Mikaela Shiffrin do veleslalomske krone

Alpsko smučanje 16. Feb 202313:30 > 13:33 0 komentarjev

Američanka Mikaela Shiffrin je v Meribelu postala zmagovalka veleslalomske preizkušnje na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju. Za 12 stotink je ugnala Italijanko Federico Brignone. Slovenki razočarani.

Mikaela Shiffrin je bila tudi pred tekmo prva favoritinja za zlato. Pritisku, ki jo je lani med olimpijskimi igrami večkrat strl, je bila tokrat kos. Vodila je že po prvi vožnji, v finalni pa si je po odličnem začetku privoščila manjšo napako, ko je v spodnjem delu močno podaljšala zavoj in izgubila kar nekaj časa. Vseeno je ob prečkanju ciljne črte videla zeleno številko. Dvanajsti čas druge vožnje je zadoščal za ducat stotink naskoka. Vodilna smučarka skupnega seštevka sezone je na ta način osvojila še svojo sedmo zlato medaljo na svetovnih prvenstvih, prvo v veleslalomu. V Cortini d’Ampezzo pred dvema letoma je bila srebrna, takrat je slavila Lara Gut-Behrami. Švicarka je tokrat pristala na nehvaležnem četrtem mestu, Američanki pa sta na stopničkah družbo delali Federico Brignone in Ragnhild Mowinckel.

“Ne morem verjeti. Že dolgo nisem bila tako zelo živčna. Brez besed sem. Neverjetno,” je po zmagi besede iskala prva zvezdnica smučarske karavane, ki je tudi ob prihodu v cilj delovala zelo čustveno. Sprva je z rokama na obrazu gledala proti semaforju in nato obležala v snegu.

Shiffrin, olimpijska veleslalomska prvakinja iz leta 2018, ki se je med prvenstvom razšla s svojim dolgoletnim trenerjem Mikom Dayem je osvojila svoje 13. odličje na prvenstvih, sedmo zlato. Od leta 2013, ko je nastopila na svojem prvem SP, je z vsakega prinesla vsaj eno medaljo.

Ana Bucik. Foto: Profimedia

Druga po prvi vožnji Francozinja Tessa Worley je bila odlično na progi, a malo po polovici druge proge se ji je zgodila napaka in odstop. Ljubljenka domačega občinstva ostaja pri dveh naslovih svetovne prvakinje v veleslalomu. Ko se je spustila do ciljne arene, ni skrivala razočaranja. Poklapani pa so bili tudi v okrnjenem slovenskem taboru. Ana Bucik, ki je pred dvema letoma veleslalom na SP končala v snegu z odstopom, je po prvi vožnji zasedala 11. mesto z zaostankom 1.39 za Mikaelo Shiffrin, v drugi vožnji pa je povsem odpovedala. Zaostala je za več kot tri sekunde in se uvrstila na končno 25. mesto. Dve mesti za njo je tretji nastop na SP 2023 zaključila Neja Dvornik.

“V prvi vožnji dolgo nisem našla pravega občutka. V drugi sem že pri petih vratih storila napako, potem poskušala popravljati, a so se nizale nove napake. Do konca nisem uspela navezovati zavojev. Škoda. Povsem ponesrečena vožnja. Ne morem biti zadovoljna. Ni pa pravi čas za slabo voljo. Čaka me slalom. To bo nova zgodba,” je veleslalom v pogovoru ta TV Slovenija ocenila Ana Bucik. Z glavo je zmajevala tudi Neja Dvornik: “Ko ti od štarta do cilja ne uspe niti en želeni zavoj, ne moreš biti zadovoljen. To je bila res slaba tekma. Napovedovala sem drugačno.”

Svetovno prvenstvo se bo nadaljevala s petkovim moškim veleslalomom v Courchevelu, ko bo eden od favoritov tudi Žan Kranjec. Dekleta pa bodo znova na delu v soboto, takrat bo na sporedu slalom.