Avstrijsko smučarsko javnost še naprej pretresa škandal, v katerega je bil vpleten Matthias Mayer. Ob spektaklu v Kitzbühelu je v četrtek na enem od številnih sprejemov v domnevno opitem stanju stopil na mizo, prekini prireditev, vpil in bil vidno agresiven. Kot so pozneje pojasnili pri avstrijski smučarski zvezi, 33-letni Korošec očitno ni premagal zdravstvenih težav, zaradi katerih je decembra 2022 presenetljivo končal kariero. Zdaj so trikratnemu olimpijskemu prvaku v bran stopili nekdanji sotekmovalci.
Matthiasa Mayerja so s prireditve, ki jo je nepričakovano grobo prekinil, saj je še nekaj ur pred incidentom povsem umirjeno sodeloval na okrogli mizi, umaknili šele varnostniki. Prostore hotela Kitzhof je zapustil v spremstvu policije, noč na petek pa je preživel v pridržanju. A bolj kot njegovo početje je prah v Avstriji dvignilo sporočilo avstrijske smučarske zveze.
”Z obžalovanjem moramo ugotoviti, da Matthias Mayer še ni premagal zdravstvenih težav, s katerimi se je že dolgo boril. Kot družina Ski Austria, skupaj z vsemi športniki, sodelavci in partnerji, smo mu vedno dajali podporo. Želimo mu vse dobro in upamo, da se bo lahko čim prej vrnil k svoji strasti, smučanju. Po dogovoru z njegovo družino prosimo za spoštovanje in razumevanje, zato ne moremo posredovati nobenih nadaljnjih informacij,” so zapisali pri ÖSV.
V zapisu je namreč mogoče zaznati udi razloge za doslej skrivnostno upokojitev dolgoletnega reprezentanta. O zdravstvenih težavah, ki niso povezane s kakšno poškodbo, temveč naj bi bile psihološke narave, se namreč v dobrem letu po nenadnem umiku javno ni govorilo.
Ko smučanje postane nepomembno
O aferi, ki je glavna tekma tridnevnega smučarskega praznika na Tirolskem (v soboto bo na sporedu še en smuk, v nedeljo pa slalom), so se razgovorili tudi še vedno aktivni avstrijski smučarji. “Celotno ekipo, sploh tiste, ki smo bili zraven, je celotna situacija zelo prizadela. Tudi mene osebno. Resnično mi je žal zanj,” je medijem razlagal Vincent Kriechmayr. Ni pozabil omeniti, kako zelo človeški je Mayer.
“V očeh nekaterih ljudi zdaj ne bo več dobre slike o njem. A res ne poznam bolj človeške in socialne osebe od Matthiasa. Kaj vse je storil za druge, kolikokrat je doniral sredstva, ne da bi to razlagal javnosti. Nikoli se ni preveč izpostavljal ali želel biti v ospredju. Res mu želim samo najbolje,” je zaključil njegov dolgoletni reprezentančni kolega.
Še dlje je z njim smučal Otmar Striedinger: “Skupaj sva na smučarske tekme hodila še kot otroka. Ko se zgodi kaj takega, ne moreš ostati ravnodušen. Seveda vpliva nate. Takrat se zaveš, kako nepomembno je vijuganje med vratci. Življenje po tem je veliko daljše in veliko bolj pomembno.”
Čeprav razlogi za Mayerjev izpad ostajajo zaviti v tančico skrivnosti in ni povsem jasno, ali je zanje odgovoren tudi alkohol, pa je generalni sekretar ÖSV Christian Scherer v intervjuju za ORF še enkrat zatrdil, da ima nekdanji izvrstni smučar polno podporo krovne avstrijske zveze. “Matthias je dobro, je že na poti okrevanja. Avstrijskemu smučanju je dal tako veliko, da je naša dolžnost, da ga podpiramo tudi po koncu kariere.”
Specialist za velike tekme
Matthias Mayer je v svetovnem pokalu debitiral pred štirinajstimi leti. Čeprav je nastopal tudi v veleslalomu in kombinaciji, pa je glavnino točk osvojil v obeh hitrih disciplinah. Vrsto let je sooblikoval smukaški in superveleslalomski vrh svetovnega pokala, v katerem je zbral kar 45 uvrstitev med najboljšo trojico. Enajstkrat je stopil na najvišjo stopničko.
Veljal pa je tudi za specialista za velika tekmovanja oziroma še bolj konkretno – za olimpijske igre. Nastopil je na treh, na avstrijsko Koroško pa se je vselej vrnil z zlato kolajno. Leta 2014 je v Sočiju postal olimpijski prvak v smuku. Štiri leta pozneje je bil v Pjongčangu najboljši v superveleslalomu. Olimpijsko trilogijo pa je predlani sklenil v Pekingu, in sicer z zlatom v superveleslalomu in bronom v smuku.
Matthias je sicer nadaljeval in nadgradil družinsko smučarsko tradicijo. Njegov oče je namreč Helmut Mayer, izvrstni avstrijski reprezentant, ki je blestel v 80. letih preteklega stoletja. Med drugim je bil olimpijski in svetovni podprvak, edine zmage v svetovnem pokalu pa se je pred 35 leti veselil v Kranjski Gori.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!