Kraft novi svetovni prvak, Lanišek odličen 5.

Smučarski skoki 5. Mar 202119:16 0 komentarjev
AP Photo/Matthias Schrader

Avstrijski smučarski skakalec Stefan Kraft je novi svetovni prvak na veliki skakalnici na prvenstvu v Oberstdorfu. V močnem sneženju je srebro osvojil Norvežan Robert Johansson, bron pa domačin Karl Geiger. Najboljši Slovenec je bil Anže Lanišek, ki je v finalu napredoval na peto mesto.

Oberstdorf se je danes ponudil povsem zimsko kuliso in tudi tekma na veliki skakalnici na 53. svetovnem prvenstvu je potekala v močnem sneženju in težkih razmerah za vse skakalce. Žal smo po prvi seriji ostali brez Bora Pavlovčiča, ki je bil po skoku, ki bi ga sicer popeljal v finale, diskvalificiran zaradi neustrezne dolžine smuči. Najboljši naš je bil po prvi seriji Cene Prevc, ki je s 129.5 metri in 125,1 točkami dolgo časa vodil, na koncu pa si je delil 8. mesto z Dawidom Kubackim. Tik za njima je bil s 126.5 metri in 124,6 točkami Anže Lanišek, na 13. mestu je bil Peter Prevc s 126.5 metri in 122,6 točkami.

V vodstvu je bil Stefan Kraft, ki je najboljše skoke kazal že včeraj v kvalifikacijah in v današnji poskusni seriji. Skočil je 132.5 metrov in je zbral 137,8 točk. Drugi je bil Norvežan Robert Johansson s 129.5 metri in 132,1 točkami, tretji pa še en Avstrijec, Daniel Huber s 133.5 metri in 131,7 točkami.

Finalno serijo je za naše odprl najstarejši Prevc, ki je skočil 129.5 metrov, imel je zelo dobre razmere, če ne štejemo sneženja, z 233,5 točkami pa je zasedel končno 16. mesto. Sijajno je nato poneslo Laniška, ki je s 136.5 metri prevzel vodstvo po pristanku, 258,5 točk pa ga je pripeljalo na vrhunsko 5. mesto! Cene je takoj za njim skočil 129.5 metrov z nižjega zaletišča, z 253,2 točkami je bil tretji po pristanku, na koncu pa odličen deveti.

Naslova svetovnega prvaka se je zasluženo razveselil Kraft, ki je v finalu skočil 134 metrov, zbral pa je 276,5 točk. Srebro je osvojil Robert Johansson s 135.5 metri in 272,1 točkami, do brona pa je skočil lokalni matador, šesti po prvi seriji, Karl Geiger s 132 metri v finalu in s skupno 267,4 točkami. Četrti je bil svetovni prvak s srednje skakalnice, Poljak Piotr Zyla z 264,4 točkami.

Skakalci bodo prvenstvo jutri zaključili z ekipno preizkušnjo, ki se bo začela ob 17. uri.