Glavni trener slovenske biatlonske reprezentance Janez Marič si pred sobotnim začetkom sezone želi predvsem zdravja in dobrega uvoda v novi tekmovalni cikel.
Janez Marič je po koncu prejšnje sezone nasledil Nemca Ricca Grossa, s katerim je panoga za biatlon pod okriljem Smučarske zveze Slovenije predčasno prekinila sodelovanje. Marič je že v Nemčevem taboru deloval kot pomočnik, zdaj pa se vrača na položaj glavnega trenerja.
Moško reprezentanco je namreč že vodil v olimpijski sezoni 2021/22. Nato je delo prevzel Gross, Marič pa je ostal v trenerskem štabu kot njegov pomočnik. “Vsekakor sem bil zadržan na začetku. A te fante in dekleta res dobro poznam. Če se je iskalo domačega trenerja, sem bil prva izbira. na koncu smo se kar hitro dogovorili,” je nekdanji biatlonec opisal situacijo glede vrnitve na mesto glavnega trenerja.
Tudi ekipa okoli 49-letnika bo v novi sezoni nekoliko spremenjena. Vlogo pomočnika trenerja bo še naprej opravljal Boštjan Klavžar, vrača pa se priznani strelski trener Ljubo Tomažič, ki je v preteklosti že več let deloval v ekipi. Janez Marič je pred odhodom na Finsko, kjer se bo v Kontiolahtiju v soboto začela sezona svetovnega pokala, optimističen: “Izjemno sem zadovoljen. Z Ljubom Tomažičem sva skupaj delala že pred tremi leti. Zame je bil on vedno trener, ki ve, za kaj se gre pri streljanju. Sem izredno vesel, da je zraven.”
Kljub temu je bilo pri sestavi celotne ekipe nekaj težav: “Iskali smo še četrtega člana servisne ekipe, a ga žal nismo dobili, zato bova z Boštjanom Klavžarjem pomagala tudi tam. To sva sicer počela že prej. Vsi se bomo potrudili po najboljših močeh.”
Pomembno bo predvsem zdravje, ki je reprezentanco v pripravljalnem obdobju precej prizadelo. Jakov Fak je staknil angino, tudi Anamarija Lampič ni bila povsem stoodstotna. “Začeli smo z mesecem majem s kolesarskimi pripravami na Hrvaškem, kjer smo naredili odlično bazo. Vsak teden smo veliko tudi streljali, stopnjevali intenzivnost. Lepo je, če so tekmovalci zdravi, mi te sreče nismo imeli.”
Vseeno Marič pravi: “Moram pa povedati, da so trenutno zaenkrat vsi zdravi, razen Polona Klemenčič je ostala doma. Upajmo, da se nam pridruži na Finskem.”
Zares bo šlo že v soboto
Sezona se torej začne v Kontiolahtiju na Finskem, kjer bosta v soboto, 30. novembra, na sporedu tekmi mešanih dvojic in mešanih štafet. V nedeljo sledita moška in ženska štafetna preizkušnja, posamična sezona pa se za fante začne 3. decembra, za dekleta pa dan kasneje. “Želim si dobrega starta, saj bo potem dobra klima v ekipi in bomo samozavestni, šlo bo lažje naprej. A prva lastovka ne prinese pomladi. Že drugo prizorišče je lahko povsem drugačno.”
V zadnjih mesecih se je veliko govorilo o spremembah tekmovanja. Višji so nagradni skladi, drugačna so pravila glede startnih številk na nekaterih posamičnih tekmah. Marič ostaja previden: “O tem se s tekmovalci ne pogovarjam. Vsak zase najbolje ve, kakšne so nagrade, kakšne so novosti. Zame je pomembno, da so osredotočeni, zdravi in z glavo pri stvari. Da pokažejo svoj najboljši nastop.”
Vrhunec predolimpijske sezone bosta svetovno prvenstvo v švicarskem Lenzerheideju, za Slovence pa gotovo tudi tekme na Pokljuki, ki bodo tokrat šele marca. “Vsekakor sta svetovno prvenstvo in Pokljuka v ospredju. A zame je zelo pomemben start sezone. Veliko se bo vedelo že po prvih dveh tekmah,” dodaja Marič.
Na Pokljuki bosta na sporedu individualni preizkušnji in tekmi s skupinskim startom, ne bo pa sprinta in zasledovalne preizkušnje: “Iskreno, o tem se nikoli ne pogovarjamo. Na vsako tekmo se je potrebno pripraviti. Je pa za Anamarijo Lampič sprint gotovo paradna disciplina, a zakaj ne bi odlično nastopila tudi na ostalih tekmah?”
Marič računa tudi na mlade biatlonce: “Vse te fante poznam že dolgo, absolutno so naredili korak naprej. A ne bi rad govoril preveč. Na koncu pokaže tekma, česa so fantje in dekleta sposobni.”
Koledar svetovnega pokala v biatlonu 2024/25:
30.11.-8.12. Kontiolahti
13.-15.12. Hochfilzen
19.-22.12. Annecy – Le Grand Bornand
9.-12.1. 2025 Oberhof
15.-19.1. Ruhpolding
23.-26.1. Anterselva
12.-23.2. Lenzerheide, svetovno prvenstvo
6.-9.3. Nove Mesto na Morave
13.-16.3. Pokljuka
21.-23.3. Oslo
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje