Odštevajo se ure do ponedeljkovega zaslišanja Novaka Đokovića na avstralskem sodišču, kjer bodo obravnavali njegovo pritožbo na zavrnitev vize, ki je sprožila burne odzive po vsem svetu. Avstralska vlada je sicer neuspešno poskušala obravnavo preložiti za dva dni, poroča The Guardian.
Sodnik Anthony Kelly je zavrnil zahtevo, ki jo je na sodišče naslovila ministrica za notranje zadeve Karen Andrews, da se zasedanje odloži do srede, 12. januarja. Vnovič bo lahko zahteva za preložitev vložena v ponedeljek, po uvodnih besedah iz Đokovićevega tabora.
Rok za vključitev v žreb parov že v torek
Če bi sodnik ugodil zahtevi, bi se obravnava začela po datumu, do katerega odgovor potrebuje tudi avstralska teniška zveza, da Novaka Đokovića, v primeru ugodne rešitve, morebiti še vključi v žreb za Odprto prvenstvo Avstralije. Rok za potrditev sodelujočih je namreč postavljen na torek, 11. januarja.
Sodnik Kelly je sicer že v četrtek dejal, da bo poskušal ugoditi obema stranema, a sodišče ne bo delovalo pod časovnim pritiskom.
Dvom v resničnost prebolelosti
Iz 13 strani dokumenta, ki ga je v nedeljo vložila avstralska vlada, je sicer mogoče tudi razbrati, da naj vlada Đokoviću ne bi nikdar zatrdila, da bo na podlagi t.i. zdravstvene izjeme lahko vstopil v državo.
Prav tako so izrazili dvom, da je Đoković prebolel virus, poroča Sky. “Ni nikakršne domneve, da je obravnavani prestal akutno bolezen v decembru 2021. Vse, kar je sporočil, je pozitiven test na covid-19,” so zapisali.
Medtem sta dve osebi, katerih vize so šele po uspešnem prehodu meje preklicali, prostovoljno zapustili Avstralijo. Gre za češko igralko Renato Voračovo, ki je brez vize ostala po enem tednu v deželi tam spodaj, ter neimenovanega funkcionarja.
Đoković, z devetimi naslovi tudi najuspešnejši igralec v zgodovini avstralskega grand slama, je v migrantskem hotelu Park v Melbournu zaprt že četrti dan.
Je pa predsednica srbske vlade Ana Brnabić zanj izpogajala vsaj boljše pogoje bivanja. Preselili so ga v drugo sobo in mu odobrili kuharja, ki bo posebej zanj pripravljal hrano brez glutena.
Prav tako so mu avstralske oblasti omogočile dostop do naprav za vadbo, stik s svetom pa ohranja prek nadzorovanega prenosnega računalnika in predplačniškega telefona.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje