Deževna preizkušnja Oliveiri, grd padec Marqueza

Avtomoto 20. Mar 20228:48 > 10:27 0 komentarjev
Miguel Oliveira (Foto: AP/Joan Monfort/Guliver Images)

Portugalec Miguel Oliveira (KTM) je zmagovalec velike nagrade Indonezije, druge preizkušnje svetovnega prvenstva v razredu motoGP. Sedemindvajsetletnik je za prvo zmago v sezoni ugnal dva Francoza, drugouvrščenega Fabia Quartararoja (Yamaha) ter tretjega Johanna Zarcoja (Ducati).

Potem ko je na uvodni dirki sezone Oliveira v Katarju zabeležil ničlo, je bil tokrat na mokrem asfaltu daleč najbolj prepričljiv. Na 49. dirki v najmočnejšem razredu je zmagal četrtič v karieri, šestič pa je stal na stopničkah.

“Dirka je bila pravi čustveni vrtiljak. Na dežju je zelo težko oceniti, kje je meja. Zadnjih nekaj mesecev ni bilo najlažjih zame, zato je čudovito, da sem se vrnil na vrh,” je dejal Portugalec.

Prva preizkušnja v Indoneziji po 25 letih se je sicer zaradi močnega deževja tik pred dirko začela s 75-minutno zamudo. Najbolje pa je start uspel svetovnemu prvaku Quartararoju. Toda Francoz je na mokrem cestišču v prvi tretjini dirke začel izgubljati stik z najboljšimi, na koncu pa je po boljšem ritmu v zaključku končal na drugem mestu in 21. v karieri stal na odru za zmagovalce.

Na vrhu sta se hitro odpeljala Oliveira in Avstralec Jack Miller (Ducati), 14 krogov pred koncem pa je Portugalec prehitel Avstralca in se odpeljal na varno razdaljo. V boju za zadnjo stopničko na odru za zmagovalce je štiri kroge pred koncem Zarco prehitel Millerja za 11. stopničke v karieri.

Grd padec Marqueza na ogrevanju

Na dirki ni nastopil osemkratni svetovni prvak Marc Marquez. Devetindvajsetletni Španec je na ogrevanju pri hitrosti okoli 180 km/h grdo padel, pristal na rami, a nato sam odkorakal s kraja nesreče. Kljub vsemu je po trdem pristanku deloval omotično. Takoj so ga odpeljali v bližnjo bolnišnico, kjer pa so mu zdravniki zaradi udarca v glavo za nastop na dirki prižgali rdečo luč.

“Sem v redu, malce pretresen, ampak vse je okej,” je za DAZN sporočil 29-letnik iz Cervere.

Marquez je sicer na novem dirkališču v karavani svetovnega prvenstva že pred današnjo nesrečo dvakrat padel v kvalifikacijah, ki jih je sklenil na 15. mestu. Startati pa bi moral s 14., potem ko je kazen treh mest prejel Italijan Franco Morbidelli.

V šibkejših razredih slavila Italijan in Tajec

So pa dirko medtem že odpeljali motociklisti v razredih moto2 in moto3. V najšibkešem razredu je zmagal Italijan Dennis Foggia, (Leopard Racing), drugi je bil Španec Izan Guevara (Gaviota Gasgas Aspar), tretji pa še en Španec Carlos Tatay (CFmoto Racing PrustelGP).

V razredu moto2 je bil najhitrejši Tajec Somkiat Chantra (Idemitsu Honda), za njim pa sta se zvrstila Italijan Celestino Vietti in (Mooney VR46) Španec Aron Canet (Flexbox HP40).