija 8 minut.

Evropska rokometna zveza (EHF) je za najboljšega igralca turnirja razglasila Šveda Jima Gottfridssona, ki je bil MVP tudi na EP na Hrvaškem leta 2018.

Danci bronasti

Za Dance je to prva medalja na evropskih prvenstvih po letu 2014, ko so jih v domačem finalu ugnali prav Francozi. Evropskega prvaka bomo dobili na večerni tekmi med Španijo in Švedsko. Danci so v ponovitvi finala z zadnjih olimpijskih iger vrniki Francozom za poraz. Tokrat so slavili po podaljšku.

Veselje Dancev po zmagi. Foto: Guliverimage

Danci so dvakratni evropski prvaki. Slavili so v letih 2008 in 2012. Letošnji bron je že četrto odličje tega leska. Tretji so bili tudi v letih 2002, 2004 in 2006. V danski reprezentanci sta bila najbolj učinkovita Jacob Holm z 10 in Niclas Kirkelokke s petimi goli, v francoski pa Kentin Mahe z osmimi in Hugo Descat s sedmimi zadetki.

Galski petelini so drugič zapored ostali brez medalje na evropskih prvenstvih. Zadnja je prišla leta 2018, ko so osvojili bron, leta 2014 pa so bili nazadnje evropski prvaki v že omenjeni finalni tekmi proti Danski, ki so jo dobili s kar 41:32.