Hrvati sredi Pariza pokorili svetovne prvake

Liga narodov 13. Jun 202221:42 > 23:08 1 komentar
nogomet

Hrvaška nogometna reprezentanca je v četrtem krogu lige narodov dosegla odmevno zmago proti aktualnim svetovnim prvakom Francozom, od katerih je bila v gosteh boljša z 1:0.

Odločilna akcija na tekmi se je zgodila že na začetku, ko je Ibrahima Konate po kotu v kazenskem prostoru zrušil Anteja Budimira, Luka Modrić pa je bil zanesljiv izvajalec z bele točke. Mike Maignan je bil sicer blizu obrambi, a je žoga končala v mreži.

Hrvaška se je z zmago prebila na drugo mesto skupine 1 v ligi A, kjer prvo mesto zasedajo Danci, ki so z 2:0 premagali Avstrijo. Zadela sta Jonas Wind (21.) in Andreas Skov Olsen (37.). Avstrija pravih priložnosti ni imela, Christian Eriksen pa je tik pred koncem zapravil priložnost za še višjo zmago Skandinavcev.

Vrnitev Slovencev v drugem polčasu

Po bledi predstavi v Beogradu so bili Slovenci odločeni, da več pokažejo v Stožicah, a v prvem polčasu je vse kazalo na novo katastrofo. Srbi so povedli že v 8. minuti prek Andrije Živkovića, na odmor pa so šli gostje celo s prednostjo dveh zadetkov. V 35. minuti je zadel še Aleksandar Mitrović.

Boštjan Cesar, ki je še na drugi zaporedni tekmi nadomeščal obolelega selektorja  Matjaža Keka, je ob polčasu naredil kar tri menjave. V igro so namesto Davida Brekala, Mihe Zajca in Žana Celarja so vstopili Jure Balkovec, Domen Črnigoj in Andraž Šporar. Spremembe so padle na plodna tla, saj je Slovenija že do 53. minute že izenačila na 2:2. Znižal je Adam Gnezda Čerin, po izjemni podaji Jasmina Kurtića pa je izenačil Benjamin Šeško. Slovenci so še drugič zapored ostali neporaženi in ostali v igri, da ostanejo v močni ligi B. Imajo le še točko manj od Švedov.

Vsi zadetki s tekme med Slovenijo in Srbijo:

Haaland blestel proti Švedom

Prva tekma skupine B2 lige narodov se je končala po slovenskih željah. Vodilna Norveška je na domačem igrišču s 3:2 premagala Švedsko in se tako oddolžila navijačem za remi s Slovenijo. Švedi tako ostajajo pri eni zmagi, v Ljubljani so bili boljši le od Slovenije, s katero se bodo v nadaljevanju lige merili za obstanek.

Norveški zvezdnik Erling Haaland je dosegel dva gola, enega sicer iz enajstmetrovke, poleg tega pa vpisal še asistenco pri zadetku Alexandra Soerlotha.

Švedi so sicer v zadnjih trenutkih tekmece nekoliko prestrašili, po veliki napaki vratarja Robina Olsna je v sodniškem dodatku Viktor Gyokeres znižal na 2:3, bili potem še nevarni, vendar do izenačenja niso prišli. Prvi gol za Švede je za znižanje na 1:2 dosegel Emil Forsberg.

Slovenija – Srbija 2:2 (0:2)
Gnezda Čerin 48., ŠEško 53.; Živković 8., Mitrović 35.

Liga C

skupina 2:
Severna Irska – Ciper 2:2 (0:1)
McNair 71., Evans 90.+4; Kakoulis 32., 51.

Grčija – Kosovo 2:0 (0:0)
Giakoumakis 71., Mantalos 90.+9

skupina 4:
Severna Makedonija – Gibraltar 4:0 (4:0)
Bardhi 4., Torilla 14./a.g., Miovski 16., Churlinov 31.

Islandija – Izrael 2:2 (1:1)
Thorteinsson 9., Helgason 60.; Gretarsson 35./ag, Peretz 67.

Konec tekme!

75. minuta: Kamere so pokazale, da tekmo med Slovenijo in Srbijo spremlja tudi košarkarski venček: Rašo Nestrerović, Goran Dragić in oče in sin Saša in Luka Dončić.

Za Slovence stiska pesti tudi Dončić:

66. minuta: Selektor Srbije Piksi Stojković je na igrišče poslal vse najboljše. V igri so zdaj tudi Jović, Kostić in Milinković Savić.

61. minuta: Še ena priložnost za Slovenijo. V hitrem protinapadu je do strela prišel Šeško, a tokrat je njegov poskus šel preveč po sredini. Ostalo je pri 2:2.

54. minuta: GOOOL! 2:2! Slovenija je izenačila! V polno je zadel še Benjamin Šeško! Z izjemno podajo se je izkazal Kurtić, Šeško pa je odlično spremljal akcijo, žogo lepo ustavil in v slogu najboljši na svetu zadel za 2:2.

Zadetek Benjamin Šeška:

51. minuta: Velika priložnost za Srbe. Poskušal je Mitrović, a se je izkazal Oblak in ostalo minimalnem zaostanku.

48. minuta: GOOOL! 1:2! Slovenija je izjemno odprla drugi polčas. Šporar je lepo prodrl in lepo podal do Gnezdo Čerina, ki je lepo zadel in poskrbel, da je v Stožicah završalo. Imamo tekmo!

Zadetek Gnezde Čerina:

Začetek drugega polčasa! Boštjan Cesar je opravil kar tri menjave.  V slačilnici so ostali Celar, Zajc in Brekalo, na zelenico pa so pritekli Črnigoj, Šporar in Balkovec. Pri Srbih ena menjava: strelca prvega zadetka Živkovića je zamenjal Radonjić.

Konec prvega polčasa!

35. minuta: GOOOL! 0:2! Srbi so povišali prednost. Najprej je Tadić osmešil Gnezdo Čerina in poslal izjemen predložek v kazenski prostor, kjer je vse preskočil Mitrović in neubranljivo zadel.

Zadetek Mitrovića:

30. minuta: Do lepe priložnosti je prišel mladi Šeško in pogumno streljal. Srbski vratar je imel veliko dela in žogo poslal v kot. Slovenci so zapretili tudi v naslednjih sekundah. Po nespretnem izbijanju Srbov je iz obrata poskušal še Celar, a povsem zgrešil žogo. Ostalo je pri srbskem vodstvu.

18. minuta: Lep proti napad. Kombinirala sta Celar in Šeško, slednji pa se je na koncu žal zapletel in ostalo je brez zaključnega strela.

12. minuta: Veliko sreče za Slovenijo. Po prekršku Kurtića, so imeli Srbi na voljo nov prosti udarec. Izvedel ga je Tadić, ki je na koncu tudi fantastično sprožil, a njegov poskus je za malo zgrešil tarčo. Oblak bi bil brez moči.

8. minut: GOOOL! 0:1! Srbi so hitro povedli. Jana Oblaka je premagal Andrija Živković! Mladenović je preigral Karničnika ter lepo našel Živkovića, ki je brez težav premagal slovenskega vratarja.

Zadetek Živkovića:

6. minuta: Prva nevarna akcija Srbov. Po prostem udarcu in podaji Tadića je povsem sam do strela prišel Mitrović, k sreči pa je z glavo žogo poslal v naročje Oblaka. Slovenci so si lahko oddahnili.

ZAČETEK TEKME V STOŽICAH!

Srbi imajo v Stožicah noro podporo, poslušajte srbsko himno:

V studiu pred tekmo je gostoval legendarni Zlatko Zahović. Na vprašanje, kaj pričakuje od tekme v Stožicah, je odgovoril: “Od mene ne boste slišali negativne, ko je govora o slovenskem nogometu, zato bom rekel zmago.”

Nadomestni selektor Boštjan Cesar, ki na slovenski klopi nadomešča obolelega selektorja Matjaža Keka, je v primerjavi s tekmo v Oslu opravil tri zamenjave. Miho Blažiča, ki je pordečel proti Norveški, menja Jaka Bijol, prav tako kaznovanega Petarja Stojanovića nadomešča Miha Mevlja, namesto Benjamina Verbiča pa bo začel Miha Zajc.

Začetni postavi v Stožicah:

Slovenija: Oblak; Mevlja, Bijol, Brekalo; Sikošek, Kurtić, Gnezda Čerin, Karničnik; Zajc; Celar, Šeško

Srbija: Milinković-Savić; Pavlović, Vejlković, Milenković; Mladenović, Grujić, Maksimović, Živković; Lukić, Tadić; Mitrović

Pred tekmo:

Potem ko je Slovenija uvodoma doma izgubila proti Švedski ter Srbiji in z gostovanja na Norveškem prinesla točko, jo zdaj spet čaka srbska vrsta, ki je bila v Beogradu boljša s kar 4:1.

Slovenski vezist Adam Gnezda Čerin je pred dnevi povedal, da je točka z Norveške pomembna za samozavest. “Spet smo lahko videli, da če gremo na glavo, lahko pridemo do pozitivnega izida. Proti Srbiji moramo pokazati takšno borbenost in imeti nekaj sreče v napadu, potem se lahko stvari obrnejo v našo korist.”