Lažje je pozabiti uspeh kot neuspeh

Biatlon 15. Okt 202119:00 > 19:03 2 komentarja
Jakov Fak bo edini Slovenec na zasledovanju.

Čeprav ima pri 34 letih v žepu že dve olimpijski kolajni, Jakova Faka v prihajajoči sezoni zanima le eno – osvojitev stopničk na tekmovanju pod petimi krogi v Pekingu. Tja bo celotna biatlonska reprezentanca odpotovala z novim glavnim trenerjem Janezom Maričem, s katerim se Jakov pozna še iz tekmovalnih vrst.

Pred slovenskimi biatlonci je le še zadnji del priprav pred začetkom nove sezone, ob koncu novembra pa jih že čaka prva postaja svetovnega pokala – švedski Östersund. Večino treningov do takrat bodo opravili na domači Pokljuki, kjer pa letos ne bo tekem za svetovni pokal. Glavni cilj celotne reprezentance, sploh pa njenega glavnega aduta Jakova Faka, bodo tako olimpijske igre na Kitajskem.

“Zagotovo grem tja z visokimi cilji, predvsem pa si želim biti do takrat predvsem zdrav in čim bolj fit. Celotno poletje sem treniral zelo kvalitetno, zdaj je treba dobro oddelati še zadnji del priprav. Želja je biti konkurenčen tudi prej, s čimer pridejo dobri rezultati in samozavest. Potem greš na olimpijske igre sproščen,” pravi zmagovalec osmih tekem za svetovni pokal. Dva tedna treningov je zaradi prehlada sicer izgubil, a zdaj je spet v polnem pogonu.

Fotografija s poletne tekme v nemškem Wiesbadnu. Foto: Guliverimage

Večji del poletnih treningov je po dogovoru sicer opravil sam. Fak poudarja, da se z novim trenerjem Maričem, s katerim sta v preteklosti skupaj tekmovala, odlično razume. “Ko sem skupaj z ostalimi, se podredim zastavljenim načrtom. Mislim, da s fanti kar kakovostno delamo. Če so navodila oziroma načrt, da bomo do začetka tekem večino časa preživeli na Rudnem polju, se bom tega držal,” pravi.

Razočaranje zbudi še večjo željo

Na olimpijskih igrah je že dvakrat osvojil olimpijsko kolajno – leta 2010 je še pod hrvaško zastavo v sprintu prišel do brona, leta 2018 v Pjongčangu pa je bil na individualni preizkušnji še za mesto boljši. Tudi na svetovnih prvenstvih je dokazal, da je mož za velike tekme. S teh tekmovanj ima pet kolajn, od teh dve zlati. A v lanski sezoni, ko je SP potekalo v Sloveniji, cilja ni izpolnil. Razočaranje, da je doma ostal brez odličja, ostaja.

“Takšne stvari vedno ostanejo s tabo. Predvsem je lažje narediti dober rezultat in ga pozabiti, kot ‘doseči’ neuspeh in ga pozabiti. Ampak moraš narediti tudi to. V tebi se prebudi neko kljubovanje. Ne želiš, da se to ponovi. Zabičaš si, da se boš odzval bolj kakovostno, če se boš znašel v podobnem položaju.”

Na domačem svetovnem prvenstvu ni prišel do želene kolajne.

Večja družina zanj ni ventil ob slabših rezultatih

Čeprav je imel v minulih sezonah veliko težav z boleznijo, pa se s koronskimi ukrepi ne obremenjuje preveč. Drži se pravil in navodil, vse skupaj pa kot moteč dejavnik skuša le čim bolj odmisliti.

V tem poletju pa je svoje navijače razveselil z novico, da je še tretjič postal oče. “Super je. Tisti, ki poskusi, ve, kako je. Res sem vesel, da je tako,” pravi biatlonec iz Mrkopalj, ki zadnja leta živi v Lescah na Gorenjskem. Na naše vprašanje, če v družini vidi zatočišče ob morebitnem neuspehu, pa je izkušeni strelec in tekač na smučeh v mirnem tonu odgovoril: “Ne, ne bi rekel. Kot odrasli ljudje se moramo znati soočiti tako z uspehi kot z neuspehi in pravilno odreagirati.”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje