Štajerci letos na Gorenjskem ne vriskajo

Andrej Rečnik. Foto: MaPa

Čeprav je letos za Zlato lisico kranjskogorska izvedba osnovni načrt, pa mila zima organizatorjem ženskih smučarskih tekme svetovnega pokala tudi na Gorenjskem močno otežuje delo. Vodja priprave prog Andrej Rečnik vseeno zagotavlja, da bo podkorenska strmina kakovostno pripravljena na dvojni veleslalomski program, pri tem pa ne skriva želje po vrnitvi tekmovanja v domači Maribor.

Z lanskoletno izjavo o tem, da v Mariboru na prelahek način izgubljajo tekme svetovnega pokala, je nehote dregnil v pohorsko osje gnezdo. Kmalu zatem je Maribor dokončno ostal brez stika s smučarsko elito. Kranjska Gora je letos prvič nosilec ženskih tekem v Sloveniji. Vseeno se je Andrej Rečnik, dolgoletni vodja priprave prog, na Gorenjsko preselil z jasno idejo. “Dobro se zavedam, da je letošnja selitev v Kranjsko Goro eden od predpogojev, če se želimo prihodnje leto pogovarjati o 60. Zlati lisici v Mariboru. Ideja o vrnitvi na Štajersko torej živi. Prepričan sem o tem, da bomo vložil vse moči v ta projekt. A pred tem moramo z veliko zavzetostjo izpeljati tekmi na Gorenjskem,” pravi 65-letni smučarski delavec.

Mariborčani torej vztrajajo, da je selitev v Podkoren, sicer že četrta zapored in skupno enajsta v zgodovini, zgolj začasna. Odgovornim pri slovenski in mednarodni smučarski zvezi bodo predstavili načrt za jubilejno Zlato lisico na Pohorju, ki vključuje novo nadomestno progo v zgornjem delu Pohorja. A trenutno ima več kot 40-članska, ki je združila moči s predstavniki ASK Kranjska Gora, obilico dela na vitranški progi. Tudi v Zgornjesavski dolini namreč zima doslej ni bila kaj prida radodarna.

na Zlato lisico se vračajo gledalci. Foto: Aleš Fevžer

“Vriskamo ravno ne. Vseeno pa je položaj, če upoštevamo razmere v osrednjem delu Evrope, dokaj dober,” pravi Rečnik in dodaja, da je bil spodnji del proge, od slalomskega štarta do cilja, s snegom primerno založen že ob vstopu v novo leto. Več težav pa je v zgornjem delu proge, zato so v ponedeljek in torek s helikopterjem na progo dovažali dodatne količine snega, nato pa ga pod nadzorom vodje tekmovanja Mitje Dragšiča s teptalniki razgrnili in poskušali učvrstiti.   “Vremenska napoved je za konec tedna ugodna. Snežna podlaga bi torej morala biti trda. Seveda, ne govorimo o klasičnem ledu. Je pa v tem trenutku težko natančno napovedovati, kaj nas čaka. Odločali se bomo skorajda iz ure v uro,” pripoveduje nepogrešljivi član organizacijskega orkestra Zlate lisice, prepričan o tem, da bodo morali v zaključnih pripravah uporabiti tudi vodo in sol. Vse v želji, da bi smučarko karavano, v kateri bodo tudi Ana Bucik, Tina Robnik in Neja Dvornik, pričakale kakovostne razmere.

“Na Gorenjskem se počutimo odlično, a ve se, da je Zlata lisica doma v Mariboru,” pravi Rečnik. Foto: MaPa

Pol stoletja z Zlato lisico

Andrej Rečnik, sicer nekdanji smučar in celo jugoslovanski državni prvak v smuku, je z Zlato lisico povezan že več kot 50 let. Leta 1972 je bil namreč kot nadobudni 15-letni smučar priključen ekipi legendarnega trenerja Filipa Gartnerja. Zadolžen je bil za dostavo lopat, motik, veder in drugega orodja iz skladišča na teren. Po letu 1980 se je v celoti predal organizatorski ekipi. Štiri leta pozneje postal vodja priprave veleslalomske proge. To vlogo opravlja še danes – bodisi v Mariboru bodisi v Podkorenu.

Zlata lisica 2023, program

Sobota, 7. 1. 2023

9.30, veleslalom, prva vožnja
12.30, veleslalom, druga vožnja

Nedelja, 8. 1. 2023

9.30, veleslalom, prva vožnja

12.30, veleslalom, druga vožnja

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje