Mladi Tsukameka je prihodnost smučarskega skakanja

Smučarski skoki 6. Mar 20245:30 5 komentarjev
Olav Tsukameka Gotehus
Foto: Ostlendsporten/Twitter

Iz Norveške prihaja nenavadna zgodba iz sveta smučarskih skokov. Prihodnost ene izmed dežel, ki veljajo za zibelko tega športa, namreč sloni tudi na Olavu Tsukameki Gotehusu, ki se je pred petnajstimi leti rodil v Južni Afriki.

Afričan na skakalnih smučeh? To se sliši kot zadeva, ki meji na znanstveno fantastiko. A na Norveškem se rojeva prav posebna zgodba, ki bo morda vrata elite skakanja na smučeh odprla 15-letnemu mladeniču, ki je rojen v Južni Afriki.

Olav Tsukameko Gotehus je v teh dneh na sloviti skakalnici v Holmenkollnu postavil osebni rekord, ko je pristal pri 120 metrih. Gre za mladeniča, ki ga je že kot dojenčka posvojil norveški par, v mlajših kategorijah skakanja na smučeh skandinavske države pa se po poročanju norveških medijev brez težav kosa tudi z leto ali dvema starejšimi konkurenti.

Holmenkollen
Sloviti Holmenkollen bo ta konec tedna gostil tekme svetovnega pokala v smučarskih skokih. Foto: Guliverimages

Da gre za velik up norveškega skakanja, potrjujejo tudi besede trenerja Gorma Johanssona, sicer očeta profesionalnega skakalca Roberta Johanssona: “Večkrat sem ga gledal na skakalnici. Nobenega dvoma ni o tem, da gre za zelo talentiranega fanta.”

Zgodbo mladeniča je v svet ponesel norveški portal Ostlendingen.no. Novinarji omenjenega medija so se po skokih na Holmenkollnu tudi pogovarjali z mladim Tsukamekom Gotheusom, ki jim je zaupal svojo izkušnjo na kultni skakalnici.

“Že na parkirišču pred skakalnico sem bil zelo nervozen. Srce mi je podivjalo in spraševal sem se, kako mi bo šlo. Nikoli še nisem čutil večjega vala energije. Na zaletni rampi sem se spraševal, kaj mi je tega treba. A strah je hitro izginil,” je skok podoživel mladenič.

Postati želi navdih za druge ‘eksote’

Tsukameko Gotheus se zaveda, da bo v primeru profesionalne kariere oral ledino temnopoltih smučarjev skakalcev. A je pripravljen na ta izziv.

“Barva kože ne pomeni nič, pomembna sta trening in disciplina. S tem se ne obremenjujem, to je lahko celo pozitivno in navdahne druge ljudi iz eksotičnih regij, da se ukvarjajo z zimskimi športi,” poudarja smučarski skakalec, ki se želi že v prihodnji sezoni preizkusiti tudi na tekmah kontinentalnega pokala.

Eksoti? Da. Popolni novinci? Ne.

Afriško smučanje na smučeh je resda precej abstrakten pojem, a v Alžiriji in Maroku so v preteklosti norveški in francoski priseljenci v tamkajšnjih gorah zgradili nekaj manjših naprav, ki pa danes ne obratujejo več.

Afriški rekord je sicer uradno postavljen pri 50 metrih, pod ta mejnik pa se je v začetku devetdesetih podpisal tekmovalec iz Ugande Dunstan Odeke. V medijih je sicer mogoče zaslediti, da je Odeke, ki se je kalil pod trenerskim vodstvom Poljakov in Čehov, na norveških skakalnicah po lastnih pripovedovanjih skočil celo 87 metrov.

Tsukamekova zgodba sicer spominja na tisto Alexandra Yigermala Roeshola Johnsona, potomca Etiopijcev, ki je v nižjih kategorijah skakal za Norveško. Johnson je osebni rekord postavil celo pri 140 metrih, a se ni uspel prebiti v državne selekcije skakalne reprezentance, zato je pred dvema letoma ta šport opustil. V francoski reprezentanci pa se denimo kali 17-letni Matheo Vernier, potomec staršev iz Malija, ki že nastopa tudi v pokalu FIS in je lani februarja tekmoval tudi na tekmah alpskega pokala v Kranju.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje