Bedene: Sem najboljši Slovenec, ki je kadarkoli igral tenis

Grand Slam 27. Maj 202221:44 > 22:21 4 komentarji
Foto: Yves Herman - Reuters via Guliverimage

Slovenski teniški as Aljaž Bedene se po trtjem krogu od Rolanda Garrosa 2022 poslavlja s porazom proti Novaku Đokoviću. Ljubljančan je strnil vtise po svojem zadnjem tekmovalnem obisku botaničnega vrta v 16. pariškem okrožju.

Bedene je tekmo začel solidno, držal stik do izida 2:2 v prvem nizu, potem pa so začele “deževati” nekoliko bolj prodorne in globoke žoge.

Po izgubljenem prvem nizu je v drugem Srb hitreje pobegnil, si tudi v tretjem hitro ustvaril prednost in tekmo zaključil celo najhitreje od vseh štirih medsebojnih obračunov z Ljubljančanom. Tokrat po uri in 44 minutah. “Proti Novaku je res težko igrati, ima težko žogo, čeprav se tako morda ne zdi. Nisem se najbolje znašel, sem pa vsaj dobro serviral. Imel sem nepričakovano težke noge,” je po dvoboju povedal Aljaž.

Prvi slovenski “lopar” je priznal, da bi moral biti za današnji uspeh vsekakor precej bolj svež in za nameček odigrati precej bolje. Še enkrat je potrdil, da bo po koncu sezone z veliko verjetnostjo končal kariero: “Mislim, da ni niti malo možnosti, da si premislim.”

Pred turnirjem v Lyonu, ki je služil kot zadnja priprava na Roland Garros, je brez kakršnih koli priprav osem dni zapored preležal v postelji s koronavirusom.

O čem je Aljaž Bedene govoril po koncu nastopov v Parizu:

Foto: Guliverimage

O zadnjem pariškem obračunu na največjem stadionu OP Francije:

“Na Rolandu Garrosu sem nekajkrat kar dobro odigral. Pesek je moja najljubša podlaga, vedno sem se veselil turnirja. Da, zaključiti tako, da na Chartrierju proti številki 1 je nekaj najboljšega. Mogoče bi bilo še bolje kakšen krog kasneje (smeh). Vsekakor pričakovanj pred začetkom turnirja nisem imel tako visokih, tako da sem lahko zadovoljen.”

O razliki, v primerjavi z ostalimi igrišči na Rolandu Garrosu:

“Sama perspektiva je drugačna. Mreža je manjša, ker se tu ne igrajo dvojice, igrišče je večje. Na ostalih igriščih ponavadi zadaj še kaj vidiš, tukaj ne. Morda je podlaga za odtenek hitrejša.”

O obžalovanju v karieri:

“Mogoče mi je hudo le zato, ker je ob moji odločitvi za korak naprej v svoji karieri, nastopil covid-19. Ravno takrat sem realno igral tenis, ki sodi med najboljših 20, ali pa vsaj med najboljših 30 na svetu. Nisem imel prav veliko točk za braniti in bi mi ta preboj lahko uspel, potem pa me je to presekalo, zato sem izgubil motivacijo. Mogoče si res delim najboljšo uvrstitev na ATP lestvici (op.a. 43. mesto na ATP lestvici), a sem odigral res veliko turnirjev serije ATP, veliko število Grand Slamov, tako da lahko rečem, da sem kar daleč najboljši Slovenec, ki je kdaj koli igral tenis.”

O projektu s svojim bratom Andražem:

“Gre za velik načrt, o katerem za zdaj še ne bi rad govoril, bi pa rad ostal tudi v tenisu. Zaenkrat nimamo infrastrukture, ki bi lahko pomagala bolj perspektivnim. Upam, da uspemo.

O turnirju, kjer je bil najbliže ATP naslovu:

“Metz. Proti Tsongaju sem imel vodstvo niza in priložnosti za odvzem servisa. Pa tisti polfinale Budimpešte 2018 proti Millmanu. No, ne pozabimo leto pred tem, tudi v Budimpešti, ko sem do finala igral brezhibno, potem pa se mi ja zjutraj pred finalom proti Pouilleu “odprl” prst. Če bi lahko zdaj še enkrat znova začel kariero, bi si že pri 16. letu sestavil ekipo. Bili smo sami s starši, trudili so se po svojih najboljših močeh.”

O perspektivi slovenskega tenisa:

“Če obstaja še kakšen igralec s takim talentom, kot ga posedujem sam, mu je nujno potrebno priskočiti na pomoč. Realno smo po infrastrukturi in znanja desetletja za vsemi večjimi teniškimi državami. Po mojem odhodu imamo še Bora Artnaka, ki je med najboljšo deseterico v mladinski konkurenci, a ga čaka še veliko dela. Pa še to. Kdo mu bo ‘sparing’ partner? To smo lahko potem samo mi. Začeti je potrebno pri infrastrukturi.”

O slovenski zmagovalni mentaliteti:

“Da bi imeli še teniškega Dončića ali Pogačarja oziroma Rogliča? Hm, najprej bi ta igralec potreboval primerne fizične predispozicije, teniški talent. Morda kdo s srbskimi koreninami (smeh), je pa potrebno delati sistematsko od majhnega, marsikaj se mora sestaviti. Kdo ve, morda bo pa čez nekaj let uvrstitev med elitno petdeseterico v našem prostoru preslabo? Vse je možno.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje