V letošnji sezoni svetovnega pokala smučarskih skokov je nase nekajkrat opozoril tudi ukrajinski tekmovalec Jevgen Marusjak. Njegova krivulja rezultatov se je začela močno obračati navzgor, potem ko je združil moči s slovenskim strokovnjakom Janezom Debelakom.
O Jevgenu Marusjakusmo poročali že predlani, ko je v Planici nastopal na svetovnem prvenstvu v nordijskih disciplinah.
V naslednjih dneh bo skušal 17. mesto iz doline pod Poncami (srednja skakalnica) še izboljšati, pred kratkim pa je naredil obsežen pogovor za ukrajinski portal Champion. Gre za svojevrsten smučarsko-skakalni fenomen, saj 24-letni Marusjak prihaja iz države, ki nima praktično nikakršne skakalne infrastrukture, financiranja je zelo omejeno, poleg tega je Ukrajina še zmeraj v vojnem konfliktu.
Baza v Sloveniji
“Pred skoki sem poskusil marsikaj: nogomet, rokoborbo in namizni tenis. V šoli sem eksperimentiral, potem pa mi je bratranec povedal za smučarske skoke. Ko je šel sošolec nekoč na skakalnico, sem šel z njim, se preizkusil in bilo mi je všeč. Star sem bil 9 let,” je povedal tekmovalec iz vasice Krivorivnija.
Foto: Sportklub
Ukrajina ima sicer le eno skakalnico, pa še ta ima kritično točko pri 90 metrih. Nahaja se v kraju Vorohta pod Karpati, vendar naprava ni primerna za treninge, zato Marusjak po nabiranje forme hodi na Poljsko, ali pa še raje k nam v Slovenijo. Kot glavne vzornike je navedel Kamila Stocha, Stefana Krafta in Halvorja Egnerja Graneruda.
Marusjak je to zimo v svetovnem pokalu osvojil 71 točk, kar ga uvršča na 37. mesto.
Po več letih neuspešnih poskusov preboja je “razsvetljenje” dočakal 29. januarja 2023, ko je na letalnici v Bad Mitterndorfu dosegel nepričakovano 26. mesto in s tem osvojil prve točke za svetovni pokal. Prvič po 13 letih za Ukrajino, hkrati pa ustvaril velik zagon za naprej. Skrivnost uspeha, kot Jevgen sam pravi, je bil nov trener – z njim je namreč resneje začel sodelovati nekdanji slovenski skakalec Janez Debelak. Ta je pred tem vodil izbrano vrsto Kazahstana.
Brat bolj znanega dobitnika dveh olimpijskih kolajn na ZOI 1988 v Calgaryju Matjaža Debelaka je bil najprej pomočnik glavnemu trenerju ukrajinske reprezentance Volodimirju Boščuku, nato pa je poprijel za vajeti in Marusjaka popeljal proti vrhu.
Janez Debelak v času nastopanja na turneji svetovnega pokala; FOTO: Guliverimage
Kot skakalec je sicer Janez Debelak v 80. letih minulega stoletja vknjižil 31 nastopov v svetovnem pokalu, njegov najboljši rezultat pa je sedmo mesto v Saporu (1987), kjer je dopolnil izjemen slovenski oziroma jugoslovanski uspeh. Dvojno zmago sta tedaj slavila Primož Ulaga in Miran Tepeš. Dvakrat je nastopil tudi na svetovnem prvenstvu. Še posebej ja zanimiv pogled v leto 1991, ko je prvenstvo gostil Predazzo. Na ekipni tekmi so bili njegovi sotekmovalci Goran Janus, Primož Ulaga in Franci Petek. V družbi slednjega je Debelak nastopil tudi na posamični tekmi, na kateri je Frenk postal svetovni prvak.
“Mislim, da se za rezultatski preskok lahko zahvalim predvsem trenerju Janezu Debelaku,” pravi Marusjak, ki je po prvencu na Kulmu nato kmalu zmagal v Klingenthalu na tekmi celinskega pokala, zadnje tri sezone pa se občasno uvršča med najboljšo trideseterico tekem svetovnega pokala ter redno dosega uspeh na letalnicah.
Lani je v Planici s skokom, dolgim 228,5 metra, postavil nov osebni rekord, ki je seveda tudi ukrajinski mejnik.
Marusjak se s trenutnim stanjem nikakor ni zadovoljil in že snuje višje cilje. “Moji načrti? Niso veliko drugačni od želja drugih športnikov. Vsak od nas gleda proti olimpijskim igram. Tam želim postati nosilec medalje,” je pogovor za domače medije zaključil Jevgen, ki mu v svetovnem pokalu družbo dela še 31-letni veteran Vitalij Kaliničenko.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje