Čeprav si je Matthias Mayer skorajda že pripisal novih sto točk, pa je prvega od dveh smukov v Kvitfjellu dobil Švicar s slovensko krvjo Niels Hitermann. Zmago si je razdelil s kanadsko senzacijo Cameronom Alexandrom.
Po sanjskih olimpijskih igrah, kjer je osvojil zlato v superveleslalomu in bron v smuku, se je Avstrijec Matthias Mayer že spogledoval z zmagovitim vstopom v zaključni del sezone svetovnega pokala. Čeprav na uradnih treningih ni bil povsem pri vrhu, pa je 31-letni Korošec na petkovi smukaški preizkušnji na progi Olympiabakken v ključnem trenutku pokazal svoje mojstrstvo.
V večjem delu svojega nastopa je sicer zaostajal za domačih adutom Aleksandrom Aamodtom Kildejem, po zadnjem tehničnem odseku pa so mu najhitreje tekle smuči, tako da je Norvežana prehitel za vsega osem stotink sekunde. Med oba se je vrinil še Švicar Beat Feuz. Toda trojico, ki se bori tudi za mali smukaški kristalni globus, je nato najprej presenetil in v velikem slogu tudi premagal Niels Hintermann.
Švicar je bil v večjem delu nastopa najhitrejši. Tudi pred zaključnim smukom si je priboril dovolj časovne zaloge, da se prednost ni stopila. Od časa, ki ga je pred tem postavil Mayer, je bil namreč hitrejši za dvanajst stotink sekunde.
S tem pa presenečenj še ni bilo konec. Za senzacijo je namreč s štartno številko 39 poskrbel Kanadčan Cameron Alexander, ki je izenačil Hintermannov čas ter se mu tako pridružil na najvišji stopnički. Mayer je tako zdrsnil na tretje mesto, Feuz pa je ostal brez odra za zmagovalce.
Leta 1997 rojeni Kanadčan je do danes nastopil le na trinajstih tekmah svetovnega pokala. Štirikrat je prišel do točk. Med drugim tudi lani v Kvitfjellu, kjer je presenetil z desetim mestom.
Da mu je olimpijska proga, ki je bila del ZOI Lillehammer 1994, pisana na kožo, je sicer pretekli mesec dokazal na tekmah evropskega pokala, ko je bil prvi v smuku in drugi v superveleslalomu. (S)poznavanje proge je zdaj unovčil še v svetovnem pokalu ter se v Švicarjevi družbi veselil prve zmage.
Slovenska kri
Tudi za Nielsa Hitermanna je to prva zmaga v karieri. Deloma jo je napovedoval, saj je bil decembra že tretji v Bormiu in Val Gardeni. Zanimivo pa je, da je to njegova druga zmaga v karieri. Leta 2017 je namreč kot skoraj popolni anonimnež slavil zmago na kombinaciji v Wengnu. A to je bila tedaj nenavadna tekma, ko so jo krojile vremenske razmere. Hitermann je bil na srečni strani. Tokratna zmaga je v idealnih in enakovrednih razmerah čista kot solza.
Hitermann ima v svojem žepu tudi slovenski potni list. Rojen je sicer v Bülachu. Tudi odraščal je v Švici. Vseeno pa je bil že v otroštvu pogosto v Sloveniji. Tam je tudi prvič stopil na smuči. Še več, bil je celo član kranjskogorskega smučarskega kluba. Enako velja za brata Svena. Vse to zaradi slovenske mame Sonje Hladnik in njene družine, ki izvira prav iz Kranjske Gore.
Veliko pa si je od današnje tekme obetal tudi Boštjan Kline, ki je prav v Kvitfjellu pred petimi leti slavil edino zmago svetovnega pokala. Mariborčan se je po olimpijskih igrah, kjer je bil deseti, vrnil na kraj zločina in hitro potrdil dobro formo iz Pekinga, saj je bil na uradnih treningih tretji in peti. A sanje o tekmovalnem presežku so se razblinile že po nekaj sekundah, saj je storil napako, na kratko pristal na boku, izgubil veliko časa in nadaljeval brez realnih možnosti za dober rezultat.
Že pred tem je prvič po prebolenem koronavirusu in kar 40-dnevnem tekmovalnem postu nastopil Martin Čater. Celjan, podobno kot že na treningih, ni bil na ravni iz prvega dela sezone. Za zmagovalcem je zaostal kar 2 sekundi in 37 stotink sekunde.
Najhitrejši Slovenec je bil tako Miha Hrobat, a tudi on je na 41. mestu ostal brez točk svetovnega pokala. Enako velja za Nejca Naraločnika. Vsi pa bodo imeli možnost popravnega izpita v soboto, ko bo na sporedu še drugi smuk.
Kvitfjell, smuk (m), rezultati:
1. Niels Hintermann (Švi) 1:44.42
.Cameron Alexander (Kan)
3. Matthias Mayer (Avt)+ 0.12
4. Beat Feuz (Švi) + 0.19
5. Aleksander Aamodt Kilde (Nor) + 0.20
6. Johan Clarey (Fra) + 0.57
7. Daniel Danklmaier (Nem) + 0.61
7. Simon Jocher (Avt) + 0.61
9. Guglielmo Bosca (Ita) + 0.68
10. Dominik Paris (Ita) + 0.70…
41. Miha Hrobat (Slo) +1,81
51. Boštjan Kline (Slo) +2,33
53. Martin Čater (Slo) +2,37
60. Nejc Naraločnik (Slo) +2,88
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje