Z mladinci do številnih uspehov, kaj pa s člani?

Biatlon 26. Okt 202114:05 1 komentar
Janez Marič še v tekmovalni opremi.

Po slovesu Uroša Velepca po koncu zadnje sezone je moško biatlonsko reprezentanco Slovenije prevzel Janez Marič. Nekdanji uspešni biatlonec, ki je do zdaj vodil mladinsko vrsto, bo že v prvi sezoni člansko ekipo popeljal na olimpijske igre.

Kot zmagovalec tekme za svetovni pokal (20-kilometrska preizkušnja v Östersundu) danes 46-letni Marič odlično pozna razmere v slovenskem biatlonu. Zadnjih pet let je vodil mladinsko ekipo, s katero je osvojil štiri kolajne na mladinskem prvenstvu leta 2019 (Cisar dve zlati, Planko in ekipa srebro). Zadovoljen je z ekipo, ki pod njegovim vodstvom zdaj šteje sedem članov. Stalnim reprezentantom Jakovu Faku, Klemnu Bauerju, Roku Tršanu in Mihi Dovžanu so se pridružili Alex Cisar, Anton Vidmar in Lovro Planko, ki jih je Marič do zdaj vodil. “Ene poznam še kot sotekmovalce, druge pa iz mladinskih vrst, kjer sem začel trenersko delo. Ta skupek starih in mladih je super, tudi klima v reprezentanci je super. Zaenkrat sem super zadovoljen,” pravi prvi mož moške ekipe.

Večino priprav do začetka svetovnega pokala, ki se začne konec novembra na Švedskem, bo ekipa opravila na domači Pokljuki. Do zdaj so trenirali predvsem v Avstriji – v Dachsteinu, Hochfilznu in Ramsauu, kjer so bili tudi na snegu. Poleti pa so več kot pol meseca avgusta preživeli na višinskih pripravah v Franciji. Tekme v Pekingu bodo namreč na nadmorski višini okrog 1700 metrov, zato so bili te treningi zelo pomembni.

Foto: Sloski

V iskanju homogenosti

“Zaenkrat smo vse opravili po zastavljenem programu. Časa ni več veliko, delali pa smo dobro. Mislim, da so fantje dobro pripravljeni. Ampak eno je trening, drugo pa tekma. Upam, da bodo vsi, od prvega do zadnjega, dobre predstave prenesli tudi na tekme,” je dejal Marič. Čeprav so imeli v reprezentanci nekaj težav z zdravjem, zboleli so Fak, Bauer in Vidmar, je s stanjem zadovoljen. Če Pokljuka ne bo ponujala dobrih vremenskih razmer, bodo zaključek pred prvimi tekmovalnimi preizkušnjami preživeli v Obertilliachu ali v Skandinaviji.

V olimpijski sezoni je cilj zgolj en – dober nastop na igrah v Pekingu. A želje sežejo tudi na druga področja: “Pri vsakem posamezniku manjka nekaj drugega. Pri nekaterih boljše streljanje, pri nekaterih boljši tek. Enim več, drugim manj. Tako jaz kot strelski trener se trudiva, da bi to združila v eno celoto. Želim si tudi bolj homogene ekipe, da ne bo zgolj Jakov Fak. Predvsem to mislim v rezultatskem smislu. Da se bomo lahko v pokalu narodov borili za, govorim na pamet, prvo sedmerico.”

Na olimpijskih igrah je nastopil štirikrat, nazadnje v Sočiju 2014.

“Cepljenje je povzročilo še več težav”

Po lanskem svetovnem prvenstvu letos domačih preizkušenj na Rudnem polju ne bo. Pokljuka se po dogovoru znova vrača v koledar prihodnjo sezono. “To ni nobena tragedija. Je pa nekaj razlike v pritisku, tako pri tekmovalcih kot strokovnemu štabu. Doma je vedno lepo biti v ospredju, če pa imaš “zanič” sezono, pa so dobri domači rezultati lahko velik obliž na rano,” velikega poudarka odsotnosti domače tekme ne daje Marič.

Tudi biatlonce je v minulih dveh letih spremljalo veliko omejitev in ukrepov zaradi koronavirusa. Situacija se je s cepljenjem umirila oziroma je bolj nadzorovana, a tekmovalci s puško na ramenih zato niso nič manj obremenjeni. “Zdaj smo še bolj, saj je zaradi cepiv prišlo do delitev. Eni ja, drugi ne … Vemo, da za udeležbo na igrah na Kitajskem moramo biti cepljeni. Res komaj čakam, da se stanje v svetu vrne v predhodnega. Če bi mi kdo takrat dejal, da se bodo stvari tako obrnile, bi mu odvrnil, da ni normalen. Ampak na žalost je tako,” je pogovor za Sportklub zaključil štirikratni udeleženec olimpijskih iger kot tekmovalec. Kmalu ga čaka debi še v vlogi trenerja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje