Portugalci končali slovenske sanje po odličju, Dancem tesen derbi s Švedi

Rokomet 19. Jan 202422:20 > 22:20 3 komentarji
Slovenija Portugalska

Slovenska rokometna reprezentanca je izgubila tudi drugo tekmo glavnega dela evropskega prvenstva. Po Švedski je morala priznati premoč še Portugalski (30:33) in se bo v nadaljevanju prvenstva borila za največ peto mesto.

Po švedski zaušnici v sredo Slovenija tudi po drugi tekmi glavnega dela EP ostaja pri dveh točkah. Tokrat so izbranci Uroša Zormana izgubili proti Portugalski, pri kateri je blestel Martim Costa, ki je prispeval kar 11 golov. V obrambi se je poznala odsotnost obolelega Blaža Blagotinška in poškodovanega Tilna Kodrina, pa čeprav je Kristjan Horžen odigral solidno tekmo. Najbolj razigran med igralci v belih dresih je bil Borut Mačkovšek s sedmimi zadetki.

Slovenci so ostali brez možnosti za preboj v polfinale, v nadaljevanju se bodo borili za največ tretje mesto v skupini, kar prinaša spopad za končno peto mesto na prvenstvu. Naslednji obračun rokometaše s sončne strani Alp čaka v nedeljo, ko bo ob 15.30 igrala z Nizozemsko.

Slovenci so se enkrat vrnili …

Uvod v tekmo je pričakovano minil nekoliko zadržano z obeh strani, saj bi poraz za obe ekipi že pomenil slovo od možnosti za polfinale. Do rezultata 5:5 si nobena ekipa ni uspela priigrati več kot gola prednosti, nato pa so Portugalci stopili na plin in v 17. minuti povedli z 10:6. Slovencem se je ustavilo predvsem v napadu. Toda vrsta Uroša Zormana je odgovorila na podoben način in že šest minut pozneje je bil izid znova izenačen (12:12).

Slovenski rokometaši so začutili priložnost in po hitrem protinapadu Domna Novaka prvič povedli za dva (16:14). Zaključek prvih 30 minut je bil znova zelo izenačen, ob sireni je semafor kazal 18:17 za slovenske tekmece. Martim Costa je za Portugalsko dosegel kar sedem golov, pri naših je bil najboljši Borut Mačkovšek s štirimi.

… drugič pač ne

Začetek drugega polčasa je prinesel preslikavo drugega. Ekipi sta spet igrali gol za gol, Portugalci so bili ves čas korak spredaj. V 40. minuti so spet ušli na dva gola prednosti, ko je Dean Bombač storil prekršek v napadu in namesto izenačenja so tekmeci povedli s 24:22, kmalu zatem pa so to prednost še podvojili (27:23). Čeprav se je slovenska reprezentanca v 54. minuti po zaslugi Nejca Cehteta približala zgolj na gol zaostanka (28:29), pa do novega preobrata ni prišlo. Portugalska je bila v zaključku bolj zbrana in zasluženo prišla do zmage, ki jo ohranja v boju za polfinale (33:30), Slovenija pa boja za odličja ne bo videla.

Danci tesno boljši od Švedov

Po slovensko-portugalskem obračunu je Norveška po preobratu strla Nizozemsko (35:32) in prišla do prvega para točk v skupini II. V večernem terminu smo spremljali pravo poslastico na skandinavskem derbiju med Danci in Švedi, aktualnimi svetovnimi in aktualnimi evropskimi prvaki. V izenačenem obračunu so bili za odtenek boljši prvi, ki so ob koncu prvega in začetku drugega polčasa povedli s štirimi goli prednosti, nato pa minimalno razliko ohranili do konca. Končalo se je z 28:27 za rokometaše iz Hamletove dežele, ki so storili velik korak k prvemu mestu v skupini II. Mathias Gidsel je za Dansko dosegel 10 golov, enega manj je pri Švedih prispeval Hampus Wanne.