
V poljskem športnem okolju še naprej odmeva odločitev pododbora Mednarodne smučarske zveze (FIS) za smučarske skoke, da Wisle ne uvrsti v koledar za prihajajočo sezono, razen če se bodo organizatorji poleg priprave moških tekem do konca maja prijavili še za ženske.
Ob predstavitvi osnutka obeh koledarjev za olimpijsko sezono je bilo največ pozornosti namenjene prvemu koncu tedna v decembru. 6. in 7. decembra bi morala Wisla gostiti tekme tako v moški kot v ženski konkurenci, a ko je direktor svetovnega pokala Sandro Pertile predstavil seznam prizorišč, je za omenjena datuma zazevala velika praznina.
Poljaki so si želeli na skakalnici Adama Malysza tako kot doslej gostiti zgolj moški preizkušnji, pri FIS pa so pričakovali, da bodo na poti do vse bolj združenega koledarja v obeh konkurencah popustili in organizirali tudi ženski. Toda poljski funkcionarji niso popustili, posledično pa so se znašli na izhodnih vratih svetovnega pokala. Premislijo si lahko le še do konca aprila, v nasprotnem primeru pa bo pododbor pred potrjevanjem koledarja – 8. maja na Portugalskem – kot zamenjavo predlagal nemški Klingenthal. Ta je pripravljen gostiti tako moške kot ženske tekme v istem koncu tedna.
Odločitev oziroma celo izsiljevanje FIS je dvignilo veliko prahu tudi med poljskimi navijači, marketinški direktor tamkajšnje smučarske zveze Jan Winkiel pa je za skijumping.pl sporočil, da si skupnega vikenda moških in ženskih tekem preprosto ne morejo privoščiti.
“Wisla ima malo zmogljivosti. Že v času moških tekem smo na robu. Ko tukaj poleti gostujejo tako skakalci kot skakalke v okviru poletne velike nagrade, imamo veliko manj zahtev za televizijske ekipe, manjše cone FIS Family, manj ekip in manj številčne ekipe. Uporabljamo lahko tudi zunanje garderobe, kar pa pozimi ne pride v poštev. Če povem še konkretno, poleti za tekme v obeh konkurencah potrebujemo 220 hotelskih sob. Pozimi pa zgolj za moške 200 sob. Imamo še nekaj hotelov, primernih za ta standard, a so sobe že zasedene, zelo drage ali pa je ta datum zanje še predaleč.”

A namestitve niso edini problem. “Tekmovanja v decembru so vselej precej težka za organizacijo že zaradi razmer s snegom. Ženske tekme bi zmanjšale čas za kakovostno upravljanje snega na skakalnici in močno povečale možnost za zamude tekmovanj. Tudi dopoldanske tekme ne pridejo v poštev, saj takrat tukaj močno piha,” je v pojasnilu dodal Winkiel.
Združevanje ne pomaga
Nekdanji generalni sekretar na Poljski smučarski zvezi je ob tem pojasnil, da združevanja koledarja tako ali tako ne podpira. “Dodajanje ženskih tekem k moškim ne dviguje zanimanja. Ne razumemo, zakaj znižujemo vrednost ženskih skokov z izsiljenim dodajanjem na moška prizorišča. Primeri Zaa, Kranja in Ljubnega kažejo, da je mogoče tudi brez tega ustvariti atraktivno tekmovanje tako z vidika navijačev kot športnikov.”
Poljaki naj bi že ob prvem stiku s predstavniki FIS, ko so ti predlagali tekme v obeh konkurencah, ponudili alternativo. Da bi ženske tekme v drugem terminu izpeljali na srednji napravi v Szczyrku. “Vse to smo podprli z jasnim načrtom in informacijami, saj to ne gre kar čez noč. Tukaj so pogajanja s televizijami, treba je zagotoviti proračun in namestitve, ustvariti pravi tekmovalni spored, da bo atraktivno … Zato takšne tekme ne bi mogle biti isti vikend kot moške v Wisli.”

Brez svetovnega pokala ne bo drugih tekem
A očitno na krovni zvezi za njihov predlog ni bilo posluha. Winkiel je opozoril tudi na morebitne posledice odpovedi moških tekem. “Finančni presežek, ki ga ustvarimo z moškimi tekmami, uporabljamo za organizacijo tekem pokala FIS. Če svetovnega pokala v Wisli ne bo, tudi teh tekem ne bo, saj ne bo denarja. Enako bodo tekme nižje ravni odpovedane, če bi tukaj gostili še ženske tekme, saj bi za organizacijo le teh prav tako porabili ta presežni denar.”
Čeprav dokončne odločitve, ali si bodo do potrjevanja koledarja vendarle premislili, še ni, pa so na Poljskem nad početjem FIS razočarani. “Pred mesecem dni smo z njimi podpisali pogodbo glede ureditve televizijskih pravic in organizacije tekem od sezone 2026/27 do sezone 2033/34. V njej piše, da na Poljskem v dveh vikendih organiziramo tekme svetovnega pokala v smučarskih skokih. Slovenija in Avstrija, vodilni državi v skokih, sta pred časom že javno izrazili nezadovoljstvo glede združevanja koledarja. Čeprav Sandro Pertile v pogovorih priznava, da ta rešitev ni najboljša, pa se želi povsem strogo držati ideje. Tega ne razumemo,” je še zaključil Winkiel ter dodal, da si želijo na Poljskem o tem spregovoriti tudi s predsednikom in generalnim sekretarjem FIS.
Wisla je na koledarju moških tekem vse od sezone 2012/13 naprej. Od takrat so ženske na jugu Poljske v okviru svetovnega pokala gostovale zgolj enkrat – na uvodu sezone 2022/23, ko so tekme v začetku novembra potekale v hibridni izvedbi.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!