Klemen Bergant, glavni trener moške smučarske ekipe za tehnični disciplini, o boju Žana Kranjca za veleslalomsko kolajno svetovnega pokala, (ne)premagljivosti Marca Odermatta, upokojitvi Štefana Hadalina in negotovi prihodnosti.
Pred dnevi sta minili dve leti od srebrne olimpijske kolajne Žana Kranjca. Ta tudi v novi sezoni ohranja stik z najožjim veleslalomskih vrhom in je v tem pogledu edini slovenski alpski smučar na tako visoki ravni. Vnovič je potrdil tudi, da gre za najboljšega slovenskega veleslalomista vseh časov. Njegov trener Klemen Bergant pravi, da kaže najboljše predstave v karieri, v isti sapi pa dodaja, da bo moral kakovost potrditi tudi v prihodnjih štirih tednih. Ob tem se zaveda, da ima pred seboj z naskokom najbolj dominantnega veleslalomista zadnjih let. Pogovor o Kranjcu in Marcu Odermattu pa je ponudil tudi iztočnico za vpogled v slovensko smučarsko zaledje.
Žan Kranjec drži tretje mesto v veleslalomskem seštevku svetovnega pokala. A do konca sezone je še kar pet veleslalomov …
Po koncu nedavne prve vožnje tekme v Banskem so se veleslalomisti znašli komaj na polovici sezone. Toda vedeli smo, kaj nas čaka. Veseli, da Žan trenutno kaže svoje najboljše smučanje v karieri. To je potrdil tudi na zadnjih treningih v Kranjski Gori. Vnovič pa bi osvetlil njegovo zadnjo predstavo. Podlaga v zgornjem delu proge mu nikakor ni odgovarjala. Na izrazito suhem in agresivnem snegu še ni povsem domač. Pa se je vseeno dobro znašel.
Pred leti ste dejali, da Žanova optimalna predstava zadošča za zmago, ne glede na predstave tekmecev. Kaj pa letos?
Na to vožnjo še čakamo. Sicer pa bi dejal, da Žan ni tekmovalec za vsak dan. Je pa za večino dni.
V mislih smo imeli Marca Odermatta, ki v tej zimi še ne pozna veleslalomskega poraza. Dobil je, če prištejemo še zadnji del pretekle sezone, devet zaporednih tekem. Zdi se, da je za Kranjca kot izrazitega veleslalomista trši oreh, kot pa je bil to pred leti Marcel Hirscher.
Obdobja je seveda med seboj težko primerjati. Odermatt? Povsod je v ospredju. Strmina, položnejši deli, takšna postavitev, drugačna postavitev … Po moji oceni je potencialno ranljiv le prvi dan v Alta Badii in Schladmingu.
Pooseblja celosten smučarski paket. Kaj pa ga obdaja?
Najboljši smučarji trenirajo na zelo podoben način. Tudi tereni so podobni ali celo isti. Razlike nastajajo pri osnovah, torej pri tistem, kar je smučar prinesel na svet. V tem pogledu je tudi Žan nekaj posebnega. Če ne bi bil, se ne bi toliko let vozil med najboljše. V tem trenutku je prvokategornik z najdaljšim stažem. Na vprašanje o Odermattu pa bi odgovoril na nekoliko drugačen način. Na uho mi je prišla informacija o tem, da njegov pokrovitelj in partner Red Bull že vrsto let testira vse svoje športnike. Smučarje, kolesarje, ekstremne športnike …. Obstaja tako imenovana baterija testov, ki vključujejo vse. Od poligona, preko ravnotežja, VO2 max testa in vse do psiholoških preizkusov. Po mojih informacijah je imel Marco Odermatt najboljše rezultate v zgodovini meritev. To pomeni, da je švicarska reprezentanca v roke dobila najboljšega športnika.
Mnogi pogrešajo pravo zimo. Imate zaradi tega veliko težav pri organizaciji treningov?
Niti ne. Ker imamo majhno število tekmovalcev, se zlahka priključimo drugim. Vzpostavili smo dobro sodelovanje. Zato v tem obdobju nismo imeli težav. Se pa ob tem spominjam leta 2000, ko smo imeli enajst zelo dobrih tekmovalcev. Tista ekipa ni mogla trenirati na eni progi. Ne predstavljam si, kako bi delovali danes.
No, če smo malce zbadljivi, bi vam odgovorili, da bi bil kakšen dodaten slovenski reprezentant vendarle dobrodošel …
Da, da … Imate prav. Nekako bi se znašli. Z veseljem bi se soočili z drugačno logistiko.
V vaši ekipi je zdaj poleg Žana Kranjca le še Tijan Marovt. Kakšne misli so vas prevevale ob upokojitvi Štefana Hadalina?
Nisem novinec med trenerji. A ko sem začel delati s Kranjcem in Hadalinom, sem to sprejel kot velikanski izziv. Gre za dva popolnoma različna tekmovalca, dve različni osebnosti. Dobro sta se znašla. Drug drugemu sta veliko pomagala. Hadalin? Ni mi bilo vseeno, ko dobrega smučanja ni zmogel prenesti na tekme. Njegovo odločitev gre spoštovati. Ob tem pa bi dejal, da je mlad moški. Pred njim je še velik del življenja. Želim mu, da se dobro znajde. Tudi na novih področjih. Če bo vsaj približno tako uspešen, kot v smučanju, bo lahko zadovoljen. Vendarle je bil eden boljših slovenskih smučarjev.
Nekako ne moremo mimo dejstva, da slovenski slalom umira na obroke. Veliko vprašanje je tudi, kaj sledi Kranjcu v veleslalomu. Baza je ozka, dotok mladih tekmovalcev vse šibkejši … Težava je pripoznana. Kaj pa rešitve?
Ustvariti je treba okolje, ki bo omogočilo, da se bodo v smučanje vključevali športni talenti. Nato pa je treba z njimi dobro delati. Zame ni rešitev umetna reprezentanca, če nimamo pravih tekmovalcev.
Torej …
Če za alpsko smučanje v Sloveniji ne bo finančno vzdržnega okolja, za otroke in starše, potem se položaj ne bo nikoli povsem popravil. V naš šport namreč težko prejemamo prave športne talente. Iz slabega materiala pač ni mogoče narediti zlata. Potrebujemo torej pravo okolje, začenši s poligoni. Dokler tega ne bo, bomo na vsake toliko časa dočakali smučarja, ki malce odskoči in je v svoji generaciji konkurenčen najboljšim na svetu. Takšen je Miha Oserban. V smučarskem svetu vsi trenirajo 100-odstotno in v najboljših pogojih. Razlika nastane pri človeškem faktorju, torej v kakovosti posameznika, ki naredi zadnji preskok.
Kratkoročnih rešitev za krpanje vrzeli ni?
Odgovor na to temo je zelo kompleksen. Res je. A to so dejstva. Tudi starši otrok morajo videti vizijo. Med drugim tudi to, da zanje ne bo treba finančno skrbeti do dvajsetega leta. Videti morajo tudi sistem z dobrimi trenerji. Finančno vzdržno okolje in strokovno delo morata biti glavni smernici, tudi z zgodnejšo selekcijo in finančno pomočjo. Ob tem bi se vrnil do Marca Odermatta. Kaj je uspelo Švicarjem? Eden največjih talentov v zgodovini športa se je odločil, da bo alpski smučar.
Koga torej lahko pričakujemo na štartu pokala Vitranc?
O tem se bomo še odločili. Na voljo imamo šest mest za vsako tekmo. Jasno pa je, da morajo biti smučar vsaj med najboljši 350 na FIS lestvici. Zanesljivo bo priložnost dobil kakšen mlad smučar, denimo Oserban.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!