Nika Prevc se veseli: Ne samo Planica, odlične novice tudi za Ljubno

Smučarski skoki 18. Maj 202511:00 0 komentarjev
Nika Prevc
Nika Prevc; Foto: Grega Valenčič

Potem ko so delegati odbora za smučarske skoke pri Mednarodni smučarski zvezi (FIS) potrdili, da se bo prihodnja sezona tudi za ženske končala v Planici, smo pri generalnem sekretarju Tomažu Šušteršiču preverili, kaj to v praksi pomeni za organizatorje pod Poncami. Šušteršič pa nam je razkril tudi razveseljivo novico za tekme na Ljubnem ob Savinji.

Minuli četrtek, 8. maja, je 46 delegatov odbora za smučarske skoke in nordijsko kombinacijo, med katerimi je bil tudi Slovenec Jelko Gros, na zasedanju v portugalski Vilamouri potrdilo koledarja ženskih in moških tekem svetovnega pokala v prihajajoči, olimpijski sezoni.

Najbolj razveseljiva novica za Slovence je seveda potrditev dvojnega zaključka v Planici, poleg moških bodo na letalnici pod Poncami sezono prvič končala tudi dekleta. Še več, ženske bodo sploh prvič tekmovale na Letalnici bratov Gorišek. Pobuda je že pred časom prišla s strani Smučarske zveze Slovenije (SZS), vodilni možje pri sestavi koledarja in delegati, ki ga potrjujejo, pa so slovenski ideji prisluhnili.

Bil je že čas

“Glede na to, da ženske že letijo v Vikersundu, nenazadnje pa so bile v programu tudi že za letalnico v Oberstdorfu, a tam še niso nastopile, smo se odločili, da je čas tudi za Planico. Ne gre le za največjo in rekordno letalnico, to je bila že dlje časa naša želja. Ocenili smo, da so trenutno najboljša dekleta v svetovnem pokalu tega že sposobna. Obenem pa gre za zibelko smučarskih poletov, in ko govorimo o enakosti spolov, se spodobi, da se ženske priključijo moškim na finalu v Planici,” je pobudo za Sportklub opisal generalni sekretar organizacijskega komiteja (OK) Planica Tomaž Šušeršič.

Tomaž Šušteršič Planica
Foto: Denis Sadiković

Sobota z dvojnim programom

Ko je bil koledar še v fazi osnutka, sta se za žensko tekmo, na kateri bo lahko nastopilo 15 najboljših tekmovalk v svetovnem pokalu (ki so starejše od 18 let), kot možnosti omenjala predvsem petek in nedelja v zaključnem vikendu zime. Na koncu so organizatorji predlagali izvedbo tekme v soboto, 28. marca 2026. Trening pa bodo dekleta opravila že v petek pred moško popoldansko tekmo.

“Eden od motivov je, da je v soboto največ navijačev. Prvi izračuni so pokazali, da bi lahko žensko tekmo izpeljali tudi v nedeljo po moški posamični tekmi. To bi bil zelo zgoščen program, pri čemer ni več dneva rezerve, če bi vreme slučajno ponagajalo. Če je sobotna tekma odpovedana, pa jo, ob izboljšanju pogojev, še lahko prestavimo na nedeljo,” je izbiro dneva pojasnil Šušteršič.

Foto: Grega Valančič

Kakšni bodo stroški?

Čeprav sta tako moški kot ženski koledar že uradna – sezona v obeh konkurencah se bo začela 21. novembra v norveškem Lillehammerju, pa še manjka zadnja formalnost. “2. junija bo to na zasedanju uradno potrdilo še predsedstvo FIS. V tem vmesnem času smo že navezali stike z marketinškimi agencijami in agencijami za trženje medijskih pravic, da se začnemo pogovarjati o številkah. Konkretne še niso znane. V naslednjih tednih bo vse skupaj bolj jasno in temu bomo prilagodili proračun. Računamo, da bo takšno tekmovanje stalo približno dodatnih 300 tisoč evrov, približno toliko pa želimo od tega tudi iztržiti, da bomo vsaj na pozitivni ničli,” nam je podrobnosti o zadnjih aktivnostih razkril Šušteršič.

Tomaž Šušteršič. Foto: MaPa

Pogled proti šampionatu leta 2028

Omenjene številke po njegovih besedah zajemajo izplačilo nagrad po pravilih FIS, namestitve in potovalne stroške za ženske ekipe, kar so vse obveznosti organizatorja. “V smislu priprave letalnice ne bo nič posebnega, le ekipa bo bolj obremenjena, saj bo na napravi preživela dve ali tri ure dlje. Ampak to vidimo bolj kot priložnosti kot pa obremenitve. Računamo lahko na dodaten izplen iz računa medijskih pravic, zraven je še trženje te tekme. Te zneski še niso primerljivi s tistimi pri moških, toda z leti … Prav je, da smo med prvimi, ki so zraven,” je o tej temi še dodal sogovornik.

Šušteršič se strinja, da bo ženska premiera na Letalnici bratov Gorišek pomemben argument tudi za svetovno prvenstvo v poletih 2028, ko želi Planica postati prva, kjer se bodo za kolajne pomerile tudi ženske:

“Zanesljivo je prav, da svetovni pokal vsaj enkrat gostuje na prizorišču svetovnega prvenstva. V novi sezoni bo nastopilo samo najboljših 15 skakalk svetovnega pokala, ki so starejše od 18 let. Pričakujemo, da se bo v prihodnjih letih številka nastopajočih zvišala. Korak za korakom, moramo jim omogočiti varne in dobre razmere. Ter doseči največ, česar so posameznice sposobne. Pri tem ne moremo mimo Nike Prevc, ki je zagotovo spodobna preskočiti 236 metrov, aktualni osebni in ženski svetovni rekord.”

Nika Prevc Domen Prevc
Domen in Nika Prevc. Foto: Grega Valančič

Po ženskih poletih bodo zadnji marčevski konec tedna 2026 v Planici poleg velikega kristalnega globusa prvič podelili tudi malega v seštevku poletov. Dve tekmi na letalnici bosta v Vikersundu, ena pod Poncami.

Ob Savinji vsaj še dvakrat

Medtem ko bo tradicionalni moški zaključek v Planici v prihajajoči sezoni edinkrat, ko se bo karavana ustavila v Sloveniji, pa bodo ženska že prej (10. in 11. januarja) spet tekmovala na Ljubnem. Ta se je zaradi ideje in želje direktorja tekem svetovnega pokala Sandra Pertileja ter njegovih podpornikov za združevanje moških in ženskih prizorišč znašel pod velikim vprašajem.

Toda Šušteršič nam je razkril razveseljujočo novico, da bo skakalnica pod Rajhovko po informacijah na SZS vsaj še dve sezoni del ženskega koledarja. “Takšna je bila obljuba odgovornih, ki pripravljajo koledar na Mednarodni smučarski zvezi. Res je, da je bil zaenkrat koledar predstavljen le za sezono 2025/26, na jesenskih zasedanjih odborov FIS pa bo predstavljen tudi osnutek za poolimpijsko sezono. Pričakujemo, da bo Ljubno vsaj dve leti še ostalo v programu. V tem času pa bi se tam lahko pokazala realna možnost za povečavo ali izgradnjo nove naprave. In potem vprašanja ne bo več.”

Ljubno
Foto: Grega Valančič

Načrtovanega popolnega združevanja obeh koledarjev v poolimpijski sezoni (2026/27) torej še ne bo. “To je stvar oblikovalcev koledarja. Ni možnosti, da bodo šli moški na Ljubno na srednjo napravo. Ampak popolne združitve koledarja niti v poolimpijski sezoni še ne bo, bolj realno je, da se bo to zgodilo šele v sezoni 2027/28,” je odlične novice za zaključek našega pogovora še enkrat potrdil Šušteršič.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!