Mitja Kunc brez dlake na jeziku: Razočaran in prevaran

Alpsko smučanje 27. Sep 202410:05 3 komentarji
Mitja Kunc. Foto: Aleš Fevžer

Mitja Kunc, glavni trener slovenske ženske tehnične vrste, zadolžen predvsem za Ano Bucik Jogan, je pripravam v Argentini pripisal visoko oceno. Precej manj lepih besed pa je ob tem našel za svojega delodajalca, torej vodstvo panoge za alpsko smučanje pod okriljem Smučarske zveze Slovenije.

”Imeli smo vse. Različne terene in raznolike podlage. Tudi količina je bila primerna. Imeli smo dovolj časa, prostora in priložnosti za preizkus opreme. Pod črto, kakovostna širina treningov,” ob iztekajočih se pripravah na Ognjeni zemlji v Ushuaii v Argentini poroča Mitja Kunc. Letos se je na južno poloblo podal kar dvakrat in tako povezal zajetna sklopa treningov, kot tudi večji del ekipe. Izjema je bila le njegova smučarska varovanka Ana Bucik Jogan, ki je premor izkoristila za oddih s soprogom v Braziliji, obenem pa je opravila dodano enoto kondicijske vadbe.

”To bo, kot kaže, postala stalnica. Verjamem, da smo dali ostalim reprezentancam dobro idejo. Slišim, da se že pogovarjajo o tem, kako bodo v prihodnje na južni polobli puščali opremo,” o novem trendu priprav v Južni Ameriki, kamor so se sicer dvakrat podali tudi moška ekipa za hitri disciplini in Ilka Štuhec, razmišlja Kunc, ki se bo, kot tudi Neja Dvornik s trenerjem Denisom Šteharnikom in Nika Tomšič v družbi trenerja Maja Mlakarja, v domovino vrnil v nedeljo.

Do prve tekme v sezoni Ano Bucik Jogan in tekmice loči še 29 dni. Dovolj za zaključno piljenje podrobnosti? ”Imeli smo nekaj primerjav s Francozinjami in Italijankami, kjer smo se lahko prepričali o konkurenčnosti. Veseli tudi interna tekma z Nejo Dvornik. Ano sicer še vedno malce bremenijo tehnične pomanjkljivosti. Potrebuje veliko ponovitev za odpravljanje napak. A sem zadovoljen z napredkom. Trenutno sicer ni v formi. Kar je tudi prav. Upam, da bo prava, ko bo to najbolj pomembno. Zato si želim predvsem dobrih oktobrskih razmer na ledenikih,” pravi Kunc.

Ana Bucik. Foto: Aleš Fevžer

A če je bil njegov glas ob pogovoru o pripravah dokaj veder, pa se je ton spremenil, ko se je dotaknil odnosa z vodstvom panoge za alpsko smučanje. ”Sem zelo razočaran. Med našo ekipo in SZS ni nobene komunikacije. V edinem stiku mi je bilo naročeno, naj pripravim poročilo s prvega trenažnega tabora. To je vse. Kar je, vsaj zame, malce smešno. Vse ostalo sem izvedel prek medijev. Tudi to, da sem bil potrjen za trenerja. Kot tudi to, da sem skupaj s Šteharnikom ‘odgovoren’ za enormen samoprispevek tekmovalk, saj naj bi ‘napihnil’ proračun. Resnica pa je takšna, da bo imela tekmovalka, v primerjavi z lanskim letom, do prve tekme dva tedna manj snežnih priprav,” se je razgovoril 52-letni Korošec.

Ko govori o samoprispevku, ima v mislih vrtoglavih 41.500 evrov, kolikor jih mora za izvajanje programa prispevati Ana Bucik. Enako velja tudi za Nejo Dvornik. ”Novi vodja panoge Matjaž Šarabon je največ vzel prav ženski ekipi. Odstranil je enega trenerja (Marko Vukičević; op. a.), nam je znižal plače, obenem pa ni želel slišati za to, da bi bila v ekipi stalno prisotna tudi fizioterapevtka. Tudi tekmovalki sta se strinjali, da brez tega ne gre. Zato ob sofinanciranju programa namenjata denar za njeno plačo in funkcionalne stroške,” pripoveduje Kunc, ki je bil sicer poleti z eno nogo že na poti iz slovenskega smučanja.

Mitja Kunc se je v slovensko smučanje vrnil decembra. Foto: Aleš Fevžer

Kot pravi, je ostal tudi zaradi obljub o konkurenčnem programu. ”S predsednikom panoge Janezom Bijolom in vodjo Matjažem Šarabonom smo si segli v roke. Pristal sem za znižanje plače, a ob obljubi o primernem proračunu za konkurenčne priprave. Na podlagi tega sem pripravil tudi program, ki je primeren za raven svetovnega pokala. Zato se po tej plati počutim prevaranega,” z ostrino ni skoparil Mitja Kunc, ki se je, kot pravi, tokrat zavestno javno izpostavil. ”Zaposlen sem pri SZS, a nisem želel biti tiho. Upam pa, da se bo to zdaj končalo, saj tudi Ana potrebuje predvsem mir v pripravah na predolimpijsko sezono,” je zaključil nekdanji vrhunski smučar v trenerskih vrstah.

V prvem delu argentinskih priprav se je dekletom za 11 smučarskih dni priključila tudi novopečena slovenska reprezentantka Lila Lapanja, za katero skrbi trener Mladen Bezjak. Za nekoliko drugačen koncept so se odločili v taboru Andreje Slokar, ki je s trenerjem Boštjanom Božičem pod ekvator potovala le enkrat, a za daljše obdobje. Nastopila je tudi na štirih tekmah južnoameriškega pokala, kjer je v slalomu dvakrat odstopila, veleslaloma pa končala na 13. in 19. mestu.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje