Švedi izkoristili norveški kolaps, Slovenci daleč od odličij

Biatlon 17. Feb 202418:20 > 18:21 0 komentarjev

Švedska četverica biatloncev Viktor Brandt, Jesper Nelin, Martin Ponsiluoma in Sebastian Samuelsson so svetovni prvaki v štafeti 4 x 7,5 km. Švedi so izkoristili katastrofo zadnjega Norvežana, ki je imel minuto naskoka, a je moral v zadnjem streljanju stoje kar trikrat v kazenski krog. Slovenska zasedba je zasedla 11. mesto.

Slovenska četverica je bila ves čas v lovu na deseterico. Tako Miha Dovžan kot Jakov Fak sta na strelišču vse tarče pokrila s po štirimi dodatnimi streli, drugo polovico preizkušnje pa je Slovenija začela z osmega mesta in zaostankom 48 sekund.

Lovro Planko je z dvema popravama vztrajal med deseterico in Antonu Vidmarju predal kot deveti z dvema minutama in pol zaostanka. Vidmar je imel na strelišču prav tako štiri poprave, a je v boju za deveto mesto s Poljakom in Kazahstancem na koncu potegnil najkrajšo in ciljno črto prečkal kot 11. z zaostankom 3:17,9 minute.

V boju za kolajne sta favorizirani zasedbi Norveške in Francije hitro ponudili priložnost tekmecem s kazenskimi krogi, je pa razliko v lovu na zlato napravil najboljši biatlonec zadnjih sezon Johannes Thingnes Boe. Ta je pred zadnjo predajo nabral 30 sekund naskoka pred Švedsko.

In čeprav je Vetle Sjastad Christiansen imel minuto naskoka pred zadnjim streljanjem stoje, je tam zgrešil kar šestkrat, se trikrat zavrtel v kazenskem krogu in izgubil zlato kolajno. To so izkoristili Švedi in po ničli Samuelssona slavili nenadejano zlato kolajno. Norvežani so za srebro zaostali 11,8 sekunde, Francozi pa za bron 12,8.

V nedeljo bosta na sporedu še preizkušnji s skupinskim startom. Od Slovencev bo nastopil le Fak.

Slovenke hitro izgubile stik

Francoske biatlonke Lou Jeanmonnot, Sophie Chauveau, Justine Braisaz-Bouchet in Julia Simon so zmagovalke štafetne preizkušnje 4 x 6 km na svetovnem prvenstvu v češkem Novem Mestu. Srebro so osvojile Švedinje, bron pa Nemke. Slovenska četverica je po slabšem začetku končala na 13. mestu.

V boju za zmago se je prvim favoritinjam Francozinjam položaj zapletel v drugi predaji, ko je morala Sophie Chauveau kar dvakrat v kazenski krog. V vodstvu so bile dolgo presenetljivo Estonke, a so jih v tretji predaji izkušenejše in boljše zasedbe prehitele.

Takrat je tudi Justine Braisaz-Bouchet naredila razliko, predala zadnji Julii Simon, ta pa je kljub težavam pri streljanju stoje zapečatila peto francosko zlato kolajno v Novem Mestu. Francozinje so sploh prvič postale svetovne prvakinje v tej disciplini.

Švedinje so na koncu zaostale 38,3 sekunde, Nemke pa 1:14,2 minute. Presenetljivo so bile četrte Estonke (+1:40,1), Slovenke pa so končale na 13. mestu z zaostankom 5:36,4 minute.

Lena Repinc je že takoj po prvem streljanju, ko je porabila tri dodatne naboje, izgubila stik z najboljšimi reprezentancami in predala 17. dobro minuto in pol za vodilno Francozinjo. Polona Klemenčič je nato stoje porabila dve popravi in predala kot 14. z zaostankom dveh minut.

Tretja je šla na pot Živa Klemenčič, ki je morala po streljanju stoje v kazenski krog, Anamariji Lampič pa je predala kot 16. s štirimi minutami zaostanka. Lampič je leže popravljala enkrat, stoje pa je morala dvakrat v kazenski krog. V zadnjem krogu je nato prehitela belgijsko tekmico za končno 13. mesto.