Zidanšek: Žoga s forhenda tekmice kot rušilna krogla

Tenis 29. Maj 20227:30 0 komentarjev

Tamara Zidanšek se je lani na Odprtem prvenstvu Francije prebila vse do polfinala, letos pa je svojo pot končala veliko prej — v tretjem krogu jo je izločila enajsta nosilka Jessica Pegula. Američanka je po uri in 27 minutah slavila s 6:1, 7:6 (2).

Zidanškova, ki je imela prav tako kot Pegula povito levo stegensko mišico, je bila v dvoboju proti četrtfinalistki OP Avstralije v zadnjih dveh letih enakovredna zgolj v drugem nizu. V prvem je precej grešila (17 neizsiljenih napak), v prvih štirih igrah pa vknjižila zgolj štiri točke. Velike prednosti Pegula ni več izpustila iz rok.

Taktika je bila Jessici dvigniti žogo

V drugem nizu je bilo bolj tesno, potem ko je slovenska predstavnica strnila vrste po zaostanku z 0:3. Z vse boljšim servisom in manj napakami je izenačila na 3:3 in vseskozi ostajala blizu 28-letnici iz Buffala ter izsilila podaljšano igro.

V njej je Pegula hitro povedla s 3:0. Zidanškova je še znižala na 3:2 in vzpostavila ravnotežje, nato pa so jo tri zaporedne neizsiljene napake oddaljile od možnosti za osvojitev drugega niza. Posledično se je prvič v osmino finala uvrstila Američanka. Kasneje sta imeli s Kajo Juvan še obračun dvojic, ki pa sta ga slovenski predstavnici izgubili.

Kje ste pozabili “backhand” v prvem nizu?

Ni bistvo v “backhandu”, ampak v tem ritmu. Prideš gor, ona (Jessica Pegula, op. p) hitro igra, ona pritiska, lahko bi rekla, da je žoga z njenega forhenda kot rušilna krogla, zelo neugodna tekmica, težko jo je prebrati. Začela sem se počutiti neugodno. Nisem vedela, kako udariti, kako se jo lotiti.

Zdi se mi, da je imela tekmica težave z visokimi žogicami …

Delamo na hitri igri in včasih se ujamem v to zanko, da s puncami, ki to res dobro izvajajo, igram tako, ampak tem tekmicam to v bistvu ustreza.

Kakšna je bila osnovna taktika, kako se lotiti Jessice Pegule?

Dejansko zelo dobro bere igro in dobro razporeja žoge. V osnovi je bil načrt dvigniti višino žoge. Na začetku tega definitivno nisem dobro izvajala. To se ni poznalo zgolj na “backhandu”, ampak tudi na forhendu. Nekako sem iskala ta timing, nato mi je ostalo le to, da sem se borila. Ko sem se začela boriti, sem ji nekaj žog dvignila, pa se ona ni več tako dobro počutila in sem začela dobivati na poziciji.

Verjetno ste opazili drugačen pristop tekmice, ki je na prejšnjem obračunu zapravila devet žogic za zmago. Kaj bi spremenili ob koncu podaljšane igre?

Zaradi spleta igre nisem prav dobro stala na igrišču. Mogoče tudi njena igra ni bila ravno najboljša, da bi lahko dejala, da je bil dober obračun. Šlo je bolj za obračun s poudarkom na preživetju. V tistem trenutku se nisem najbolje počutila. Pa tudi samozavestna nisem bila.

Mislite, da bi vam bolj ustrezalo, če bi odigrali obračun v drugem krogu proti Mayar Sherif?

Ja, ker mi manjka tekem. V preteklosti sem veliko več igrala, letos nisem igrala praktično nič. Tudi te turnirje, ki jih igram, zmagam eno tekmo, nato pa že v drugem ali tretjem krogu takih turnirjev dobim igralko, ki spada med dvajset najboljših na svetu. Sem igrala proti Azarenki, tekma se je odločala v trejem nizu, igrala sem odlično predvsem v prvem, toda na koncu sem pogosto izpadla ravno, ko sem začela dobivati občutek. Predvsem pa v zadnjem obdobju ni ritma tekem in to mi je zmanjkalo, morda bi mi prav obračun proti Mayar Sherif dal malo samozavesti, ko greš na igrišče in zmagaš.

Ste iskali tekmico, ki so bile v podobni situaciji, da bi se pomerili v neke vrste trening tekmi?

Smo iskali tekmice, ki bi lahko igrale, ena izmed možnosti je bila Elise Mertens, ki je prav tako napredovala brez boja, ampak je čakala na dvojice, poleg tega igra na drug dan kot jaz, tako da če bi želela igrati z mano, bi imela naslednji dan že tekmo. Na koncu je zelo težko najti nekoga, s katerim bi odigral trening tekmo. Igrati proti fantom pa enostavno ni isto.