Na pragu nove sezone svetovnega pokala v alpskem smučanju, ki se bo ob koncu tedna začela s tradicionalnim dvojnim veleslalomskih programom v Söldnu, smo preverili, kako močan je bil letos poletni veter sprememb. Obenem pa izpostavljamo ključna vprašanja in odgovore olimpijske zime 2021/22.
Skorajda stereotipna podoba Söldna napoveduje skorajšnji začetek nove sezone. Dolina Ötz je ujeta v klasične jesenske barve, 12-kilometrski vzpon do vznožja vse bolj načetega ledenika Rettenbach, ki kaže ranljivost ob globalnem segrevanju, pa najboljše alpske smučarje in smučarke popelje v zimo. Pripravljalnega obdobja in pogostih poletnih skrivalnic je konec.
S sobotnim ženskim veleslalomom se bodo po prve točke podale smučarke, med katerimi bodo tudi Meta Hrovat, Tina Robnik, Ana Bucik, Andreja Slokar in Neja Dvornik. Dan zatem bo tradicionalno prizorišče sezonske premiere gostilo še moški veleslalom. Tudi z Žanom Kranjcem in Štefanom Hadalinom.
Čeprav je vzdušje v smučarski karavani precej bolj sproščeno kot pred letom, ko so koronske razmere poskrbele za skorajda laboratorijske pogoje, obenem pa se bodo na tekme svetovnega pokala v večji meri vrnili tudi gledalci, pa ”beli cirkus” ostaja vpet v stroge covidne pogoje. Obvezni del ”opreme” ostaja koronski potni list, nekaj prizorišč, med njimi tudi Lake Louise in Peking, kjer bodo na sporedu olimpijske igre, pa zahteva obvezno cepljenje.
In medtem ko ukrepi, ki so povezani z novim koronavirusom, (p)ostajajo del vsakdana, pa se je v smučarskem svetu v zadnjih mesecih zgodilo marsikaj. Podoba smučarske karavane se je spremenila. Ključne spremembe in obraze, na katere velja biti pozoren, vam ponujamo v spodnjih vrsticah.
Katere spremembe prinaša nova sezona?
Letošnji koledar sledi pravilu 18:18. To pomeni, da je število tekem v hitrih in tehničnih disciplinah izenačeno. Moški program ponuja 11 smukov, 7 superveleslalomov, 8 veleslalomov in 10 slalomov. Pri dekletih je razporeditev še bolj enakomerna – po 9 smukov, superveleslalomov, veleslalomov in slalomov. Ostale spremembe, ki jih postopoma uvaja FIS, so povezane z opremo, varnostjo in dvigovanjem ravni atraktivnosti. Za kar nekaj sprememb so poskrbeli tudi opremljevalci.
Kakšna je usoda kombinacije?
Paralelna tekma je preživela. Kombinaciji, ki jo je vodstvo svetovnega pokala z različnimi modifikacijami poskušalo ohranjati pri življenju, pa so, zdaj očitno dokončno, štete ure. Tudi letos koledar SP ne predvideva kombinacijske tekme, je pa ”križanec” med smukom in slalomom uvrščen v program olimpijskih iger. Tam bo na sporedu tudi ekipna tekma.
Kdo brani velika globusa?
Že drugo zaporedno sezono se v vlogah branilcev naslova najboljšega smučarja in smučarke predstavljata novinca. Pri dekletih je prvi veliki globus za Slovaško osvojila Petra Vlhova, v moški konkurenci pa je bil najboljši Alexis Pinturault. Oba tudi letos spadata v najožji krog favoritov.
Kdo so favoriti?
Pinturault, ki je bil pred skupno zmago po dvakrat drugi in tretji, bo imel širok nabor tekmecev. Po lanskem polomu na vnovičen dvig računa Henrik Kristoffersen. Že lani se je kot predstavnik nove generacije izkazal Švicar Marco Odermatt, iz ozadja pa bodo svojega kandidata poskušali ponuditi še Avstrijci. Pri dekletih čaka Vlhovo še težje delo, saj imajo svoje načrte tudi Mikaela Shiffrin, Lara Gut Behrami, Marta Bassino …
Vrhunci zime?
Sezona se bo začela v Söldnu in končala v Meribelu. Vmesno obdobje ponuja klasična prizorišča. Nesporni vrhunec zime pa bodo olimpijske igre v Pekingu, ki bodo potekale med 4. in 20. februarjem. Kitajska prestolnica bo s tem postala prvo prizorišče tako poletnih kot tudi zimskih olimpijskih iger.
Kdaj bo smučarska karavana gostovala v Sloveniji?
Del tekmovalne zime ostajata tudi Pokal Vitranc in Zlata lisica. Mariborčani upajo, da bodo po kar dveh zaporednih selitvah ženskih tekem svetovnega pokala na Gorenjsko tokrat veleslalom in slalom vendarle gostili na Pohorju. Termin je tokrat nekoliko zgodnejši, in sicer 8. in 9. 1. 2022, organizatorji pa ob tem že kujejo tudi načrte za rezervno progo v zgornjem delu smučišča. Precej bolj stabilen organizator so Kranjskogorčani. Moški tekmi (veleslalom in slalom) sta predvideni 12. in 13. 3., torej tik pred velikim finalom.
Slovenski aduti?
Slovenski tabor bo dobršen del kart razkril že v Söldnu. Ključni del bremena bo v moški konkurenci namreč nosil veleslalomski specialist Žan Kranjec, v njegovi senci pa na nadaljnji preboj upa Štefan Hadalin. V slovenskem taboru si veliko obetajo tudi od široke ženske ekipe za tehnični disciplini, v kateri bi pobudo morala prevzeti Meta Hrovat. Po presenetljivem preboju na nadaljnje korake računa Andreja Slokar, zadnje besede pa nista rekli niti Ana Bucik in Tina Robnik. Uganka ostaja Ilka Štuhec, ki je v bržčas predzadnji sezoni trdno odločena še enkrat poseči po najvišjih mestih. Novo priložnost bodo dobili tudi moški smukači.
Kdo bo branil slovenske barve?
V ekipah svetovnega pokala je bilo dovolj prostora za dvanajsterico (Ilka Štuhec, Tina Robnik, Ana Bucik, Meta Hrovat, Andreja Slokar, Žan Kranjec, Štefan Hadalin, Martin Čater, Miha Hrobat, Boštjan Kline, Klemen Kosi in Nejc Naraločnik). Med mlajšimi, ki utegnejo v prihodnosti opozoriti nase, veja izpostaviti Roka Ažnoha. Na štartna mesta pa računata tudi Neja Dvornik in Maruša Ferk. Slednje vodstvo reprezentanc ni povabilo pod svoje okrilje, s prvo pa ni našlo skupnega jezika. Obe zato trenirata samostojno.
Koga bomo pogrešali?
Čeprav nepisano pravilo uči, da so upokojitve pred olimpijsko zimo nekoliko redkejše, pa je val umikov vendarle spremenil podobo svetovne karavane. Najbolj znani sveži upokojenci so: Ted Ligety, Hannes Reichelt, Eva-Maria Brem, Bernadette Schild, Resi Stiegler, Laurenne Ross, Alice McKennis, Jean-Baptiste Grange, Julien Lizeroux, Irene Curtoni, Manuel Osborne-Paradis in Emilie Wikström.
Kdo je zamenjal opremo?
Kar nekaj smučarjev bo v novo sezono vstopilo na novih smučeh. Med njimi tudi Boštjan Kline, ki je z Nordice presedlal k Salomonu. Medtem Klemen Kosi vrnitev po hudi poškodbi načrtuje z Rossignolom (pred tem Atomic). Svojo ‘vojsko’ so močno okrepili pri Headu. Po novem bodo na teh smučeh tekmovali tudi Stefan Luitz, Stephanie Venier, Leif Kristian Haugen, Ryan Cochran-Siegle in Pavel Trikičev. Jasmine Flury in Luisa Bertani sta se odločili za Fischer, Chiara Mair in Bernadette Lorenz pa za Völkl.
Kam so se selili trenerji?
Kar nekaj je bilo tudi trenerskih zamenjav, kar je v obdobju pred olimpijsko sezono nekoliko neobičajno. Za nov obraz v svoji ekipi se je odločila tudi prva dama svetovnega pokala. Petro Vlhovo po novem usmerja Mauro Pini. Donedavni trener izjemne Slovakinje Livio Magoni pa je novo delovno okolje našel v Sloveniji. Po novem namreč skrbi za Meto Hrovat. Omeniti velja, da po dolgih letih v smučarskem cirkusu ne bo več Anteja Kostelić. Oče Ivice in Janice je v zadnjih sezonah deloval kot trener bratov Kolega (Elias in Samuel). Pri 83 letih se je vendarle odločil za upokojitev. Zanimivo je, da ga je nasledil Slovenec Pavel Grašič.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje