Saša Dončić mladim odsvetuje odhod v ZDA

Oče in sin, Luka in Saša Dončić. Foto: Profimedia

Saša Dončić se je ob uradnem prevzemu položaja športnega direktorja Košarkarske zveze Slovenije razgovoril tako o svoji novi vlogi, kot o nekaterih izzivih, ki so pred njim. Eden teh bo zajeziti odhajanje mladih talentov v ZDA. Podal je tudi mnenje glede zasedbe Dallas Mavericks, ki je pred letošnjo sezono doživela precejšnjo prevetritev.

Saša Dončić, ki je po koncu kariere presedlal v trenerske in funkcionarske vode, je nova velika okrepitev Košarkarske zveze Slovenije. Njegovo delo bo presegalo okvirje moške reprezentance, je pojasnil predsednik Matej Erjavec, medtem ko je Dončić uvodoma spregovoril o velikem izzivu, ki ga prinaša nova vloga.

Ker je v članski reprezentanci Slovenije že nekaj let alfa in omega Luka Dončić in tudi zaradi prijateljevanja s predsednikom zveze, je moral 49-letni oče zvezdnika Dallasa odgovarjati tudi na vprašanje glede morebitnega navzkrižja interesov, a kot pravi, drži posel in zasebnost strogo ločena.

“Jaz imam te stvari zelo razčiščene. Ko je posel, je posel, ko so prijateljska in družinska druženja, so prijateljska in družinska druženja. Moram povedati, da ko sem dobil ponudbo, sem najprej vprašal nekaj ljudi iz reprezentance, predvsem mislim na Luko, če se strinjajo. Poklical sem tudi nekaj drugih igralcev. Ko sem bil na preizkusu sem videl, da to dobro funkcionira. Ne želim biti destruktivna oseba, ki bo podirala homogenost reprezentance. To mi ni v interesu, temveč pomagati in okrepiti vez, ki se je razvila v zadnjih letih,” je pojasnil Dončić.

Matej Erjavec, Saša Dončić in Aleš Križnar. Foto: Aleš Fevžer

Velika prednost bodo zagotovo njegova poznanstva in vezi, ki si jih je v košarkarskih krogih pridobil povsod po svetu. To bi skozi njega KZS lahko izkoristil tudi pri razvoju košarkarjev, ki bi se lahko posledično podali na treninge tudi v ZDA.

Delo tako ne bo povezano zgolj s člansko reprezentanco, ker gre za funkcionarsko vlogo, pa na tekmah ne bo sedel na klopi ob strokovnem štabu in igralcih, temveč v prvi vrsti za njimi, je pojasnil Erjavec.

O čem vse je še govoril Saša Dončić?

O tem, kaj bo njegova osnovna naloga:

Osnovna stvar bo spremljanje in poročanje zvezi. Seveda s komunikacijo z vsemi trenerji nižjih selekcij, ker je fizično nemogoče obiskati vse klube in vse igralce. Recimo, da se v Brežicah pojavi dober igralec in ga grem pogledati. Osebno imam tudi dobre povezave po svetu, ta poznanstva bomo poskušali izkoristiti in kakšne ekstra talente poslali tudi čez lužo, če se bo kakšen pojavil.

O usklajevanju dela v Iliriji in na Košarkarski zvezi Slovenije:

Te akcije, vsaj kar se tiče članske košarke, bodo večinoma med premori. Zame je Ilirija mali dojenček, na njo ne gledam kot klub. Vemo v kakšni situaciji smo jo prevzeli, postala je standarden član prve lige, imamo nekaj zelo perspektivnih mladih fantov. Priključil bi še ostale klube, če se pojavi kakšen dober mlajši igralec, da se ga še bolj forsira. Vem pa, da je to lahko reci. V naši članski ekipi imamo tudi igralce rojene leta 2006 in 2007. Mislim, da je to dobra odskočna deska. V dogovoru z zvezo Ilirije ne bom zapustil. Konec koncev, od nečesa moram živeti. V tej funkciji nisem zaradi plače. Jaz imam košarko rad, že nekaj akcij sem bil neuradno zraven. Ta občutek, kakršen je bil v Carigradu in Litvi, se ne more primerjati z nobeno plačo.

O selektorju Aleksandru Sekuliću:

Sekulić je, kot vidim, selektor, ki zna ponuditi priložnost in integrirati mladega igralca v člansko ekipo. Dejstvo je, da nimamo 20 vrhunskih igralcev, prej kot bomo mlade spustili v člansko moštvo, kot enajstega ali dvanajstega igralca ekipe, prej bomo dobili igralce na katere bomo lahko računali v prihodnosti.

O presenetljivi odločitvi talentiranega dvojca Saša Ciani in Jan Vide, ki sta se odločila razvoj nadaljevati v ameriški univerzitetni ligi NCAA:

Tega verjamem, da bo v prihodnosti veliko več. Vemo, da je NCAA začel dobro plačevati. Na žalost današnji fantje prej gledajo na zaslužek kot razvoj. Osebno mislim, da bi bilo za Videta in Cianija bolj pametno, da bi ostala v Evropi in našla klub, kjer bosta igrala in se razvijala. Lahko, da se motim, a za nadpovprečno nadarjenega igralca je bolje, da ostane v Evropi. Tudi to bo ena od naših nalog, da jih poskusimo prepričati. Odpreti moramo komunikacijo s klubi, da bi tam dobili pravo priložnost, ampak mislim, da bo to kar težka naloga, glede na to, kako se stvari odvijajo.

O tem, zakaj ta sistem deluje za Američane:

Ne vem, to je dobro vprašanje. Mislim, da se je prelomnica zgodila z Dirkom Nowitzkim. Je eden prvih evropskih igralcev, pustimo Vlada Divca in Dražena Petrovića, ki je postal zaščitni znak ameriškega kluba. Tukaj se je začela mentaliteta Američanov do evropskih igralcev spreminjati. Ne vem, če je tudi v NCAA že prišla ta mentaliteta. Dvomim. Američani raje forsirajo svoje igralce. Res moraš biti izvenserijski. Ne vem, kdo je iz NCAA nazaj prišel boljši.

O tem, da Vide to sezono igra le osem minut na tekmo:

To je ta velika težava, sploh v tem občutljivem obdobju, ko bi se moral razvijati in igrati, nabirati izkušnje za člansko selekcijo. Tudi teh osem minut je verjetno v delu tekme, ko je že odločena. Dvakrat po tri, štiri minute, ko ne moreš nič pokazati. To je najslabše za mladega igralca.

Igralci iz NCAA med sezono niso na voljo reprezentanci

Matej Erjavec glede možnosti, da bi na reprezentančne akcije prišli tudi igralci iz lige NCAA: “Ni dogovora, praktično je nemogoče. Bolj se bližamo marcu, bolj gost je njihov razpored. Ni možnosti. To smo vedeli že v naprej. Je pa to dilema, tudi za starše. Če pošljejo otroka v NCAA, dobi izobrazbo in nekaj bo zaslužil. Košarkarsko pa vemo, da še nihče ni prišel boljši nazaj, kot je šel tja.”

O letošnji zasedbi Dallas Mavericks:

Začetek Dallasa je, glede na prejšnjo sezono, zelo obetaven. Zdaj sem se vrnil iz Dallasa, ne spomnim se, da bi eno tekmo odigrali kompletni. Imajo precej težav s poškodbami, so pa že pokazali, da če so v polni zasedbi in v formi, lahko premagujejo tudi najboljše in najbolj vroče ekipe v ligi. Ne bo me presenetilo, če bo letošnji Dallas prišel zelo daleč.

O veliki pridobitvi po imenu Dereck Lively:

Ne samo Lively, potrebno je gledati celoto. Grant Williams, čeprav ne izstopa po točkah, potem Derrick Jones, vsa ekipa je sestavljena zelo konkurenčno. Če bodo zdravi in kompletni, lahko naredijo veliko.