Velenjčani na derbiju zasenčili Celje in naredili velik korak k naslovu (VIDEO)

Rokomet 10. Mar 202419:13 0 komentarjev

V 19. krogu lige NLB smo v Velenju pospremili največji slovenski rokometni derbi. V borbi za naslov in za prestižni skalp sta se srečala RK Gorenje Velenje in RK Celje Pivovarna Laško. Do pomembne zmage so na koncu prišli gostitelji (32:27).

Že v minutah pred tekmo se je v Rdeči dvorani čutilo, da nas čaka poseben derbi, prava tekma za prestiž. Prvi napad na obračunu, na katerem sta pravico delila najboljša sodnika na svetu David Sok in Bojan Lah, je pripadel Celjanom. Pivovarji so ga zaključili atraktivno, s cepelinom načetega kapetana Žige Mlakarja. Velenjčani so hitro odgovorili in nato tudi vnovčili zgodnjo izključitev Roka Mariča ter povedli z 2:1. Gostje so odgovorili z odlično igro v obrambi, ob vsem pa je odlično dnevno formo napovedal Rok Zaponšek. Na krilih njegovih obramb in fanatične borbenosti so gostje v 10. minuti prek reprezentanta Tadeja Mazeja povedli s 6:3.

Matic Verdinek je v 14. minuti dosegel svoj 1000. gol v velenjskem dresu.

Gostitelji v naslednjih minutah niso popustili in držali priključek, po novi izključitvi Mariča je v 13. minuti tretjič na tekmi zadel Enej Slatinek Jovičić. Sodnika sta takoj na začetku tekme postavila evropski kriterij in se ga odlično držala. Pri domačih je zaradi dveh prekrškov podobno kot Marič že v prvi četrtini tekme dvakrat počival reprezentant Peter Šiško. Navkljub temu so se gostitelji v 14. minuti prek Matica Verdineka vrnili in izid poravnali, legendarni krilni igralec pa je prišel do svojega 1000. zadetka v velenjskem dresu. Na začetku druge polovice prvega polčasa so gostitelji prek Šiška prišli do preobrata in povedli z 9:8, trener gostov Alem Toskić je moral odreagirati z minuto odmora.

Po dobrem začetku Celja so Velenjčani prevzeli pobudo

Tudi po posvetu s trenerjem Celjani niso našli ritma z začetka tekme. Slatinek Jovičić je v 20. minuti poskrbel za prvo vodstvo Velenja z dvema goloma prednosti (12:10). Isti igralec bi lahko že v naslednjem napadu zadel za novo najvišjo prednost, a je ob prodoru zakorakal, kar je na drugi strani izkoristil Mazej. Aktualni prvaki so bili v naletu, imeli tudi napad za izenačenje, a je Janc stresel vratnico. V želji po dvigu energije je nato z minuto odmora odreagiral tudi Zoran Jovičić. Po izključitvi Mazeja so Velenjčani vnovič povedli z dvema zadetkoma prednosti, a hitro zatem tudi sami ostali brez izključenega Predovića. To jih ni vrglo iz ritma, saj so izkoristili napako Celja in prek vratarja Matevža Skoka zatresli prazno mrežo gostov ter prvič na tekmi povedli s tremi goli (14:11). Vajo je takoj za njim ponovil še Urban Pipp in goste pred koncem prvega polčasa spravil v težek položaj. Do odmora je za ose zadel še Predović, Igor Žabić pa je pred zvokom sirene postavil izid polčasa, 17:13 v korist domačih.

Velenjske ose uspešno ‘pikale’ tudi na začetku drugega polčasa

Začetek drugega polčasa je povsem pripadel gostiteljem, ki so 32. minuti povedli z 19:13. Prvi gol za Celje je sicer v tretji minuti nadaljevanja dosegel Mitja Janc. Gostje so v drugi del vstopili z vratarjem Galom Gaberškom, ki je ekspresno prišel do prve obrambe. Ritem Celja je nato znova prekinila izključitev, tokrat Uroša Miličevića. V naslednjih minutah so varovanci Zorana Jovičića v napadu igrali dovolj potrpežljivo in učinkovito, da so ohranjali prednost petih golov, ki jo je šele v 43. minuti načel kapetan Celja Žiga Mlakar (24:20). Domači strateg je v drugem delu v gol poslal kapetana Emirja Taletovića, ob dveh zapravljenih napadih in zadetku Cokana za 24:21 pa je bil Jovičić prisiljen v minuto odmora.

V 48. minuti je bilo zelo vroče na polovici Celja. Pod prekšrkom je padel Tilen Sokolič, ki je prejel udarec v obraz, a se sodnika po ogledu posnetka nista odločila za dodatno kazen. Celjani so v zadnji četrtini tekme pod pritiskom rezultata pričakovano zaigrali na vse ali nič. Dobrih 10 minut pred koncem je za 27:22 zadel Urban Pipp, a se ob tem poškodoval in predčasno končal s tekmo. Ko je Haseljić v 52. minuti zadel za 29:23, je Toskić z drugo minuto odmora na njegovo zahtevo in s pogovorom s svojimi varovanci skušal rešiti tekmo, na kateri je za Celje štela samo zmaga.

Žarek upanja za Celje je posijal v 53. minuti, ko sta sodnika pri Velenjčanih izključila Drobeža in Verdineka. Gostje so po težavah Velenja v napadu hitro krenili v protinapad, a jih je ustavil razpoloženi Taletović, nato pa je z igralcem manj v napadu za 30:24 zadel Slatinek Jovičić. Pivovarji številčne premoči niso znali izkoristiti in ob vstopu v zadnje štiri minute so domači vodili z 31:25 ter mirno nadzirali dogajanje do konca obračun. Po zvoku sirene smo v Rdeči dvorani pospremili veliko slavje.

RK Gorenje Velenje – RK Celje Pivovarna Laško 32:27 (17:13)

RK Gorenje Velenje: Skok, Taletović; Haseljić, Pipp, Velić, Maričić, Drobež, Tatar, Sokolič, Verdinek, Šiško, Jezernik, Tajnik, Slatinek Jovičić, Predović, Hriberšek.
RK Celje Pivovarna Laško: Zaponšek, Gaberšek; Perić, Marguč, Mazej, Cokan, Ćirović, Antonijević, Marić, Janc, Miličević, Korže Lesjak, Malović, Žabić, Mlakar, Rakita.