Na svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju je nov veleslalomski prvak postal Švicar Marco Odermatt. Ta je v drugi vožnji napadel z drugega mesta. Tudi srebro potuje v Švico, osvojil ga je Loic Meillard. Tretji je bil Avstrijec Marco Schwarz. Žan Kranjec je po tretjem času prve vožnje na polovici druge proge storil napako in tekmo končal na šestem mestu.
Žan Kranjec je imel lepo priložnost za drugo zaporedno kolajno na velikih tekmovanjih. Kot so poudarjali v slovenskem taboru, je imel vse v svojih rokah. S to mislijo se je podal tudi na drugo progo moškega veleslaloma, a še pred vstopom v osrednji del neugodno zajel vratca, izgubil ritem in predvsem nekaj časa. V nadaljevanju se je sicer priganjal, iskal hitro linijo, a njegovi nastavki oziroma vhodi v zavoje niso bili po njegovih željah. Posledično tudi ni bilo pravih navezav, tako da je na koncu ob precejšnjem zaostanku zdrsnil na šesto mesto. Od brona ga je ločilo 54 stotink sekunde.
Izjemni Marco Odermatt
Razpleta so bili sicer najbolj veseli v švicarskem taboru, saj so slavili dvojno zmago. Zmaga Marca Odermatta, ki je na tem prvenstvu dobil že smukaško preizkušnjo, kar je bila njegova prva kolajna na SP, kajpak ni presenetljiva. Navsezadnje je v tej zimi dobil štiri od šestih veleslalomov svetovnega pokala, poleg tega pa je tudi aktualni olimpijski prvak. “Lepo je slaviti pred toliko navijači iz Švice. Zmaga je tudi malce nenadejana, saj sem po prvi vožnji nekoliko zaostajal. Še lepše pa je, da sva na stopničkah dva Švicarja,” je po zlatu dejal Odermatt. 32 stotink sekunde je za njim zaostal srebrni rojak Loic Meillard, tretji pa je bil Marco Schwarz.
“Cilj je bila kolajna. Predvsem glede na formo in rezultate v tej zimi. Prvi nastop je bil dober, vsaj večinoma. V drugem delu pa mi nikakor ni steklo. Tudi brez napake, ki sem jo storil, ne bi bil na stopničkah. Celotna vožnja ni bila dobra. A to je šport,” je po tekmi dejal Kranjec.
Dobro izhodišče, toda ..
Da so bile napoved o boju za kolajno smiselne in upravičene, je Kranjec na trdni snežni podlagi nakazal v prvi vožnji. Kot sedmi je zaključil elitno štartno sedmerico in začel solidno, nato v osrednjih dveh odsekih postavil celo najboljša časa, v spodnjem delu pa je v primerjavi z vodilnim Marcom Schwarzem izgubil skoraj sedem desetink. Po nastopu je priznal, da med smučanjem ni imel izrazitega občutka, vseeno pa je imel na tretjem mestu in predvsem kot zadnji, ki je za vodilnim Avstrijcem zaostajal manj kot sekundo, na voljo ugodno izhodišče. Le-tega pa po večji napaki v zgornjem delu druge proge ni unovčil.
Osamljeni slovenski jezdec
“Zadovoljni moramo biti tudi s šestim mestom. Žan je bil v igri za odličje, a je storil preveč napak. Na tej ravni je treba za kolajno pokazati dve res super dobri vožnji,” je črto pod nastop potegnil trener Klemen Bergant, ki je imel v ognju le eno železo. Potem ko je Štefan Hadalin v četrtek zaradi “slabega psihofizičnega stanja” zapustil prizorišče svetovnega prvenstva, je bil danes Kranjec edini slovenski predstavnik. To je bil že njegov dvanajsti nastop na skupno šestih svetovnih prvenstvih. Debitiral je pred okroglimi desetimi leti v Schladmingu. Takrat se je na 22. mestu zadovoljil z nabiranjem izkušenj. Ob zadnjih nastopih pa je vselej spadal v najožji krog favoritov za kolajne. V Aareju 2019 je bil peti, predlani pa v Cortini d’Ampezo šesti, poleg tega pa je zadnja dva olimpijska veleslaloma končal na drugem (Peking 2022) in četrtem (Pjongčang 2018) mestu.
Še dve dejanji
Z moškim veleslalom je slovenska reprezentanca po ženskem smuku z Ilko Štuhec, ki je bila ob dobrem nastopu žrtev igre štartnih številk in počasnejše proge, “pokurila” še drugo veliko ali vsaj realno priložnost za kolajno na tem svetovnem prvenstvu. Osrednjega tekmovanja smučarske sezone sicer še ni konec. Do nedeljska zaključka bosta namreč na sporedu še oba slaloma. Ženski bo v soboto tudi z Novogoričanko Ano Bucik, ki letos nastopa v elitni sedmerici, potekal v Meribelu, moškega pa bo v nedeljo na drugi strani hriba gostil Courchevel.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!