Uspešen zaključek leta: Slovenci ugnali tudi Črno goro

Nogomet 20. Nov 202217:02 0 komentarjev

Slovenska nogometna reprezentanca je z zadetkom Mihe Zajca dobila prijateljski obračun v Stožicah proti Črni gori in tako na najlepši možen način sklenila leto.

Slovenski nogometaši so z 1:0 ugnali Črno goro in tako uspešno zaključili letošnje reprezentančno leto, v katerem so vpisali tri zmage, pet remijev in dva poraza ter se obdržali v ligi B lige narodov. Čeprav so bili Slovenci v Stožicah boljši tekmec na igrišču, pa so do uspeha prišli tudi z obilo sreče, saj tekmecem v prvem polčasu ni bil priznan regularen gol, v drugem pa so zapravili enajstmetrovko.

Selektor Slovenije Matjaž Kek je za še zadnjo reprezentančno preizkušnjo v koledarskem letu v nasprotju z napovedmi napravil minimalne spremembe v začetni enajsterici. V primerjavi s četrtkovo tekmo proti Romuniji je na klop posedel le branilca Jureta Balkovca ter vezista Sandija Lovrića, priložnost od prve minute pa ponudil Gregorju Sikošku in Mihi Zajcu.

Vrhunci s tekme med Slovenijo in Črno goro:

A za razliko od dvoboja v Cluju, ko so Slovenci prvič zapretili že v tretji minuti, je bilo v Stožicah kljub začetni pobudi domačih na priložnost treba čakati nekoliko dlje. V 12. minuti je s približno 17 metrov sprožil Benjamin Verbić, a je vratar Matija Šarkić njegov strel ubranil, le kakšno minuto poprej pa je po predložku Sikoška v kazenskem prostoru Črne gore teatralno padel Andraž Šporar, vendar glavnega sodnika, Avstrijca Christopherja Jaegra, ni prelisičil.

Slovenci so v nadaljevanju povsem zagospodarili na igrišču, bili dominantni na sredini igrišča, a brez pravih idej v napadalni tretjini. Na drugi strani so se gosti vse bolj zapirali, vendar s hitrimi protinapadi skrbeli, da povsem brez dela niso bili niti slovenski branilci.

A zares vroče pred vrati Slovenije je bilo v 28. minuti. Tedaj je predložek z desne strani v kazenski prostor poslal Vukan Savičević, kjer je žoga našla povsem osamljenega Stefana Mugošo. Ta je z glavo že premagal Oblaka, a se je žoga kar dvakrat odbila od vratnice in nato v roke slovenskega vratarja. Čeprav se je zdelo, da je žoga prečkala golovo črto, pa zadetek ob odsotnosti VAR-a ni bil priznan.

Velika priložnost Črne gore:

Tedaj so se oglasili tudi gostujoči navijači, ki so, čeprav so bili v manjšini, znova povsem preglasili domače. Njihovo navijanje je zares prekinil šele protinapad v zaključku prvega polčasa, ko je Benjamin Šeško s skoraj polovice igrišča krenil v kazenski prostor Črne gore, podal do Zajca, vezist Fenerbahčeja pa je nato z atraktivnim strelom s peto vpisal svoj osmi reprezentančni zadetek.

Zadetek Mihe Zajca za vodstvo Slovenije z 1:0:

Motivirano so Slovenci vstopili tudi v drugi polčas. V 51. minuti je prek vrat streljal Sikošek, le dve minuti pozneje pa je po podaji Zajca črnogorskega vratarja nastreljal Šporar. Tehtnica je bila tedaj povsem na strani slovenske vrste, ki je z več kot 60-odstotno posestjo brez večjih težav narekovala ritem.

A bolj kot se je tekma približevala koncu, bolj nervozni so postajali gosti. Četudi je šlo zgolj za prijateljski obračun, so poskrbeli za nemalo grobih prekrškov, v enem od dvobojev pa jo je skupil tudi Petar Stojanović, ki je slabih 20 minut pred zaključkom tekme igrišče zaradi poškodbe zapustil predčasno.

Čeprav je ritem tudi zaradi številnih menjav v nadaljevanju nekoliko padel, pa tekma še zdaleč ni bila odločena. Črnogorci so v zadnjih 10 minutah uprizorili še zadnji juriš na slovenska vrata in bili zelo blizu uspeha. Najprej je s parado zadetek Dušanu Bakiću v 84. minuti preprečil Oblak, le tri minute pozneje pa je po roki Jona Stankovića enajstmetrovko zapravil Stefan Savić, ki je zadel le vratnico in tako poskrbel, da je zmaga ostala doma.

Zapravljena enajstmetrovka Stefana Savića:

Naslednje dolžnosti igralce  Matjaža Keka čakajo marca prihodnje leto, ko se bodo začele kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2024. V teh bodo Slovenci v skupini H igrali proti Danski, Finski, Kazahstanu, Severni Irski in San Marinu.